"Rak to nie wyrok". Marsz Nadziei w Białymstoku

/ Savanas Design

  

Ok. dwustu osób przeszło ulicami Białegostoku w Marszu Nadziei "Rak to nie wyrok". To wyraz solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami, ale także zachęta do korzystania z badań profilaktycznych.

Marsz od dwunastu lat organizuje Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, wspólnie z m.in. Białostockim Centrum Onkologii (BCO). Inicjatywie patronują władze miasta i regionu. Ma ona zachęcać do prowadzenia zdrowego trybu życia, dbania o siebie i regularnego korzystania z badań profilaktycznych.

Marsz wyruszył z Rynku Kościuszki, zakończył się w BCO, gdzie można skorzystać z badań i porad specjalistów. Wzięły w nim udział m.in. panie z ruchów Amazonek, lekarze, władze miasta i regionu, parlamentarzyści oraz mieszkańcy miasta. Uczestnicy nieśli długą różową wstążkę, trzymali też różowe róże.

Uczestniczki, z którymi rozmawiała PAP, mówiły, że marsz to dla nich okazja do zademonstrowania, że żyją, że nie dały się chorobie. Pani Jadwiga, amazonka, mówiła, że to przede wszystkim wsparcie dla kobiet, które są w trakcie leczenia, żeby im pokazać, że nie są same. Pani Ania natomiast mówiła, że nie można się bać "tej strasznej choroby", tylko trzeba się regularnie badać.

Lekarz radiolog, Wiktoria Waśkiewicz, kierownik zakładu Diagnostyki Obrazowej w Białostockim Centrum Onkologii podkreśla, że ważne jest to, aby badanie mammograficzne, jako podstawowe badanie w profilaktyce raka piersi, było wykonywane regularnie. "To pozwala lekarzowi wykryć nowotwór złośliwy we wczesnym stadium rozwoju" - wyjaśniła.

Waśkiewicz informowała w ostatnich dniach, przy okazji przekazania budynku pod tworzone przez BCO centrum Breast Cancer Unit, że w BCO w 2016 i 2017 r. wykonano każdego roku po ok. blisko 6,5 tys. badań mammograficznych. w czwartym kwartale 2018 liczba mammografii wzrosła. Wiele wskazuje na to, że do końca 2018 r. będzie wykonanych ponad 7 tys. mammografii.

Wiktoria Waśkiewicz podkreślała, że rozbudowa tej pracowni pozwoliłaby zarówno na rozszerzenie usług diagnostycznych, ale i możliwość wykonywania jeszcze bardziej precyzyjnych badań takich jak tomosynteza i mammografia spektralna. Szpital przygotowuje się do kolejnych inwestycji. Dyrektor BCO Magdalena Borkowska mówiła także wtedy dziennikarzom, że na mammografię w tym szpitalu nie ma kolejek.

Białostockie Centrum Onkologii realizuje również - dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 - program profilaktyki raka "Masz po co żyć! Badaj piersi" w ramach którego wykonywane są bezpłatne mammografie, jak również prowadzona nauka samobadania piersi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Коронавірус. Як контролювати свої емоції?

/ Jan Sroda/Gazeta Polska

  

Національний фонд охорони здоров'я (NFZ) підготував серію онлайн-подкастів, про те, як під час ізоляції, спричиненої коронавірусом, контролювати почуття тривоги, опановувати неконтрольовані емоції та гасити сімейні конфлікти.

У своєму релізі Фонд (NFZ) зазначає, що дотримання карантину має вирішальне значення для стримування коронавірусної епідемії, але перебування в ізоляції негативно впливає на психіку.

Тому, готуючи 10-хвилинні подкасти, підготовлені разом з Доротою Мінтою, психотерапевтом з багаторічним досвідом, Національний фонд охорони здоров'я хоче розповісти про те, як люди мають реагувати коли у них, серед іншого, посилюється тривожність, або збільшується страх за майбутнє родини, а перебування в чотирьох стінах викликає психологічну напругу та конфлікти. 

Перший із серії 10 безкоштовних подкастів буде доступний 31 березня. Усі матеріали будуть оприлюднені на YouTube каналі – Akademia NFZ.

План трансляції підкастів:

31 березня: Тривога – що робити, щоб вона вами не оволоділа?

1 квітня: Перебувайте в ізоляції, залишаючись у контакті з іншими

2 квітня: 3 Контроль – як його не втратити?

3 квітня: Конфлікти в сім'ї – як їх уникнути?

4 квітня: Пригнічений настрій – складіть новий план

5 квітня: Страх втратити роботу – як можна з цим впоратися?

6 квітня: Техніки релаксації – як відновитися?

7 квітня: Соціальна відповідальність – подумайте про інших

8 квітня: Посттравматичний стресовий розлад – як подбати про своє майбутнє?

9 квітня: Рух – це здоров'я, але не забувайте про безпеку

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts