PPK – pierwszy plan każdego z nas

fot.fotolia

  

Jeśli nie zaoszczędzimy na swoją emeryturę, nikt za nas tego nie zrobi. Najlepszym sposobem, aby zadbać o swoje finanse po zakończeniu kariery zawodowej, są Pracownicze Plany Kapitałowe.

Dlaczego warto wybrać właśnie PPK? Przede wszystkim pieniądze zgromadzone w funduszach działających pod flagą PPK zgodnie z zapisami w ustawie mają być nasze, prywatne, w odróżnieniu choćby od środków zgromadzonych w OFE. Poza tym program nie będzie pomniejszał składki na ZUS – to dodatkowe pieniądze pochodzące od pracowników i państwa.

Ale po kolei. Do PPK może przystąpić każdy zatrudniony na umowę o pracę lub umowę–zlecenie, ale nie musi – bo program jest dobrowolny. Będzie to prywatny system długoterminowego oszczędzania, tworzony i współfinansowany przez pracodawców i państwo. Dzięki niemu poprawią się standardy polskiego rynku pracy, zwiększy się atrakcyjność zatrudnienia i bezpieczeństwo finansowe Polaków, a w konsekwencji jakość życia na emeryturze. Korzyści odniesie też cała Polska gospodarka – spadnie zadłużenie zagraniczne i wzrośnie długoterminowy potencjał jej rozwoju.

Środki do wypłaty w każdej chwili

Dziś dostępnych jest kilka form oszczędzania na emeryturę – Otwarte Fundusze Emerytalne, Indywidualne Konto Emerytalne, Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, Pracownicze Programy Emerytalne – ale żaden z nich nie jest powszechny.

Zasadniczą różnicą pomiędzy PPK a OFE jest to, że w OFE nie odkładamy dodatkowych pieniędzy tak jak ma to miejsce w innych planach. Do funduszy wpływają pieniądze z podziału składki emerytalnej ZUS, a deficyt pokrywany jest poprzez wzrost długu publicznego. Środki w PPK będą dziedziczone, podczas gdy w OFE de facto można było jedynie odziedziczyć zapis w ZUS. Dużym plusem jest też możliwość wypłaty zgromadzonych oszczędności praktycznie w każdym momencie, a zwłaszcza w szczególnych sytuacjach życiowych, takich jak poważna choroba oszczędzającego lub jego najbliższych albo konieczność zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania czy budowę domu. OFE takiej możliwości nie daje. Docelowo pieniądze z PPK wypłacić będziemy mogli po ukończeniu 60. roku życia: 25% będzie można wypłacić od razu w całości, a pozostałą część w 120 równych ratach.

Wreszcie w Planach środki będą inwestowane w różny sposób, w zależności od wieku uczestnika. W funduszach inwestuje się je niezależnie od wieku, nie ma też konkurencji między instytucjami, o co postarał się ustawodawca w przypadku PPK. Także opłaty w przypadku Planów są o wiele niższe – pobiera się wyłącznie 0,6 proc. środków w skali roku za zarządzanie aktywami. W przypadku OFE dochodzą opłaty od składki oraz z tytułu dokonania wypłaty transferowej, co daje łącznie 4 proc. aktywów netto w skali roku.

Oszczędzamy za mało

Z innych form oszczędzania na emeryturę, korzysta margines Polaków. Do końca ubiegłego roku funkcjonowały zaledwie 1053 programy PPE (dziś jest ich niewiele więcej, bo 1140), a zapisanych było do nich tylko 395 tys. osób, czyli 2,41 proc. pracujących. Wartość aktywów zgromadzonych w PPE na koniec roku sięgała 12,6 mld zł. Niewielka ich liczba ma zapewne związek z faktem, że składki do PPE opłacać musi wyłącznie pracodawca. Niestety niewielu z nich się na to decyduje. Nie lepiej jest w przypadku IKE, było ich tylko trochę więcej, bo 951 tys., czyli 5,8 proc. pracujących, w sumie uzbierali 8 mld zł. Gorzej wygląda sytuacja z IKZE – na koniec 2017 r. konta posiadało 691 tys. osób, co stanowiło 4,2 proc. zatrudnionych. Udało im się zgromadzić tylko 1,7 mld zł. To wszystko zbyt mało, aby stworzyć powszechny i sprawnie działający system zabezpieczenia Polaków na przyszłość.

W przypadku PPK sytuacja może być zupełnie odmienna, bo na oszczędności złożą się trzy strony – pracodawca, pracownik i państwo. Firma wniesie tzw. wpłatę podstawową, czyli 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika + dobrowolnie dodatkowo do 2,5 proc. tego wynagrodzenia. Pracownik – jeśli nie zrezygnuje z PPK, wpłaci 2 proc. swojej pensji brutto lub mniej (dla osób o niższych dochodach 0,5 proc. wynagrodzenia brutto). Dodatkowo jeżeli chce oszczędzić więcej, może w każdym momencie podwyższyć swoją składkę do 4% wynagrodzenia brutto. No i wreszcie państwo dołoży od siebie wpłatę powitalną równą 250 zł i co roku przekaże jeszcze 240 zł.

Zyska polska gospodarka

Tworząc PPK ustawodawca pomyślał i o pracowniku, i o pracodawcy. Dzięki możliwości podniesienia składki na PPK pracownik będzie bardziej lojalny względem pracodawcy i przywiązany do firmy. Pracodawca z kolei zyska dodatkowe narzędzie, dzięki któremu będzie mógł pozyskać i utrzymać wartościowych pracowników. Łatwiej będzie mu też kreować pozytywny wizerunek na rynku pracy. Wpłaty firm zwolnione będą ze składek na ubezpieczenie społeczne, a poniesione przez nie wydatki na realizację obowiązków wynikających z ustawy będą kosztami uzyskania przychodu. Ogromną korzyścią powstania PPK będzie też fakt, że gospodarka zyska dostęp do tańszego, krajowego kapitału finansującego rozwój polskich firm – szacunki wskazują na kilkanaście miliardów złotych. Pojawi się impuls rozwojowy dla przedsiębiorstw i wzmocni się rynek kapitałowy. Poza tym wrośnie równowaga sektora finansów publicznych i poprawi się ogólna stabilność makroekonomiczna kraju, co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w ocenie naszej międzynarodowej pozycji inwestycyjnej.

Ustawodawcy zadbali, żeby każdy pracodawca i pracownik mieli możliwie pełną wiedzę o PPK. Polski Fundusz Rozwoju utworzy specjalny portal internetowy, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli znaleźć potrzebne informacje o funkcjonowaniu PPK. Na portalu tym będą także umieszczone wszystkie dane instytucji finansowych oferujących PPK, w tym warunki umów o zarządzanie i prowadzenie PPK, statuty (regulaminy), kluczowe informacje dla inwestorów oraz inne dokumenty. Planuje się także utworzenie specjalnej infolinii, gdzie zainteresowane programem osoby – zarówno pracodawcy, jak i pracownicy – będą mogli uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące systemu. Większość obowiązków administracyjnych związanych z PPK spocznie na instytucjach finansowych, które mają wypracowane mechanizmy w zakresie obsługi programów.

 

Artykuł powstał przy współpracy z PFR

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Adwokaci też apelują

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com/CC0/succo

  

Adwokatura polska apeluje, aby śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza stała się początkiem odnowy życia politycznego i społecznego w naszej ojczyźnie. Tego oczekuje całe polskie społeczeństwo - napisała Naczelna Rada Adwokacka w podjętej dzisiaj uchwale.

Uchwałę NRA przyjęła przez aklamację podczas sobotniego posiedzenia w Warszawie. Członkowie NRA uczcili także minutą ciszy pamięć o Pawle Adamowiczu.

Jak głosi uchwała "zabójstwo Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dokonane podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wstrząsnęło całą Polską".

"Ta zbrodnia stanowi nie tylko zamach na życie człowieka. Jest zamachem wymierzonym w wartości takie jak: dobroć, szlachetność, ofiarność i chęć niesienia pomocy bliźnim. Wartości te reprezentował Prezydent Paweł Adamowicz – przyjaciel Polskiej Adwokatury"

- zaznaczono.

"Adwokatura nie może pogodzić się z tą śmiercią i nie akceptuje przyczyn, które do niej doprowadziły. Wszechobecna i niespotykająca się z adekwatną reakcją organów państwa mowa nienawiści oraz bezpardonowa i brutalna walka polityczna, której celem są partykularne interesy, stanowiły podatny grunt dla tego czynu"

- oceniono w uchwale.

Zaapelowano także, aby tragiczna śmierć prezydenta Gdańska "stała się początkiem odnowy życia politycznego i społecznego w naszej Ojczyźnie". "Tego oczekuje całe polskie społeczeństwo" - wskazała NRA.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl