Amerykanie inwestują w Gorzowie Wielkopolskim

Fabryka / pixabay.com/Universal Fibres/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Amerykańska firma Universal Fibres, specjalizująca się w produkcji włókien chemicznych, zainwestuje w Gorzowie Wlkp. 8 mln USD. Produkcję zamierza rozpocząć w lutym przyszłego roku.

Dziś odbyła się prezentacja zamierzeń inwestora z udziałem dziennikarzy i władz miasta - poinformowała dyr. Wydziału Promocji i Informacji UM Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska.

Obecnie trwa remont hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalno-biurowym na terenie przemysłowym "Stilonu". Obiekt ma ok 5 tys. m kw i jest dzierżawiony od „Stilonu”. W najbliższym czasie ma rozpocząć się w nim instalacja głównych linii produkcyjnych. Do maja przyszłego roku firma planuje zatrudnić 60, a docelowo 160-170 osób.

Firma rozpoczęła rekrutację. Poszukuje do pracy operatorów maszyn i linii produkcyjnych, inspektorów jakości, elektro-mechaników, pracowników administracji i inżynierów. Jej przedstawiciele wskazują, że to szansa na zatrudnienie dla osób, których historia zawodowa sięga jeszcze zakładów Stilon.

Universal Fibres została założona w 1969 roku w Bristolu w USA. Obecnie Grupa zatrudnia na świecie ok. 1,2 tys. pracowników: w USA, Chinach, Tajlandii, Singapurze, Walii, Japonii i w Polsce. Firma produkuje włókna wykorzystywane m.in. do produkcji wykładzin i dywanów, w medycynie, filtracji, mające zastosowania w wojsku czy branży tekstylnej.

Jak wskazali przedstawiciele firmy, Gorzów został wybrany na lokalizację nowej fabryki i głównego centrum dystrybucyjnego dla całej Europy z powodu korzystnej lokalizacji oraz dostępnej infrastruktury technicznej na terenie byłych Zakładów Włókien Chemicznych "Stilon", niegdyś największego przedsiębiorstwa w Gorzowie.

Amerykanie podkreślili, że do zainwestowania w Gorzowie skłoniły ich także dobra współpraca z miastem, spółką "Stilon" i perspektywy pozyskania wykwalifikowanych pracowników branży, których nadal można znaleźć na gorzowskim rynku pracy.

Za sprawą ZWCH "Stilon" Gorzów przez kilka dziesięcioleci słynął z produkcji przędzy nylonowej, później jedwabiu technicznego, żyłki nylonowej i folii magnetycznej, która pod koniec lat 80. minionego wieku dała początek produkcji taśmy magnetofonowej i taśmy video.

Po roku 1975 r. produkcja "Stilonu" systematycznie malała, a zatrudnienie spadło z 10 tys. w 1975 do ok. 400 osób w 2009 r. Potężne przedsiębiorstwo w dobie przemian ekonomicznych w naszym kraju uległo głębokiej restrukturyzacji. Powstała spółka zmieniała nazwę i właściciela.

Stilon nadal działa w branży włókien sztucznych, ale już na znacznie mniejszą skalę niż jego poprzednik z czasów PRL, a rozległy teren przemysłowy jest obecnie wykorzystywany do działalności gospodarczej przez wiele firm różnych branż.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przetarg na system SOS przy autostradzie A4

/ Premia [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

GDDKiA ogłosiła w środę przetarg na zaprojektowanie, budowę oraz utrzymanie Systemu Łączności Alarmowej SOS dla podkarpackiego odcinka autostrady A4 – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus.

Dodała, że przetarg obejmuje również wykonanie kanalizacji teletechnicznej na drodze ekspresowej S19 od węzła Stobierna do węzła Rzeszów Wschód.

„Inwestycja ma umożliwić kierowcom autostrady A4 prowadzenia, bezpośrednio z pobocza jezdni, komunikacji głosowej z dyżurnym w Punkcie Informacji Drogowej GDDKiA, po to, aby przekazać informacje o sytuacjach awaryjnych, które wpływają na bezpieczeństwo ruchu. Komunikacja odbywać się będzie dwukierunkowo także na potrzeby prowadzenia działań ratowniczych”

– wyjaśniła Rarus.

Zgodnie z zapisami przetargu przyszły wykonawca zaprojektuje, dostarczy, zamontuje wszelkie urządzenia i odda do użytkowania System Łączności Alarmowej SOS na podkarpackim odcinku autostrady A4 o długości ok. 167 km.

Projekt i budowa systemu obejmują m.in. kolumny alarmowe (tzw. kolumny SOS), które usytuowane będą wzdłuż autostrady na wybudowanych już platformach. Wykonawca będzie musiał stworzyć również system nadzoru łączności alarmowej, który znajdował się będzie docelowo w Centrum Zarządzania Ruchem, który powstanie w Obwodzie Utrzymania Drogi przy węźle Sokołów Małopolski Płn. przy drodze ekspresowej S19.

Rzeczniczka zaznaczyła, że inwestycja musi być zrealizowana w ciągu 48 miesięcy. Otwarcie ofert, które wpłyną w przetargu zaplanowane zostało na początek października br.

Autostrada A4 prowadzi od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej; jej długość to ponad 672 km.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl