Dawid Ogrodnik zagra słynnego polskiego pianistę

Dawid Ogrodnik / fot. YouTube

  

Dawid Ogrodnik jest odtwórcą głównej roli w filmie biograficznym „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, do którego zdjęcia są realizowane w Małopolsce – w okolicach Limanowej i w Krakowie. Obraz reżyseruje Maciej Pieprzyca. Za oprawę muzyczną odpowiada Leszek Możdżer.

Film o tragicznie zmarłym w wieku 29 lat pianiście będzie kręcony także w Katowicach i Warszawie, zdjęcia potrwają do połowy grudnia. Premiera jest przewidziana na jesień 2019 r.

W okolicach Limanowej, m.in. we wsi Sadek, zdjęcia dobiegają końca. We wtorek będą realizowane w Krakowie. W okolicach Limanowej powstały sceny obrazujące przede wszystkim dzieciństwo Mieczysława Kosza oraz jego relacji z rodziną. W „rodzinnych” scenach zagrali m.in.: Dawid Ogrodnik (Mieczysław Kosz), Cyprian Grabowski (mały Mietek), Jowita Budnik (matka Mietka), Jacek Koman (ojciec Mietka), Dariusz Chojnacki (Zenek – brat Mietka).

We wtorek w Krakowie w okolicach Rynku zrealizowana będzie scena, w której mały Mietek przyjeżdża do krakowskiej szkoły muzycznej. Jedna z krakowskich ulic (Parkowa) zagra uliczkę szwajcarskiego miasta Montreux – Mieczysław Kosz jako pierwszy Polak wygrał organizowany tam prestiżowy festiwal jazzowy.

Mieczysław Kosz urodził się w 1944 r., wywarł wpływ na polską szkołę jazzu. Niewidomy od 12. roku życia artysta nie zdążył pozostawić po sobie bogatego dorobku, jednak zostawił legendę dobrze znaną miłośnikom jazzu. Kosz jako najmłodszy muzyk i pierwszy Polak wygrał prestiżowy festiwal jazzowy w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych, nagrywał płyty, występował w najlepszych salach koncertowych. W wieku 29 lat wypadł z okna mieszkania w Warszawie; podejrzewa się, że popełnił samobójstwo.

Reżyser Maciej Pieprzyca na biografię Mieczysława Kosza trafił dzięki Piotrowi Adamczykowi, który opowiedział mu o muzyku. „Poznając bliżej tę biografię, odkryłem przede wszystkim nietuzinkowego człowieka. W swoich filmach szukam bohaterów, którzy nie są pogodzeni ze światem, którzy potrafią się zbuntować przeciwko normom społecznym, polityce, własnym ograniczeniom. Myślę, że powstanie film uniwersalny - choć jest to film o muzyku, tak naprawdę będzie to film o każdym z nas” – powiedział reżyser cytowany w materiałach prasowych.

Z kolei Dawid Ogrodnik przyznał: „Kiedy otrzymałem scenariusz od Macieja Pieprzycy, ta postać niesamowicie mnie zafascynowała. Potem dołączył do nas Leszek Możdżer, który odpowiada za muzykę do filmu. Razem zaczęliśmy intensywną pracę nad moją postacią. Bardzo nam pomogły wspomnienia, ale też ludzie, którzy znali go osobiście”.

Fascynację muzykiem podziela Leszek Możdżer, który odpowiada za muzykę do filmu. Kompozytor i pianista przyznał, że Mieczysław Kosz był w młodości jedną z jego pierwszych inspiracji. „Wynajdywałem jego nagrania w antykwariatach, szukałem ich w starych zbiorach. Był i jest jedną z moich największych inspiracji. Kiedy pojawiła się propozycja współpracy przy filmie o Mietku Koszu wiedziałem, że muszę być częścią tego projektu, choćby dlatego, że jego nazwisko powoli odchodzi w zapomnienie, a wierzę, że trzeba to zmienić” – wyznał muzyk. Produkcję dofinansowuje Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczecin: 26 proc. nauczycieli nieobecnych

/ Sprachschuleaktiv

  

Ponad 1750 nauczycieli było nieobecnych w szkołach w środę rano – poinformował szczeciński magistrat. W jednej ze szkół, w której nie było połowy nauczycieli, spotkanie z uczniami poprowadził prezydent miasta.

Prezydent Piotr Krzystek podczas spotkania z uczniami Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie przedstawił prezentację dotyczącą działania samorządu. Po wykładzie odpowiadał na pytania dotyczące m.in. budowy aquaparku, Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej czy EcoGeneratora – Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów.

Takie spotkania odbywają się od 2017 r., nazywamy to "fakultety szczecińskie" (…) Oczywiście dziś jesteśmy w szczególnym momencie, bo mamy kryzys związany z nauczycielami na zwolnieniach i z protestami, więc to jest taki dodatkowy element, który pozwala wypełnić ten czas – myślę, że racjonalnie, ponieważ młodzież zadawała konkretne, fachowe wręcz pytania

– powiedział po spotkaniu dziennikarzom Piotr Krzystek. Zapytany o to, czy zajęcia te odciążą szkołę, powiedział, że tak nie uważa.

"W szkole, w której jesteśmy, akurat część zajęć się odbywa, szczególnie tych bardzo praktycznych (…), ale oczywiście czuje się takie rozprężenie, ponieważ niektórych (nauczycieli) nie ma i część szkół w Szczecinie i przedszkoli nie funkcjonuje normalnie poza oczywiście bieżącą opieką nad dziećmi, szczególnie tymi mniejszymi"

– powiedział prezydent Szczecina. Dodał, że planuje kolejne spotkania z uczniami w najbliższych dniach, ale nie będzie ich więcej niż zazwyczaj.

"Mam jedno czy dwa spotkania zaplanowane do ferii (w Zachodniopomorskiem rozpoczną się 28 stycznia). To jest normalny rytm, ale akurat wykorzystujemy moment, że ta młodzież jest i możemy zaprosić większą grupę, bo zazwyczaj te spotkania odbywają się z jedną lub dwiema klasami"

– zaznaczył Krzystek.

Szczeciński magistrat poinformował, że w środę rano 26 proc. nauczycieli było nieobecnych w szkołach. "To 1752 osoby z zatrudnionych 6690" – powiedziała Marta Kufel z biura prasowego miasta. Dodała, że "w ograniczonym zakresie" pracuje 54 placówek na 137: 19 przedszkoli, 31 szkół podstawowych i 4 szkoły ponadpodstawowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl