Minister Rafalska mówi, jak jest! "Zmieniliśmy sytuację polskich rodzin"

Elżbieta Rafalska / By Fot. P. Tracz Kancelaria Premiera - Konferencja minister Elżbiety Rafalskiej, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56705735

  

Od pierwszych dni rządu Prawa i Sprawiedliwości wprowadzaliśmy reformy i regulacje prawne, które miały istotnie zmieć sytuację społeczno-ekonomiczną polskich rodzin – powiedziała dziś na konferencji prasowej w Zielonej Górze minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Nie czekaliśmy, nie odkładaliśmy tego na potem. Dzisiaj wiemy, że to się przekłada na zmianę jakości życia Polaków. I o to w tej polityce chodziło" – powiedziała minister.

Dziś w siedzibie lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze odbyła się z jej udziałem ostatnia z tegorocznych konferencji regionalnych podsumowujących rządowe programy społeczne.

Na poprzedzającej to spotkanie konferencji prasowej minister Rafalska na początku nawiązała do sytuacji na rynku pracy. Mówiła m.in. o wzroście minimalnego wynagrodzenie i innych korzystnych regulacjach dla pracownika.

"Mamy dzisiaj wymarzony rynek pracy z punktu widzenia pracownika. Z punktu widzenia pracodawcy jest to rynek, który potrzebuje pracowników, ale jest to rynek o najniższym historycznie w okresie transformacji bezrobociu" – mówiła minister.

Według Elżbiety Rafalskiej Polska może chwalić się swą polityką rodzinną wśród krajów europejskich. "Nasza polityka społeczna jest efektywna i nie mówię tego dlatego, że sami ją realizujemy. Dane Eurostatu i oceny Banku Światowego pokazują, że najskuteczniej w Europie radzimy sobie ze zwalczaniem ubóstwa" – podkreśliła minister.

Dodała, że dzięki wprowadzeniu "Programu 500 Plus" nie tylko udaje się ograniczać ubóstwo, ale wpływa on na poprawę dzietności. Z danych przekazanych przez resort rodziny wynika, że w 2017 r. przyszło na świat 402 tys. dzieci – o 5,2 proc. więcej niż w poprzednim.

Przypomniała, że wróżący wizję zapaści budżetu państwa przeciwnicy programu teraz zapowiadają, że są gwarantem jego kontynuacji. "Myślę, że na to nikt rozsądny, nikt z Polaków nie da się nabrać" – zaznaczyła minister. Podkreśliła, że "Program 500 Plus" nie tylko wpływa na poprawę sytuacji ekonomicznej rodzin czy dzietność, ale ma także duży udział we wzroście gospodarczym.

Mówiła także o programie "Dobry Start". "Skorzystało z niego 4,3 mln dzieci. Wypłacono na ten cel 1,3 mld zł – to są nowe, aktualne dane" – powiedziała i przypomniała, że wnioski o wypłatę wyprawki można składać do końca listopada.

Minister przytoczyła także dane o innych ministerialnych programach. Wskazała, że "Maluch Plus" wpływa na szybki wzrost liczby miejsc w żłobkach, a programy z polityki senioralnej przyczyniają się do wzrostu liczby miejsc w domach i klubach dla osób starszych.

Rafalska podkreśliła, że w zakresie realizacji polityki społecznej ważna jest współpraca z samorządami. "W tej współpracy ważne jest partnerstwo, wzajemność relacji, czyli traktujemy się z szacunkiem i rozumiemy siebie" – mówiła minister.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak przekazał, że budżet wojewody w polityce społecznej w stosunku do 2015 r. jest o 127 proc. wyższy – te nakłady to prawie 1,2 mld zł. Dodał, że w ogólnym budżecie wojewody kwota na politykę społeczną w 2015 r. była na poziomie 50 proc. wydatków, a w 2018 r. stanowi 68 proc. "To jest naprawdę ważne, bo inwestycja w rodzinę jest inwestycją w przyszłość Polski" – podkreślił Dajczak.

Minister Rafalska przypomniała w Zielonej Górze, że polityka społeczna rządu to zadanie międzyresortowe, realizowane nie tylko przez jej ministerstwo, ale na przykład także przez resort zdrowia.

Przykładem są m.in. e-zwolnienia, opieka nad osobami starszymi czy opieka nad kobietami w ciąży i świadczenia dla osób niepełnosprawnych – wskazał biorący udział w konferencji dyr. lubuskiego oddziału NFZ Piotr Bromber. Przekazał także kilka danych o finansowaniu ochrony zdrowia w woj. lubuskim.

"W ostatnich trzech latach nakłady te wzrosły o 300 mln zł. W tym tygodniu ustaliliśmy nowe kontrakty dla szpitali będących w sieci i na drugie półrocze te kontrakty wzrosły o przeszło 7,5 mln zł, a przypomnę tylko, że w pierwszym półroczu wzrosły o 4,5 mln zł" – powiedział Bromber. Dodał, że w przypadku świadczeń niewchodzących w tzw. ryczałt nakłady wzrosły o 11 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Unijni dyplomaci uderzają w GRU. Kolejne sankcje w związku z atakiem na Skripala

Pierwsza sesja Parlamenta Europejskiego / fot.Aleksiej Witwicki | Gazeta Polska

  

Czterech funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu GRU zostało dzisiaj objętych unijnymi sankcjami. Dwie z tych osób to podejrzani o zorganizowanie ataku na Siergieja Skripala w brytyjskim Salisbury. Sankcje, które powinny zostać ostatecznie zatwierdzone przez unijnych ministrów spraw zagranicznych w poniedziałek, są pierwszymi w ramach nowego unijnego reżimu sankcyjnego związanego z użyciem broni chemicznej.

Nowe regulacje ułatwiające nakładanie takich restrykcji uzgodniły pod koniec ubiegłego roku państwa członkowskie. [polecam:https://niezalezna.pl/219885-trzy-teorie-zwiazane-z-atakiem-na-skripala-kto-mogl-stac-za-zamachem]

W marcu 2018 roku w Salisbury doszło do próby otrucia bojowym środkiem trującym Nowiczok byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala oraz jego córki. Zdaniem władz w Londynie próby zabójstwa dokonali oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego, którzy musieli działać za przyzwoleniem władz Rosji, czemu Moskwa zaprzecza. [polecam:https://niezalezna.pl/219663-londyn-odpowiada-putinowi-rosja-winna-wyrzucamy-23-rosyjskich-dyplomatow]

Podejrzewani o próbę otrucia są: Aleksandr Miszkin (alias Aleksandr Pietrow) i Anatolij Czepiga (Rusłan Boszyrow).

Zamach wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia w marcu ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym z USA i większości krajów UE. Rosja zareagowała analogicznymi krokami, wydalając kilkudziesięciu dyplomatów reprezentujących wiele krajów. [polecam:https://niezalezna.pl/219743-bialy-dom-stanowczo-o-ohydnym-ataku-na-skripala-stoi-za-tym-rosja]

Z nieoficjalnych informacji wynika, że sankcjami objęto także pięć osób odpowiedzialnych za ataki chemiczne w Syrii. Objęcie sankcjami będzie się wiązało z zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów w Unii.

W październiku unijni ministrowie spraw zagranicznych uzgodnili w Luksemburgu nowy system dotyczący nakładania sankcji za wykorzystanie broni chemicznej. Decyzja ta to konsekwencja konkluzji szczytu UE z czerwca 2018 roku. Przywódcy "28" po próbie zabójstwa przez Moskwę Siergieja Skripala zdecydowali o konieczności ustanowienia nowych ram sankcyjnych. [polecam:https://niezalezna.pl/219666-sekretarz-generalny-rady-europy-zamach-na-skripala-niedopuszczalny]

UE w związku z tym może nakładać sankcje na osoby i podmioty zaangażowane w rozwijanie i stosowanie broni chemicznej w dowolnym miejscu na świecie, bez względu na ich narodowość czy lokalizację.

Sankcje mogą obejmować zakaz wjazdu do UE oraz zamrożenie aktywów wobec osób i wobec podmiotów. Ponadto przewidują zakaz udostępniania funduszy podlegającym sankcjom przez osoby i podmioty z UE.

Decyzja ma pomóc w unijnej walce z rozprzestrzenianiem i stosowaniem broni chemicznej, postrzeganymi przez UE jako poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl