„Impuls 1” to czteroczłonowy pociąg elektryczny, którym jednorazowo może podróżować około 400 osób, w tym 200 to miejsca siedzące. Pojazd wyposażony jest w szereg rozwiązań ułatwiających podróżowanie, m.in. windy dla niepełnosprawnych, gniazdka elektryczne przy każdym fotelu, dostęp do internetu, klimatyzację, automaty biletowe, miejsca do przewozu rowerów i dużych bagaży oraz system informacji pasażerskiej.

Nowością są pętle indukcyjne, które umożliwiają osobie niedosłyszącej odbiór czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną. Pojazd wyposażony jest także w defibrylatory, dzięki którym możliwe będzie przywrócenie poprawnego rytmu serca u pasażera z nagłym zatrzymaniem krążenia

– mówił o wyposażeniu pojazdu podczas piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się na kieleckim dworcu PKP, Zbigniew Konieczek prezes firmy Newag, producenta pociągu.

Zarząd województwa świętokrzyskiego w marcu tego roku podpisał z firmą z Nowego Sącza umowę na dostawę dwóch fabrycznie nowych czteroczłonowych pojazdów elektrycznych. Koszt zakupu pociągów (ponad 44 mln zł) został w całości sfinansowany z Funduszu Kolejowego i funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Drugi z pociągów świętokrzyski oddział Przewozów Regionalnych otrzyma w grudniu.

- Mamy jeden z najwyższych wskaźników odnowienia taboru w przewozach regionalnych. Po naszych torach jeżdżą już nowoczesne pociągi przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych z pełnym wyposażeniem i nowymi technologiami. Już od lat konsekwentnie inwestujemy w nasz tabor, aby nasi mieszkańcy mogli szybko i bezpieczne dojechać do pracy i swoich domów – podkreślił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Nowy pociąg będzie obsługiwał linie, które cieszą się największym zainteresowaniem m.in. połączenia do Krakowa i Warszawy.

Przewozy Regionalne to największy w Polsce kolejowy przewoźnik pasażerski, którego udział w rynku przewozów kolejowych sięga 28 proc. Każdego dnia na tory wyjeżdża średnio 1800 pociągów spółki, którymi codziennie podróżuje ok. 220 tys. pasażerów.