W sierpniu 2019 r. zakończy się budowa nowego szpitala w Żywcu

Budowa nowego szpitala w Żywcu zakończy się w sierpniu 2019 r. – powiedział dzisiaj wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk. Umożliwi to kredyt w wysokości 140 mln zł, który na dokończenie prac i wyposażenie placówki udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego.

hospital
flickr.com/Presidencia de la República Mexicana Follow/CC BY-SA 2.0

Inwestycja realizowana jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) między żywieckim starostwem i firmą InterHealth Canada. To pierwszy i dotychczas jedyny tego typu projekt w Polsce.

Umowa kredytowa zawarta pomiędzy BGK i InterHealth Canada umożliwi dokończenie budowy szpitala powiatowego w Żywcu i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Łączna kwota finansowania wyniesie 140 mln zł, co stanowi ok. 60 proc. wartości całej inwestycji

– podał we wtorek bank w komunikacie.

Członek zarządu BGK Wojciech Hann powiedział, że jednym z kluczowych zadań tej instytucji, która wynika z realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jest poprawianie jakości życia Polaków.

Nowy szpital w Żywcu jest jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji w regionie. (…) Cieszymy się, że jako bank możemy przyczynić się do jego szczęśliwego zakończenia, oferując finansowanie na okres aż 22 lat. Bez wątpienia jest to projekt, który wytycza nowe drogi na rynku PPP w Polsce 

– podkreślił

Inwestycja powstaje na działce należącej do starostwa, które jest partnerem publicznym w projekcie. Partner prywatny - spółka InterHealth Canada - zaprojektowała szpital i obecnie realizuje roboty budowlane. Po ich zakończeniu otworzy placówkę i będzie świadczyła w nim usługi medyczne, na podstawie umowy PPP zawartej z samorządem.

InterHealth Canada ukończyła pierwszy etap budowy nowego szpitala. Budynek jest w stanie surowym zamkniętym, a parkingi i infrastruktura drogowa wokół niego są niemal gotowe do użytku. Rozpoczęto już także roboty związane z instalacjami wewnętrznymi. Planujemy uzyskać pozwolenie na użytkowanie za mniej niż rok, licząc od dzisiejszej daty

– powiedział prezes InterHealth Canada Zahid Al Sabti.

Budynek szpitala będzie liczył cztery kondygnacje. Jego powierzchnia wyniesie ok. 18 tys. m kw. Znajdzie się w nim 340 łóżek szpitalnych oraz 40 łóżek opieki długoterminowej. Będzie realizował wszystkie usługi medyczne świadczone w istniejącej placówce i szereg nowych. Zyska m.in. szpitalny oddział ratunkowy, który zostanie wyposażony w lądowisko dla śmigłowca medycznego, co zagwarantuje szybszy dostęp do opieki dla pacjentów w stanach nagłych.

Starosta żywiecki Andrzej Kalata podkreślił, że chorzy korzystali z ponad stuletniego kompleksu szpitalnego. Aby to zmienić konieczna stała się budowa nowego obiektu. „Powiat, nie będąc w stanie samodzielnie sfinansować tak ogromnej i kosztochłonnej inwestycji, zdecydował o realizacji tego zadania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, podejmując tym samym ogromne wyzwanie prawno–organizacyjne związane z wdrożeniem nowatorskiego rozwiązania, niefunkcjonującego dotąd w skali kraju na rynku publicznych usług zdrowotnych” – podkreślił.

Umowę o partnerstwie starostwo i firma podpisały w 2011 r. Budowa rozpoczęła się w 2015 r.

InterHealth Canada od ponad 20 lat zarządza placówkami medycznymi w różnych krajach, m.in. w Turcji, Wielkiej Brytanii i w Ameryce Środkowej. 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Stanisław Kucharczyk #Żywiec #Bank Gospodarstwa Krajowego #szpital #InterHealth Canada

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo