"Czas odsunąć ich od władzy"

Toruń, zdjęcie ilustracyjne / By Dawid Galus - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35538184

  

Najwyższy czas odsunąć od władzy w samorządzie tych, którzy są przy niej od lat - powiedział dziś w Toruniu wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jego zdaniem wiele z tych osób nie realizuje właściwie powierzonej misji. - Nie są zbyt blisko ludzi - ocenił.

Wiceminister sprawiedliwości poparł kandydatów Zjednoczonej Prawicy: do sejmiku województwa Przemysława Przybylskiego, do rady powiatu świeckiego Katarzynę Kaczmarek-Sławińską oraz rady miasta Torunia Adriana Móla.

- Przemysław Przybylski jest radnym sejmiku od wielu lat. Dzisiaj tacy ludzie są w sejmikach potrzebni - chociażby dlatego, że jest zagrożenie wykorzystania środków unijnych. To wielkie pieniądze - w skali kraju chodzi o 1,3 mld euro, jak informował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Nie doczekaliśmy się debaty odnośnie tego, w jaki sposób marszałkowie w 15 województwach reprezentujący dziś Polskie Stronnictwo Ludowe i Platformę Obywatelską zamierzają wydatkować te środki. Natomiast jest atak na rząd, że dane są przedstawiane. Szkoda, że nie ma rzetelnej dyskusji. Dlatego tacy ludzie jak Przemek są po prostu potrzebni

 - ocenił Wójcik.

Wiceszef resortu sprawiedliwości wskazał, że Katarzyna Kaczmarek-Sławińska z Solidarnej Polski jest również osobą, którą on popiera. Wspomniał, że miała ona już okazję działać w samorządzie. Ocenił ją jako osobę empatyczną i otwartą na problemy społeczności lokalnej. "Takich radnych sobie życzymy" - stwierdził.

- Najwyższy czas odsunąć od władzy w samorządzie tych, którzy są przy niej od lat. Oni - wielu z nich - nie realizują jej tak, jak powinni realizować. Nie są zbyt blisko ludzi. Najwyższy czas, żeby "dobra zmiana" dotarła do samorządów

 - ocenił Wójcik.

Dodał, że popiera także Adriana Móla (rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego), który kandyduje do rady miasta Torunia.

- Tak jak państwo widzicie - wszystkie szczeble są reprezentowane na dzisiejszym briefingu. Życzę sobie, żeby młodzi ludzie nadawali pewnej dynamiki w samorządzie, bo tego brakuje. Obiecaliśmy, że zrealizujemy nasz program i to się dzieje. Widać to m.in. w wymiarze sprawiedliwości, w którym punkt po punkcie realizujemy nasze zapowiedzi. Chcemy realizować także inne nasze pomysły. Nie da się tego zrobić bez samorządu. Trzy kadencje miałem okazję być w sejmiku województwa śląskiego. Dobrze wiem, że jeżeli samorząd plecami odwraca się do rządu, a z taką sytuacją mamy dziś do czynienia w wielu miejscach w Polsce, to nie służy to ludziom

- ocenił Wójcik.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

UE gotowa opóźnić brexit?

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/TeroVesalainen

  

Unia Europejska przesunie brexit do lutego 2020 roku, jeśli premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie będzie w stanie przeforsować uzgodnionego porozumienia w Izbie Gmin w nadchodzącym tygodniu - podał "The Sunday Times".

Jak ujawniają źródła dyplomatyczne, opóźnienie miałoby być "ruchome", co oznacza, że Wielka Brytania może wyjść z UE wcześniej - 1 lub 15 listopada, grudnia lub stycznia - jeśli umowa zostanie ratyfikowana przed końcem najbliższego tygodnia.

Żadna decyzja nie zostanie podjęta, dopóki państwa UE nie ocenią szans na przyjęcie przez parlament porozumienia o warunkach wyjścia, czyli na pewno nie zapadnie przed wtorkiem. Natomiast jeśli Johnson będzie miał poważne kłopoty z przyjęciem umowy w Izbie Gmin lub jeśli posłowie wymuszą drugie referendum, wówczas kraje UE, a zwłaszcza Niemcy, będą naciskać na dłuższe przesunięcie, być może do czerwca przyszłego roku - podaje "The Sunday Times".

Cytowany przez gazetę Norbert Roettgen, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu i jeden z najważniejszych polityków chadeckiej partii CDU kanclerz Niemiec Angeli Merkel, opowiada się za dłuższym opóźnieniem. "Rada Europejska powinna teraz zdecydować o ostatnim, długim opóźnieniu, dając Wielkiej Brytanii czas na przygotowanie się do wszystkich możliwych rozwiązań, w tym drugiego referendum" - powiedział.

Antti Rinne, premier Finlandii, która sprawująca obecnie przewodnictwo w Radzie UE, będzie współpracował z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w celu przeprowadzenia w ciągu najbliższych kilku dni konsultacji z unijnymi rządami. On również powiedział, że zapewnienie dodatkowego czasu Wielkiej Brytanii jest sensowne.

Według źródeł dyplomatycznych najbardziej prawdopodobną opcją jest podjęcie decyzji, że trzymiesięczne opóźnienie brexitu, zgodnie z tzw. ustawą Benna, do 31 stycznia 2020 roku, jest czysto "technicznym przedłużeniem". Taka decyzja może nawet nie wymagać od przywódców UE zorganizowania dodatkowego szczytu w poniedziałek 28 października i mogłaby zostać uzgodniona w drodze wymiany listów ambasadorów w Brukseli - pisze "The Sunday Times".

UE będzie musiała natomiast zorganizować nadzwyczajny szczyt, jeśli konieczne będzie przesunięcie brexitu poza 31 stycznia 2020 roku, gdyby porozumienie utknęło w Izbie Gmin lub deputowani odrzucili je, nie podejmując decyzji w sprawie nowego referendum ani nie odwołując wniosku o wyjście z UE.

Jak podkreśla "The Sunday Times", głównym pytaniem dla UE, a zwłaszcza dla Francji, byłby "cel" kolejnego długiego opóźnienia. Amelie de Montchalin, francuska minister ds. europejskich, powiedziała gazecie "Journal du Dimanche", że "niepewność polityczna" musi się skończyć. "Powinniśmy przestać wierzyć, że w interesie wszystkich leży wstrzymanie wszystkiego na sześć miesięcy, a potem wszystko będzie lepiej" - powiedziała minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl