Były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz mówił niegdyś, że „państwo polskie istnieje teoretycznie”. Z nowo ujawnionych przez TVP3 Szczecin i TYP.Info kolejnych nagrań rozmów polityków Platformy wyłania się właśnie taki obraz państwa.

Dziennikarze ujawnili kolejne nagrania z rozmów w restauracji "Sowa&Przyjaciele". Bartosz Arłukowicz – ówczesny minister zdrowia, Elżbieta Bieńkowska - minister infrastruktury i rozwoju za rządów PO-PSL i Stanisław Gawłowski rozmawiają o kontroli NIK:

Bartosz Arłukowicz: (...) Ela, ty się jakoś tam odniosłaś do tego NIK-u, środki europejskie na sprzęt medyczny?
Elżbieta Bieńkowska: Wiesz co, my mamy to wszystko, ponieważ kontrola NIK-u jest z 2011 r. A nam komisja, bo ja już dzisiaj jak zobaczyłam, jak zobaczyłam na pasku, to mówię: oho, czekajmy na pismo za tydzień. Natomiast, natomiast my mamy całą kontrolę zrobioną, wszystkich tych projektów, rok temu, bo komisja tego zażądała.
Bartosz Arłukowicz: I co ci wyszło?
Elżbieta Bieńkowska: I wyszło dobrze, tak jak trzeba. To znaczy wiadomo, że to nie jest prawda. Wiadomo, że to nie jest prawda. (fragm. nierozpoznany)
Bartosz Arłukowicz: Ok, ja ci mówię jak jest.
Elżbieta Bieńkowska: Ale ja wiem jak jest. To nie musiałam kontroli robić. Kontrolę robiliśmy po to, żeby wyszło, że jest dobrze.
Stanisław Gawłowski: (fragm. nierozpoznany)
Bartosz Arłukowicz: Jest źle i to tak na poważnie. Setki milionów złotych.