Innowacje z Polski krokiem do większego cyberbezpieczeństwa

cyberbezpieczeństwo - zdjęcie ilustracyjne / typographyimages; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Polacy stworzyli innowacyjne rozwiązania technologiczne, które pomogą podnieść poziom cyberbezpieczeństwa i to nie tylko w naszym kraju . Odbywające się co roku w Krakowie europejskie Forum CYBERSEC, czyli najważniejsza w Europie konferencja poświęcona problemom cyberbezpieczeństwa, to nie tylko dyskusje na poziomie strategicznym, ale także prezentacje i premiery konkretnych produktów i rozwiązań. W tym roku w trakcie forum zaprezentowano między innymi innowacyjne rozwiązanie kryptograficzne SherLOCK, a także nowatorską sondę sieciową Cryptomage Cyber Eye.

Potencjał branży związanej z produktami i usługami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa z roku na rok jest coraz większy. Cyberprzestrzeń to nie tylko potencjalne zagrożenia, ale też szansa na rozwój gospodarczy i społeczny. Szansa, z której coraz chętniej korzystają polskie firmy. Przychody polskich firm ICT w 2015 r. stanowiły ponad 30% przychodów przedsiębiorstw z państw Trójmorza w tej branży. Umożliwia to naszemu krajowi odegranie wiodącej roli w rozwoju sektora bezpieczeństwa informatycznego naszego regionu.

- Systemowe wsparcie dla rozwoju ekosystemu innowacji oraz branży teleinformatycznej i cyberbezpieczeństwa jest nie tylko koniecznością, ale może się także opłacać. W naszym regionie mamy potencjał nie tylko do tworzenia konkurencyjnych i wysoce innowacyjnych produktów ICT, ale także  ich implementacji na ponad 114 milionowym rynku wewnętrznym oraz do ich dalszej internacjonalizacji. – przekonuje Izabela Albrycht prezes Instytutu Kosciuszki, głównego organizatora Forum CYBERSEC.

O poprawę bezpieczeństwa kluczowych instytucji cywilnych i militarnych, infrastruktury krytycznej, dużych i średnich firm walczy zespół Cryptomage. Ich najnowsze dzieło – sonda sieciowa, zapewnia wykrywanie i prognozowanie anomalii w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie potrafi wykryć również ukrytą komunikację bazującą na steganografii sieciowej, co jest unikalną w skali światowej innowacją.

- Cryptomage Cyber Eye został rozbudowany o zaawansowane funkcje sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. System integruje się i współdziała z innymi rozwiązaniami bezpieczeństwa, aby zwiększyć wykrywanie zagrożeń. Oznacza to, że nasi klienci mogą połączyć unikalne możliwości analizy sieci z innymi narzędziami, aby osiągnąć jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa – mówi Miłosz Smolarczyk, Prezes Zarządu Cryptomage S.A.

Innym z nowatorskich urządzeń prezentowanych w tym roku w Krakowie był przygotowany przez ekspertów Alior Banku SherLOCK. Dzięki podłączeniu urządzenia do komputera, wszelkie transakcje wykonywane przez klienta są zabezpieczone kryptograficznie od systemu bankowego do samego urządzenia.

- Zaszyfrowany kryptogram, który został wygenerowany po stronie banku jest przekazywany do urządzenia bezpośrednio, bez modyfikacji,  z wykorzystaniem JavaScript uruchomionego w przeglądarce klienta. Każda próba ingerencji  w komunikację lub próba zmiany kryptogramu uniemożliwia przeprowadzenia transakcji. SherLOCK posiada wbudowany bezpieczny chip kryptograficzny, który wykonuje wszelkie operacje szyfrujące oraz skutecznie zabezpiecza klucz prywatny klienta przed skopiowaniem i nieuprawnionym użyciem – tłumaczy Paweł Ogonowski z Alior Banku.

Swoje rozwiązania i technologie w zakresie cyberbezpieczeństwa w ramach forum CYBERSEC prezentowali również Cisco, Microsoft, Google, Exatel, ESET i Samsung. Ta ostatnia firma ogłosiła w trakcie konferencji, że jeszcze w tym roku w Lublinie uruchomiony zostanie drugi w naszym kraju Samsung Inkubator. To właśnie tam rozwijane mają być innowacyjne projekty z sektora cyberbezpieczeństwa.
 
Mocnym akcentem tegorocznego CYBERSEC było również przystąpienie ośmiu nowych firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej w tym trzech z Polski (Billennium, Predica oraz Integrity Partners) do globalnego porozumienia Cybersecurity Tech Accord, które ma na celu chronić użytkowników Internetu przed atakami i przyczyniać się do zwiększenia odporności sieci przed zakusami ze strony cyberprzestępców. Cybersecurity Tech Accord zrzesza w tej chwili ponad 60 firm w tym takich globalnych championów jak Microsoft, Nokia, Oracle, ABB czy Cisco.
 
Sektor cyberbezpieczeństwa rośnie szybciej niż cały rynek ICT. Według szacunków firm doradczych, w latach 2015-2020 branża ta będzie rosnąć globalnie w tempie prawie 10% rocznie, by na koniec dekady osiągnąć wartość 170 mld USD, z czego na rynek europejski przypadać ma 38 mld USD.  
 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, partnersi.com.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jest porozumienie w PLL LOT

/ / BriYYZ from Toronto, Canada [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

  

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT i przedstawiciele Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych zawarli porozumienie dotyczące warunków finansowych nowego Regulaminu Wynagradzania.

Informację podała w komunikacie spółka lotnicza.

Porozumienie pozwala na zakończenie trwających w spółce od sześciu lat sporów zbiorowych i wprowadzenie istotnych podwyżek wynagrodzeń dla członków personelu pokładowego oraz pilotów. Zgodnie z ustaleniami stron wzrosną wynagrodzenia zasadnicze oraz zmienne elementy pensji.

"Cieszę się, że dobra wola zarządu i związków zawodowych zwyciężyła. Fakt zawarcia porozumienia to duży i pozytywny krok zarówno dla firmy jak i jej pracowników. Pozwala na wprowadzenie spokoju społecznego i pełną koncentrację na dalszym rozwoju LOT-u, przed którym wiele wyzwań biznesowych i rynkowych"

– mówi Bartosz Piechota, członek zarządu PLL LOT oddelegowany z Rady Nadzorczej do spraw społecznych.

Podpisanie wstępnego porozumienia potwierdził przedstawiciel strony związkowej Piotr Szumlewicz. Dodał, że zakłada ono podwyżkę tzw. części stałej wynagrodzenia personelu pokładowego o ok. 1000 zł.

LOT jest częścią Polskiej Grupy Lotniczej, gdzie 100 proc. udziałów ma Skarb Państwa. Nadzór nad PGL sprawuje Prezes Rady Ministrów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl