Wstrząsające świadectwo egzorcystów: film "Uwolnij mnie" wchodzi do kin

„Uwolnij mnie”, zwycięzca w konkursie „Horyzonty” na festiwalu w Wenecji oraz nagrody dla najlepszego filmu i reżysera Włoskiej Akademii Filmów Dokumentalnych, jest fascynującym spojrzeniem na wysiłki kapłanów na Sycylii, próbujących nadążyć za rosnącym globalnym zapotrzebowaniem na egzorcyzmy kościelne. Film wejdzie do kin 19 października.

Kadr z filmu "Uwolnij mnie"
fot. Kondrat Media/mat.pras.

Każdego roku we Włoszech, w Europie i na całym świecie coraz więcej osób twierdzi, że ich choroby są spowodowane demoniczną obecnością. Kościół katolicki reaguje na ten kryzys, coraz częściej mianując księży egzorcystów i organizując dla nich kursy szkoleniowe. Aby odpowiedzieć na rosnącą liczbę próśb o uwolnienie od zła, wszystkie francuskie diecezje powołały co najmniej jednego egzorcystę. W Hiszpanii archidiecezja Madrytu desperacko próbuje wypełnić siedem dodatkowych pozycji. Tylko w Rzymie i Mediolanie liczba egzorcystów wzrosła z sześciu do dwunastu, a Kościół powołał centrum telefoniczne do spraw nagłych wypadków. W Stanach Zjednoczonych liczba egzorcystów wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat dziesięciokrotnie, w Polsce jest ich ponad 150.

Ojciec Cataldo jest weteranem, jednym z najchętniej odwiedzanych egzorcystów na Sycylii. W każdy wtorek wielu wierzących pojawia się na jego mszy uwolnienia, szukając lekarstwa na te dolegliwości, których nie da się wyjaśnić w sposób znany nauce. Gloria, Enrico, Anna i Giulia uczęszczają na msze Ojca Cataldo szukając lekarstwa na swoje choroby, które trudno nazwać i na które ciężko znaleźć odpowiedź. W jakim stopniu każdy z nas, człowiek wierzący czy nie, jest gotowy, aby obnażyć się przed innymi i ujawnić swoje cierpienie i odczuwany dyskomfort? I nawet gdyby w rzeczywistości był to sam Szatan, jakie cierpienie jesteśmy w stanie znieść, aby zostać „uwolnionym od zła”? „Uwolnij mnie” to opowieść o praktyce egzorcyzmów i ludzkich problemach życia codziennego: kontrasty między tradycjami antycznymi a nowoczesnymi nawykami, między sacrum i profanum, spotykają się w tym zdumiewającym dokumencie.

Każdy egzorcysta boryka się z dylematem, decydując o tym, czy stan osoby jest wynikiem problemów psychicznych czy demonicznej aktywności. Ta szara strefa pomiędzy stanem mentalnym a duchowym wyraźnie zainteresowała reżyserkę:

Moim głównym celem było znalezienie historii o obsesjach, o podróży przez uzależnienia psychiczne. Nie spodziewałam się, że natknę się na odkrycie jeszcze bardziej szalone niż moje szalone oczekiwania. Kurs szkoleniowy dla księży egzorcystów zorganizowany przez Kościół Katolicki. Sycylia wraz z 20 egzorcystami stanowi, wraz z Lombardią, epicentrum tej praktyki. Stało się to punktem wyjścia do naszych długich badań, podczas których braliśmy udział w wielu mszach uwalniania, bardzo szczególnym rodzaju mszy, który odbywa się co tydzień, trwającej co najmniej trzy godziny, podczas której Bóg jest błagany o zbiorowe uwolnienie od zła. Stanowi ona pierwszy krok do prywatnych egzorcyzmów.

- mówi Federica Di Giacomo.

Film "Uwolnij mnie" wejdzie do kin w najbliższy piątek 19 października.

 

Źródło: Kondrat Media, niezalezna.pl

#premiera #Wenecja #film #egzorcyzmy #Uwolnij mnie

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo