Konserwacja słynnego obrazu na żywo w internecie

/ www.rijksmuseum.nl

  

Słynny obraz Rembrandta, „Straż nocna” lub „Wymarsz strzelców”, przejdzie konserwację na oczach widzów w galerii muzealnej, będzie również transmitowana przez internet na cały świat – poinformowało we środę Rijksmuseum w Amsterdamie. Prace rozpoczną się w lipcu przyszłego roku.

Zanim to nastąpi, ten zbiorowy portret z 1642 roku przedstawiający oddział paramilitarnej formacji arkebuzerów (strzelców) złożony z zamożnych mieszczan – będzie centralnym punktem wystawy kolekcji obrazów holenderskiego mistrza z okazji 350. rocznicy jego śmierci. Wystawa obejmująca ponad 400 dzieł zostanie otwarta 15 lutego.

Obraz przedstawia kompanię Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha i powstał na zamówienie amsterdamskich arkebuzerów z kompanii burmistrza Cocqa. To ten pan w centrum, w czarnym stroju z białą kryzą.

„Na czas konserwacji obraz zostanie umieszczony w specjalnie wybudowanym szklanym boksie” – powiedział dyrektor Rijksmuseum Taco Dibbits, dodając, że na początku zostanie gruntownie przebadany przy użyciu specjalnego mikroskopu i specjalistycznych technik werniks pokrywający malowidło.

To właśnie warstwa tej pociemniałej z upływem czasu żywicy sprawiła, że do obrazu już w XVIII wieku przylgnęła nazwa „nocna”. Oprócz ciemnienia werniksu doszło także do innych zmian, jak blaknięcie namalowanego w dolnym prawym rogu pieska. Blakną także późniejsze przemalówki i uzupełnienia.

Gruntowne badania z użyciem zdjęć o wysokiej rozdzielczości, cienkowarstwowej chromatografii cieczowej (TLC) służącej do identyfikacji mieszanin związków chemicznych oraz zaawansowana analiza komputerowa pozwolą uzyskać bardzo szczegółowy wgląd w poszczególne warstwy obrazu. 

– mówi dyrektor.

Zapewnił, że obecne techniki konserwatorskie są tak zaawansowane, że dzięki nim malowidło zostanie zabezpieczone dla przyszłych pokoleń.

Myślę, że będzie wyglądać o wiele lepiej. Jeśli stanie się blisko niego, będzie o wiele bardziej szczegółowy. Naprawdę wspaniale będzie to zobaczyć, a sama konserwacja też będzie bardzo wspaniała.

– dodał.

„Wymarsz strzelców” należy do arcydzieł Rembrandta pod względem kompozycyjnym i jest bardzo innowacyjna, ponieważ do portretu zbiorowego, zwykle bardzo statycznego, ukazującego portretowanych w szeregu, van Rijn wprowadził ruch i formułę narracyjną. Przy czym nie ograniczył się w wykonaniu malowidła do jednej tylko techniki – jedne fragmenty opracował bardzo szczegółowo, a inne potraktował grubymi pociągnięciami pędzla. Współcześni mu odbiorcy zdawali sobie sprawę z niezwykłej jakości przedstawienia; opisywane było ono jako uderzająco „malownicze” i „eleganckie”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl, rijksmuseum.nl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejna podejrzana w sprawie zabójstwa noworodka

/ TerriC

  

Zarzut współudziału w zabójstwie nowo narodzonego dziecka postawiła prokuratura 59-letniej babci noworodka. Wcześniej zarzut zabójstwa usłyszała jego matka, którą sąd aresztował na wniosek śledczych.

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę w jednej z podstarachowickich miejscowości. Jak relacjonował oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach Paweł Kusiak, mundurowi dostali wówczas zgłoszenie, że kobieta urodziła w domu dziecko. Policjanci udali się na miejsce, ale kobiety i noworodka nie było już w mieszkaniu – zostali przewiezieni do szpitala przez pogotowie ratunkowe.

"Później okazało się, że noworodek zmarł. Decyzją prokuratury ciało noworodka zostało zabezpieczone do sekcji zwłok. Kobieta została zatrzymana – była pilnowana przez policjantów w szpitalu"

– dodał Kusiak.

Jak podała w piątek rano w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Kielcach, na postawie wstępnych wyników sekcji zwłok dziecka, oględzin i zeznań świadków ustalono, że 38-letnia Katarzyna K. urodziła żywe dziecko, a następnie je zabiła.

"Prokurator przedstawił jej zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Podejrzana nie wypowiedziała się jednoznacznie w kwestii przyznania się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Skorzystała z prawa do odmowy składania wyjaśnień, ale odpowiadała na pytania"

– zaznaczył cytowany w komunikacie rzecznik kieleckiej prokuratury Daniel Prokopowicz.

Po południu w kolejnym komunikacie śledczy podali, że kobieta na wniosek prokuratury została aresztowana na trzy miesiące.

Zarzuty w śledztwie usłyszała też kolejna zatrzymana osoba. "Prowadzone w dalszym ciągu intensywne czynności dowodowe doprowadziły do przedstawienia w piątek zarzutu współudziału w zabójstwie noworodka, z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, kolejnej osobie. To 59-letnia Małgorzata B. – matka Katarzyny K." – opisywał Prokopowicz.

Podczas przesłuchania Małgorzata B. nie przyznała do popełnienia zarzucanego jej czynu, składała wyjaśnienia. Prokurator wystąpi do sądu z wnioskiem o areszt wobec podejrzanej.

Obu podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 12 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywocie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl