Gdzie jest tylko jeden kandydat?

zdjęcie ilustracyjne / / mohamed_hassan; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

W 12 z 82 lubuskich gmin i miast w wyborach na urząd wójta bądź burmistrza startuje po jednym kandydacie. W każdym z tych przypadków o reelekcję ubiegają się obecni włodarze lokalnych samorządów.

Jak powiedział dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski, nie oznacza to, że głosowania w wyborach na wójtów i burmistrzów w tych samorządach nie będzie.

„W przypadku kiedy o urząd ubiega się jeden kandydat wyborcy na kartach do głosowania udzielają mu poparcia głosując na +tak+ lub +nie+. Jeśli kandydat uzyska więcej niż połowę głosów na +tak+ ze wszystkich głosów ważnych, zostanie wójtem lub burmistrzem. W innym przypadku o tym, kto zajmie ten urząd zadecyduje nowo wybrana rada danej gminy lub miasta” – wyjaśnił Blonkowski.

W woj. lubuskim po jednym kandydacie na urząd wójta lub burmistrza jest w następujących gminach: Strzelce Krajeńskie (burmistrz Mateusz Feder), Skwierzyna (burmistrz Lesław Hołownia), Deszczno (wójt Paweł Tymszan), Kłodawa (wójt Anna Mołodciak), Górzyca (wójt Robert Stolarski), Przytoczna (wójt Bartłomiej Kucharyk), Zbąszynek (burmistrz Wiesław Czyczerski), Czerwieńsk (burmistrz Piotr Iwanus), Tuplice (wójt Katarzyna Kromp), Gozdnica (burmistrz Krzysztof Jarosz), Iłowa (burmistrz Paweł Lichtański) i Bytom Odrzański (burmistrz Jacek Sauter).

W Lubuskiem jest także jedna gmina, gdzie wyborcy nie będą głosować na radnych – to Iłowa. Wynika to z tego, że w 15 jednomandatowych okręgach po jednym kandydacie na radnego miejskiego zgłosił jedynie komitet wyborczy urzędującego burmistrza Pawła Lichtańskiego (KWW Paweł Lichtański). Tym samy już teraz wiadomo, że osoby te zasiądą w nowej radzie, a sam burmistrz może być niemal pewny ponownego wyboru.

„W Iłowej mieszkańcy będą głosowali w wyborach do rady powiatu żagańskiego i sejmiku województwa, a także odbędzie się głosowanie dotyczące poparcia dla jedynego kandydata na burmistrza” – dodał Blonkowski.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października br. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21.

W woj. lubuskim nie wszyscy obecni burmistrzowie postanowili ubiegać się o reelekcję. Ze startu wyborach na pełnione obecnie urzędy zrezygnowali np.: burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz, burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła czy burmistrz Dobiegniewa Leszek Waloch.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl