Szef MON mianował nowego Inspektora Sił Powietrznych

/ CO MON

  

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej powołał z dniem 19 października 2018 roku generała brygady pilota Jacka Pszczołę na stanowisko Inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Generał bryg. pil. Jacek Pszczoła jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, studia podyplomowe kończył w Maxwell w USA i na Uniwersytecie Obrony Narodowej w Waszyngtonie. Jest też pilotem klasy mistrzowskiej na samolotach myśliwskich. W powietrzu spędził łącznie 2230 godzin, w tym za sterami samolotów F-16 blisko 1130 godzin.

Zawodową służbę rozpoczął w 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku, gdzie latał samolotami MiG-21. W 2001 roku, po reorganizacji pułku, płk Pszczoła został szefem sztabu 10. Eskadry Lotnictwa Taktycznego, a później zastępcą  dowódcy w tej Eskadrze. W 2007 roku ukończył kurs szkoleniowy na myśliwcu F-16 w Tucson w Stanach Zjednoczonych. Trzy lata później został dowódcą Grupy Działań Lotniczych w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W 2011 roku został dowódcą 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach. W 2016 roku został zastępcą dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, a po kilku miesiącach jego dowódcą. Ostatnio pełnił funkcję szefa Zarządu Wojsk Lotniczych - zastępcy Inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CO MON
Tagi

Wczytuję komentarze...

Bp Milewski w Święto Niepodległości: "Prowadźmy rewolucję sumień". Wspomniał też gen. Nila!

Zdjęcie ilustracyjne / Fotomag/Gazeta Polska; By Dlukaszesiu - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47225959

  

"Budujmy Polskę w oparciu o poszanowanie prawa naturalnego, prawa Bożego i prowadźmy rewolucję sumień” – wezwał biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w tamtejszej katedrze w Narodowe Święto Niepodległości.

W wygłoszonej homilii bp Milewski zaapelował do wiernych by dziękować Bogu za to, co zbudowaliśmy, za Polskę, która, jak mówił, „rośnie i kwitnie”.

„Nie zapominajmy jednak o tych dwóch wskazaniach, ciągle aktualnych, ważnych, którymi żyli także ci, którzy odbudowywali Polskę sto lat temu: budujmy Polskę w oparciu o poszanowanie prawa naturalnego, prawa Bożego i prowadźmy ciągle rewolucję sumień, bo to jest nasza przyszłość”

– podkreślił bp Milewski.

I dodał:

„Niech nam się kochani przyśni, wymarzy i ziści taka właśnie Polska, w której szanuje się prawo Boże, a ludzie sumienia wspólnie dbają o jej wolność i byt. Niech nas w tym wspierają święci patroni naszej Ojczyzny”

Mówiąc o potrzebie „rewolucji sumień” bp Milewski cytował m.in. apel, jaki w sierpniu 1980 r. wygłosił do młodzieży akademickiej ówczesny prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, który – jak wspomniał – za kilka miesięcy zostanie ogłoszony błogosławionym. Biskup pomocniczy diecezji płockiej wspomniał przy tym, iż kard. Wyszyński w czasach PRL, w „epoce wojującego ateizmu”, był człowiekiem, „który przeprowadził nas przez czerwone morze komunizmu”.

Nawiązując do znaczenia i historii obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, bp Milewski przypomniał również postać gen. Emila Augusta Fieldorfa ps. „Nil”, komendanta utworzonej w 1943 r., podczas niemieckiej okupacji Polski i w obliczu groźby okupacji sowieckiej, organizacji NIE, której nazwa wywodzi się od słowa niepodległość.

„Stracony w 1953 r., w pewnym sensie ostatni męczennik za wiarę w hasło niepodległość, którego pamięć dzisiaj przez niektórych jest zakłamywana, gdy odmawia się temu bohaterskiemu generałowi nazwy ulicy w jednym z polskich miast”

– powiedział o gen. Fieldorfie bp. Milewski.

Po uroczystej mszy świętej w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny delegacje uczestniczące w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, w tym parlamentarzystów, samorządowców, kombatantów i młodzieży, złożyły kwiaty na płockim Grobie Nieznanego Żołnierza. Zebrani odśpiewali hymn państwowy. Wystrzały na wiwat oddały Płocka Drużyna Kusznicza i Płockie Bractwo Kurkowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl