Podczas konferencji prasowej w Kielcach Lubawski podkreślił, że fundamentalnym filarem jego programu dla stolicy regionu świętokrzyskiego jest rodzina.

Rodzina to są dzieci, rodzice i dziadkowie. Te proporcje są tak mniej więcej porozkładane, że będziemy dbać o wszystkich. Żeby wiązać rodzinę, żeby nie doprowadzać do tego, że te rodziny się rozpadają. Niestety w tym cywilizacyjnym świecie jest to dosyć powszechne. Musimy temu przeciwdziałać. Czy będziemy skuteczni?

- pytał prezydent.

I odpowiadając na to pytanie oświadczył: - Postaramy się być skuteczni, a przynajmniej pomóc w tym, żeby te rodziny prawidłowo się rozwijały i żebyśmy mieli w przyszłości zdrowych, mądrych kielczan.

Startujący w wyborach do kieleckiej rady miasta z Porozumienia Samorządowego Wojciecha Lubawskiego Mariusz Olszewski podkreślał, że za kadencji obecnego prezydenta w Kielcach wybudowano 53 km ścieżek rowerowych, a 16 tysięcy trzecioklasistów nauczyło się pływać dzięki funduszom urzędu miasta.

Z programu 300+ skorzystało ponad 13 tys. uczniów. 10 tys. godzin miasto ofiarowało tym, którzy przygotowywali się do ważnych w swoim życiu egzaminów: maturalnych, gimnazjalnych. Zmodernizowano też 38 jednostek oświatowych

– podkreślił Olszewski.

- Te dane pokazują, że to co robiliśmy do tej pory jest sprzyjające rodzinie. W ostatnich tygodniach codziennie coś otwieramy w tym zakresie. Ci, którzy widzą w tym jakiś podstęp będą mówić, że robimy to przed wyborami. Nie, my chcemy zdążyć jeszcze w tej kadencji, bo nie wiadomo jakie będą koncepcje nowych władz, gdyby do tego doszło – zaznaczył Lubawski. Dodał, że jeśli zostanie wybrany na kolejną kadencję większość propozycji dla dzieci i młodzieży powiązana będzie ze sportem.

Dlatego, że sport leczy nie tylko ciało, ale i rozum. Na pewno będziemy budować nowe boiska, hale sportowe itd. Jestem też przekonany, że trzeba dzieci też uczyć np. jazdy na nartach, żeby byli światowymi obywatelami

- zaznaczył prezydent, który ma także kolejne propozycje dla osób dorosłych.

- Przede wszystkim chodzi o osoby starsze, bo to jest niezmiernie ważne – nie spuszczamy z tonu. Czyli mieszkania chronione i to co jest najtrudniejszym wyzwaniem. Trzeba stworzyć, ja się do tego zobowiązałem, ośrodki rehabilitacyjne. Dlatego, że miesiącami trzeba czekać, żeby się dostać do rehabilitanta. A my będziemy finansować takie ośrodki z miejskich pieniędzy, żeby można było się praktycznie od zaraz znaleźć w rękach fachowca – mówił Lubawski.

To są poważne wyzwania, ale do spełnienia

– zapewnił prezydent, który powiedział, że jest rozczarowany obecną kampanią wyborczą.

Ale tak jest za każdym razem. To już moja piąta kampania. Tyle kłamstw i zarzutów pod moim adresem, które są nieprawdziwe, potrafi człowieka zasmucić. Ja już się nie denerwuję. Nie atakuję nikogo, ale musze to jakoś odpierać. Na szczęście dzieci mam dorosłe, one to rozumieją, dawniej płakały. Córka płakała i pytała +tato, czy to co o tobie wszystko pisze to prawda+? Dzisiaj jest już dorosła i zna już ten brutalny świat dorosłych. Ale mam nadzieję, że jeszcze te dwa dni wytrzymam

– powiedział Lubawski.

Bezpartyjny Lubawski, który prezydentem Kielc jest od 2002 roku, w wyborach startuje z własnego komitetu Porozumienie Samorządowe, z poparciem Zjednoczonej Prawicy.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.