Mieszkanie+ w Białymstoku: ile lokali?

/ rhythmuswege

  

W Białymstoku może powstać ok. 500 lokali w ramach rządowego programu Mieszkanie plus - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

"Chciałbym, aby Białystok był miastem, które będzie ważnym miejscem na mapie programu Mieszkanie plus" - powiedział Soboń w trakcie konferencji w Białymstoku, na której udzielił poparcia Jackowi Żalkowi, kandydatowi Zjednoczonej Prawicy na prezydenta tego miasta.

Wiceminister zauważył, że w mieście jest kilka potencjalnych lokalizacji na potrzeby programu Mieszkanie plus: "W tej chwili procedujemy projekt przy ulicy Zwycięstwa". Jak dodał, są to tereny pokolejowe, o wielkości ok. 30 ha. "Z tego 7 do 10 hektarów geodezyjnych chcemy wydzielić pod budownictwo mieszkaniowe. Powstanie tam ok. 500 mieszkań i to będzie wydarzenie niezwykle mocno odczuwalne przez mieszkańców i pomoże rozwiązać te problemy mieszkaniowe, które dziś w Białymstoku są" - mówił Soboń.

"Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości, dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego kwestia mieszkaniowa jest niezwykle ważna"

- przypomniał Soboń. "Nie ma takiego miasta, które jest wolne od problemu braku mieszkań, szczególnie tych mieszkań dostępnych cenowo, które byłyby adresowane do osób, które dziś nie mają szans na rynku, ale jednocześnie nie potrzebują wprost pomocy państwa, nie potrzebują mieszkań komunalnych i socjalnych" - dodał wiceminister inwestycji i rozwoju.

Soboń przypomniał, że samorządy otrzymały od rządu "niezwykle istotne narzędzia", które mogą w tym pomóc w polityce mieszkaniowej, m.in. ustawę ułatwiającą realizację inwestycji mieszkaniowych czy ustawę dającą możliwość dopłat do czynszów. "Miasto będzie decydowało o kryteriach pierwszeństwa i o tym, kto przez 15 lat będzie mógł ubiegać się uzyskanie dopłat. Będzie też ustalało wysokość bonifikaty dla wszystkich, którzy 1 stycznia 2019 r. będąc użytkownikami wieczystymi staną się właścicielami mieszkań" - podał Soboń.

Kandydat na prezydenta miasta Jacek Żalek podkreślił, że jako białostoczanin uważa, że propozycje rządu w ramach programu Mieszkanie plus, "spotykają się z lekceważeniem ze strony obecnych władz miasta". Jego zdaniem miasto wskazało grunty pod budowę mieszkań z rządowego programu w okolicach, gdzie przebiega linia wysokiego napięcia "w związku z tym to wyklucza albo ogranicza możliwość wykorzystania tych terenów pod skorzystanie z tego projektu rządowego" - tłumaczył.

Wiceminister Soboń dopytywany, czy do budowy mieszkań w ramach Mieszkania plus brana jest pod uwagę działka przy ulicy Dolistowskiej w Białymstoku, odpowiedział, że "ten teren nie jest procedowany, ze względy na ograniczenia, o których powiedział pan poseł Żalek".

Kandydat Zjednoczonej Prawicy zadeklarował, że po wygraniu wyborów zaproponuje kilka nowych lokalizacji dla programu Mieszkanie plus w Białymstoku i położy szczególny nacisk na politykę mieszkaniową, w tym na stawki za czynsz ustalane przez spółdzielnie mieszkaniowe. Obecni na konferencji kandydaci na radnych miasta oraz do sejmiku zapowiedzieli, że po wyborach przedstawią lokalizację Mieszkań plus, także w Łomży, Suwałkach, Grajewie czy w Zambrowie

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Superpełnia oraz całkowite zaćmienie Księżyca

Księżyc / youtube.com/print screen

  

W poniedziałek 21 stycznia nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne nad ranem podczas zachodu Księżyca. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia Księżyca.

Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się w poniedziałek o godz. 5:41 i potrwa do 6:43. W tym czasie Księżyc przybierze barwę czerwoną. Dlaczego tak się dzieje? W trakcie zaćmienia całkowitego Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Jednak nasza planeta ma atmosferę, która załamuje i rozprasza bieg promieni słonecznych. W związku z tym mimo wszystko do Księżyca dociera trochę światła. Jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone). Skutki przejścia światła słonecznego przez grubą warstwę atmosfery możemy zobaczyć codziennie na przykład przy zachodzie Słońca – ma ono wtedy kolor czerwony.

Na kuli ziemskiej zaćmienie Księżyca jest widoczne wszędzie, gdzie znajduje się on ponad horyzontem. Z tego powodu z danego miejsca na Ziemi całkowite zaćmienia Księżyca można obserwować znacznie częściej, niż całkowite zaćmienia Słońca. Następne zaćmienie Księżyca, tym razem częściowe, będzie widoczne z Polski za około pół roku – 16 lipca 2019 r. Z kolei poprzednie całkowite zaćmienie Księżyca mieliśmy okazję oglądać 27 lipca 2018 r.

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba żadnych przyrządów astronomicznych, chociaż lornetka pozwoli bardziej szczegółowo przyjrzeć się zjawisku.

W poniedziałek 21 stycznia miłośników obserwacji nieba czeka też inne zjawisko - pełnia Księżyca, która nastąpi o godz. 6:16.

Jednocześnie tego samego dnia o godz. 20:59 dojdzie do przejścia Księżyca przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi.

Zbieżność tych dwóch sytuacji określana jest czasem jako superpełnia lub superksiężyc. W praktyce oznacza to, że Srebrny Glob na niebie jest wówczas nieco większy, niż w trakcie zwyczajnej pełni. Różnica pomiędzy dwoma skrajnymi, widocznymi rozmiarami Księżyca (kiedy znajduje się on w skrajnych punktach swojej orbity względem Ziemi - najbliższym i najdalszym) wynosi niemal 14 procent.

Przy okazji obserwacji zaćmienia Księżyca można w poniedziałek spróbować popatrzeć na koniunkcję dwóch jasnych planet: Wenus i Jowisza. Gdy Księżyc będzie zachodził, one w tym czasie będą widoczne bardzo nisko nad południowo-wschodnią częścią horyzontu. Odległość jaka dzieli Jowisza i Wenus na niebie będzie wynosić tylko 2 stopnie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl