Innowacje z Polski krokiem do większego cyberbezpieczeństwa

cyberbezpieczeństwo - zdjęcie ilustracyjne / typographyimages; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Polacy stworzyli innowacyjne rozwiązania technologiczne, które pomogą podnieść poziom cyberbezpieczeństwa i to nie tylko w naszym kraju . Odbywające się co roku w Krakowie europejskie Forum CYBERSEC, czyli najważniejsza w Europie konferencja poświęcona problemom cyberbezpieczeństwa, to nie tylko dyskusje na poziomie strategicznym, ale także prezentacje i premiery konkretnych produktów i rozwiązań. W tym roku w trakcie forum zaprezentowano między innymi innowacyjne rozwiązanie kryptograficzne SherLOCK, a także nowatorską sondę sieciową Cryptomage Cyber Eye.

Potencjał branży związanej z produktami i usługami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa z roku na rok jest coraz większy. Cyberprzestrzeń to nie tylko potencjalne zagrożenia, ale też szansa na rozwój gospodarczy i społeczny. Szansa, z której coraz chętniej korzystają polskie firmy. Przychody polskich firm ICT w 2015 r. stanowiły ponad 30% przychodów przedsiębiorstw z państw Trójmorza w tej branży. Umożliwia to naszemu krajowi odegranie wiodącej roli w rozwoju sektora bezpieczeństwa informatycznego naszego regionu.

- Systemowe wsparcie dla rozwoju ekosystemu innowacji oraz branży teleinformatycznej i cyberbezpieczeństwa jest nie tylko koniecznością, ale może się także opłacać. W naszym regionie mamy potencjał nie tylko do tworzenia konkurencyjnych i wysoce innowacyjnych produktów ICT, ale także  ich implementacji na ponad 114 milionowym rynku wewnętrznym oraz do ich dalszej internacjonalizacji. – przekonuje Izabela Albrycht prezes Instytutu Kosciuszki, głównego organizatora Forum CYBERSEC.

O poprawę bezpieczeństwa kluczowych instytucji cywilnych i militarnych, infrastruktury krytycznej, dużych i średnich firm walczy zespół Cryptomage. Ich najnowsze dzieło – sonda sieciowa, zapewnia wykrywanie i prognozowanie anomalii w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie potrafi wykryć również ukrytą komunikację bazującą na steganografii sieciowej, co jest unikalną w skali światowej innowacją.

- Cryptomage Cyber Eye został rozbudowany o zaawansowane funkcje sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. System integruje się i współdziała z innymi rozwiązaniami bezpieczeństwa, aby zwiększyć wykrywanie zagrożeń. Oznacza to, że nasi klienci mogą połączyć unikalne możliwości analizy sieci z innymi narzędziami, aby osiągnąć jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa – mówi Miłosz Smolarczyk, Prezes Zarządu Cryptomage S.A.

Innym z nowatorskich urządzeń prezentowanych w tym roku w Krakowie był przygotowany przez ekspertów Alior Banku SherLOCK. Dzięki podłączeniu urządzenia do komputera, wszelkie transakcje wykonywane przez klienta są zabezpieczone kryptograficznie od systemu bankowego do samego urządzenia.

- Zaszyfrowany kryptogram, który został wygenerowany po stronie banku jest przekazywany do urządzenia bezpośrednio, bez modyfikacji,  z wykorzystaniem JavaScript uruchomionego w przeglądarce klienta. Każda próba ingerencji  w komunikację lub próba zmiany kryptogramu uniemożliwia przeprowadzenia transakcji. SherLOCK posiada wbudowany bezpieczny chip kryptograficzny, który wykonuje wszelkie operacje szyfrujące oraz skutecznie zabezpiecza klucz prywatny klienta przed skopiowaniem i nieuprawnionym użyciem – tłumaczy Paweł Ogonowski z Alior Banku.

Swoje rozwiązania i technologie w zakresie cyberbezpieczeństwa w ramach forum CYBERSEC prezentowali również Cisco, Microsoft, Google, Exatel, ESET i Samsung. Ta ostatnia firma ogłosiła w trakcie konferencji, że jeszcze w tym roku w Lublinie uruchomiony zostanie drugi w naszym kraju Samsung Inkubator. To właśnie tam rozwijane mają być innowacyjne projekty z sektora cyberbezpieczeństwa.
 
Mocnym akcentem tegorocznego CYBERSEC było również przystąpienie ośmiu nowych firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej w tym trzech z Polski (Billennium, Predica oraz Integrity Partners) do globalnego porozumienia Cybersecurity Tech Accord, które ma na celu chronić użytkowników Internetu przed atakami i przyczyniać się do zwiększenia odporności sieci przed zakusami ze strony cyberprzestępców. Cybersecurity Tech Accord zrzesza w tej chwili ponad 60 firm w tym takich globalnych championów jak Microsoft, Nokia, Oracle, ABB czy Cisco.
 
Sektor cyberbezpieczeństwa rośnie szybciej niż cały rynek ICT. Według szacunków firm doradczych, w latach 2015-2020 branża ta będzie rosnąć globalnie w tempie prawie 10% rocznie, by na koniec dekady osiągnąć wartość 170 mld USD, z czego na rynek europejski przypadać ma 38 mld USD.  
 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, partnersi.com.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak się zdenerwował, że odreagowywał... na drzwiach

zdjęcie ilustracyjne / lubelska.policja.gov.pl

  

Policjanci zatrzymali 21-latka, który uszkodził elewację budynku świetlicy na terenie gminy Zamość. Straty oszacowano wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł. Sprawca tłumaczył policjantom, że był nietrzeźwy i zdenerwowany i w ten sposób chciał wyładować swoją złość.

Sołtys wsi, w której doszło do incydentu poinformował, że do uszkodzenia doszło w nocy, a sprawca poza elewacją uszkodził także drzwi wejściowe oraz obudowę instalacji odgromowej.
 
Przedstawiciel właściciela uszkodzonego budynku, wartość poniesionych strat wycenił wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł.
 
Policjanci pracujący nad sprawą jeszcze w poniedziałek zatrzymali 21-letniego mieszkańca gm. Zamość, podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
- informuje policja.
 
Jak się dowiedzieliśmy, usłyszał już zarzuty uszkodzenia elementów budynku świetlicy należącej do Gminy Zamość. Tłumaczył, że był nietrzeźwy i zdenerwowany, a swoją złość postanowił wyładował na budynku świetlicy. Kodeks karny za tego typu przestępstwa przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl