"Weterani to ludzie niezwykli"

Reprezentacja polskich weteranów / twitter.com/MON_GOV_PL

  

Reprezentacja polskich weteranów, która weźmie udział w zawodach "Invictus Games" to ludzie niezwykli, bo postanowili przełamać swoje ograniczenia; są też bohaterami, bo walczyli służąc Polsce - powiedział dziś szef MON Mariusz Błaszczak.

Błaszczak wziął udział w uroczystym pożegnaniu reprezentacji polskich weteranów, udających się na międzynarodowe igrzyska dla weteranów "Invictus Games" w Australii. W tegorocznej edycji Polska pierwszy raz w historii wystawi swoją reprezentację 15 weteranów.

Szef MON podkreślił, że weterani, którzy udają się do Australii "są ludźmi niezwykłymi, dlatego, że przełamali swoje słabości". Zwrócił też uwagę na ich bohaterstwo, którym się wykazali, służąc Polsce poza jej granicami. Dodał, że poświęcili się oni dla bezpieczeństwa Polaków.

Minister pogratulował też weteranom możliwości uczestnictwa w zawodach "Invictus Games". Ocenił, że jest to wyraz ich "odwagi, waleczności i siły ducha".

Jestem przekonany, że zawody w których będziecie brali udział udowodnią, że możecie ubiegać się o najwyższe trofea

- oświadczył.

Wcześniej szef MON wręczył akty powołania dla członków polskiej reprezentacji.

Jak przypomina MON, "Invictus Games" to przedsięwzięcie międzynarodowe, zainicjowane w 2014 r. przez Księcia Harry’ego. Co roku reprezentacje weteranów z różnych krajów biorą udział w zawodach, których celem jest pokazanie siły sportu i zainspirowanie innych weteranów do regeneracji i rehabilitacji poprzez swoją determinację i siłę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Promować i chronić mniejszości religijne". Szef polskiej dyplomacji prowadzi wyjątkowe obrady RB ONZ

Jacek Czaputowicz, / Tymon Markowski/MSZ

  

Zwiększanie bezpieczeństwa osób należących do mniejszości religijnych w konflikcie zbrojnym jest przedmiotem obrad RB ONZ w formule Arria, którym przewodniczy szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Podkreślił on, że obowiązek ochrony ofiar ciąży na wszystkich.

Trwające właśnie obrady zbiegły się z obchodami Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie, ustanowionego rezolucją Zgromadzenia Ogólnego przyjętą 28 maja. Autorem inicjatywy była Polska.

„Dzień ma przypomnieć o naszej wspólnej odpowiedzialności, aby promować i chronić prawa człowieka ludzi reprezentujących mniejszości religijne. Odpowiedzialność ta obejmuje zachowanie swobodnego prawa do wyznawania religii oraz wspieranie międzyreligijnego i międzywyznaniowego dialogu, aby zwalczyć nienawiść na tle religijnym, podburzanie i przemoc”

– podkreślił.

Wyraził przekonanie, że będzie to instrumentalne w mobilizowaniu społeczności międzynarodowej, by bardziej angażowała się w działania zmierzające do upamiętnienia ofiar i wspomagania ocalałych, którzy zbyt często są zapomniani i pozostawieni samymi sobie.

„Mamy także nadzieję, że przyczyni się do zwalczania przestępstw wynikających z nienawiści oraz aktów przemocy z powodów religijnych lub przekonań, a także wzmocni szacunek dla różnorodności religijnej"

- dodał.

Spotkanie zorganizowała Polska we współpracy z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, a spoza Rady Bezpieczeństwa - Brazylią, Kanadą i Jordanią. Odbywa się ono w formule Arria (od nazwiska wenezuelskiego dyplomaty Diego Arrii). Posiedzenie w formule Arria pozwala na udział w dyskusji państw niebędących członkami RB oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

W obradach wzięła udział m.in. wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet, która przemawiała za pośrednictwem wideokonferencji. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl