USA likwidują konsulat w Jerozolimie

Jerozolima / pixabay.com/Walkerssk

  

Stany Zjednoczone likwidują konsulat w Jerozolimie, który był de facto misją dyplomatyczną do kontaktów z Palestyńczykami, i wcielą go do swej ambasady w Izraelu - poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Autonomia Palestyńska nazwała to "bardzo złą decyzją".

Przedstawicielstwo będzie teraz jedynie wydziałem ambasady do spraw palestyńskich i Waszyngton nie będzie miał już dyplomatycznego kanału łączącego go bezpośrednio z władzami Autonomii - podkreśla AP.

Pompeo powiedział, że połączenie konsulatu i ambasady ma na celu usprawnienie działania misji dyplomatycznej, jednak - jak pisze AP - gest ten ma duże znaczenie symboliczne, jest bowiem sygnałem, że Ameryka uznaje prawo Izraela do kontrolowania Jerozolimy Wschodniej i Zachodniego Brzegu.

To kolejna decyzja, która prowadzi do pogorszenia i tak już fatalnych relacji Waszyngtonu z Palestyńczykami, które załamały się w chwili uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela - pisze AFP.

Swoją decyzję o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego prezydent Donald Trump ogłosił w grudniu 2017 roku, a wkrótce potem Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło uchwałę domagającą się anulowania tej decyzji.

14 maja amerykańska ambasada w Izraelu została przeniesiona do Jerozolimy.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela; prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i Sąd Najwyższy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

PO liczy na amnezję społeczeństwa? Internauci pamiętają, co mówili jeszcze niedawno

Sławomir Neumann, Jarosław Wałęsa, Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer / Fotomag/Gazeta Polska

  

Polacy pamiętają, jak wyglądały relacje Platformy Obywatelskiej z Pawłem Adamowiczem przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Przypominają politykom, co wówczas mówi i pisali. Politykom, którzy zdaje się zapomnieli, że w internecie nic nie ginie, a w mediach społecznościowych przypadki hipokryzji wyłapywane są z nadzwyczajną prędkością.

O tym jak wyglądała sytuacja w Gdańsku pisaliśmy na niezalezna.pl po pierwszej turze wyborów samorządowych.

Tu się dzieje więcej niż w telenoweli! Najpierw Adamowicz przez długie lata startował w wyborach na prezydenta Gdańska z poparciem Platformy Obywatelskiej, później przez jego kłopoty z prawem PO odepchnęła go i postawiła na "świeżą krew". [polecam:https://niezalezna.pl/242807-a-co-tu-sie-wydarzylo-jak-w-telenoweli-platforma-znowu-quotprzytula-siequot-do-adamowicza] W tegorocznych wyborach kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Gdańska został Jarosław Wałęsa. Politycy skakali sobie do gardeł... aż do wyników pierwszej tury wyborów. Wałęsa poniósł porażkę. Platforma musiała przestraszyć się nie na żarty, że straci władzę w swoim mateczniku, więc... znowu apelują o poparcie i głosowanie na Adamowicza!

– informowaliśmy.

Było też i tak, że kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Gdańska krytykował… rządy Platformy w jej mateczniku. [polecam:https://niezalezna.pl/228739-ale-cyrk-kandydat-po-na-prezydenta-gdanska-krytykuje-rzady-platformy-w-jej-mateczniku]

Biorąc pod uwagę fakty, internautów dziwi, w jakiś sposób wypowiadają się teraz w mediach politycy PO, którzy walczyli z Adamowiczem. W komentarzach na Twitterze internauci przypominają ich słowa przed i po śmierci oraz reakcje prawicy i lewicy na tę tragedię.

[polecam:https://niezalezna.pl/255307-lubnauer-poszla-do-tvn-oburzona-mowa-nienawisci-zapomniala-co-wczesniej-mowila-o-adamowiczu]

Przypominają też, jak wyglądała "walka z nienawiścią" np. po katastrofie smoleńskiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl