S&P potwierdza znakomitą kondycję polskiej gospodarki. Premier i szefowa fiskusa nie są zaskoczeni

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła rating Polski z poziomu BBB+ do A- z perspektywą stabilną. Obok innych kwestii analitycy podkreślili, że rząd skutecznie reaguje na długoterminowe zagrożenia, takie jak zmiany demograficzne, wprowadzając PPK.

Mateusz Morawiecki
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W uzasadnieniu decyzji wskazano na mocne osiągnięcia w postaci zrównoważonego wzrostu gospodarczego, odpowiedzialnej polityki fiskalnej rządu, a także zróżnicowania i konkurencyjności gospodarki. Podkreślono też zasługi sektora eksportowego, który dziś odpowiada za 55 proc. PKB (27 proc. w 2000 r.), co w wypadku dużych gospodarek pokazuje niezwykły zakres otwartości. S&P potwierdziła stabilną perspektywę, co oznacza, że ryzyka dla ratingu są zbilansowane

Decyzja S&P o podwyższeniu ratingu Polski oznacza przyciągnięcie większej liczby inwestorów, bezpieczeństwo na rynkach finansowych oraz niższe koszty obsługi długu

– powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Przez to więcej środków możemy przeznaczyć na nasze programy rozwojowe – dodał szef rządu.

Agencja obniżyła prognozę deficytu sektora finansów publicznych Polski na lata 2018–2020, prognozując jednocześnie wzrost PKB w 2018 r. na 4,8 proc., a w 2019 r. na 3,4 proc. Zdaniem agencji choć wzrost gospodarczy spowolni na przestrzeni kilku kolejnych lat, to jednak nie spadnie poniżej 3 proc. Oceniono też, że w długim okresie Polska pozostanie członkiem Unii Europejskiej z uwagi na przekonujące interesy gospodarcze i bezpieczeństwo.

Mogliśmy się spodziewać takiej decyzji, szczególnie po kwietniowej zmianie perspektywy ratingowej na pozytywną

– skomentowała najnowszy rating minister finansów, prof. Teresa Czerwińska.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#PKK #Mateusz Morawiecki #demografia #zagrożenia #Polska #analitycy #S&P Global Ratings #rating #PiS #rząd

Paweł Woźniak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo