Prokuratura w obronie życia

Prokuratura chce uniewinnienia działaczy Pro-Live / succo CC0

  

Niespodziewany obrót spraw. Opolska prokuratura chce uniewinnienia sześciu działaczy Pro-Life, których w czerwcu tego roku Sąd Rejonowy w Opolu ukarał grzywnami za eksponowanie przed szpitalem ginekologiczno-położniczym zdjęć z zakrwawionymi, martwymi nienarodzonymi dziećmi. Miało to być akcja w ramach walki, przeciwko aborcjom i za ochroną życia.

W czerwcu tego roku przed Sądem Rejonowym w Opolu stanęło sześciu działaczy Pro-Life. Na podstawie wniosku przygotowanego przez policję i oskarżyciela posiłkowego Michała Sorgowickiego zostali obwinieni o eksponowanie w centrum miasta plakatów, na których były fotografie martwych, zakrwawionych ludzkich płodów.

W ocenie sądu pierwszej instancji, postępując w ten sposób, obwinieni wzbudzili ogólne zgorszenie i naruszyli dobra osób trzecich, w tym dzieci, które oglądały drastyczne fotografie. Całej szóstce sąd wymierzył karę dwóch tysięcy złotych grzywny. Obwinieni odwołali się od wyroku.

Po jego publikacji do sprawy chciał włączyć się także prokurator, który we wniosku wniósł o uniewinnienie ukaranych, jednak sąd pierwszej instancji odmówił przyjęcia apelacji, gdyż została złożona po terminie. W ocenie prokuratury sąd zbyt surowo ocenił obwinionych i wymierzył karę większą niż przewidują przepisy prawa.

Dziś zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego rozpatrzył sąd okręgowy. Prawomocnym postanowieniem utrzymał w mocy decyzję sądu rejonowego, który odmówił prokuraturze złożenia apelacji. Przypomniał też, że występująca w roli oskarżyciela publicznego policja nie wniosła apelacji od wyroku w przewidzianych prawem terminach.

Jednocześnie sąd zauważył, że w momencie włączenia się prokuratury do sprawy funkcję oskarżyciela publicznego traci policja, więc na rozprawie odwoławczej prokurator będzie mógł przedstawić sądowi swoje wnioski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wojskowi planowali zamach stanu

flaga Wenezueli / pixabay.com/Clker-Free-Vector-Images

  

Władze Wenezueli poinformowały o aresztowaniu 27 wojskowych, podejrzanych o próbę zorganizowania zamachu stanu - poinformował Diosdado Cabello, przewodniczący Zgromadzenia Konstytucyjnego, organu lojalnego wobec prezydenta Nicolasa Maduro.

W północnym Caracas aresztowano 25 osób, dwóch żołnierzy zatrzymano w innym miejscu 

- powiedział dziennikarzom Cabello.

Wcześniej o aresztowaniu grupy wojskowych, którzy nawoływali do buntu, informowała Associated Press. Według tej agencji komunikat armii Wenezueli zdawał się potwierdzać doniesienia o rebelii w jednostce Gwardii Narodowej, która wywołała zamieszki w ubogiej dzielnicy Caracas, kilka kilometrów od pałacu prezydenckiego.

Według wojska o godzinie 2.50 czasu lokalnego (godz. 7.50 w Polsce) "mała grupa atakujących" z Boliwariańskiej Gwardii Narodowej ukradła "partię broni" na posterunku wojskowym w Petare w dzielnicy nędzy Caracas i uwięziła czterech żołnierzy.

Następnie grupa udała się do koszar w Cotiza, na północ od Caracas, gdzie nagrała film wideo, który rozpowszechniła na portalach społecznościowych. Na nagraniu buntownicy mówią, że nie uznają prezydenta Maduro i wzywają ludność do udzielenia im poparcia.

Siły policyjne i wojsko, rozmieszczone wokół koszar, użyły gazu łzawiącego wobec okolicznych mieszkańców, którzy przybiegli, by wesprzeć buntowników. Według mediów po aresztowaniu ci ostatni zostali przewiezieni do Fuerte Tiuna, głównego kompleksu wojskowego w kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl