Sąd Okręgowy w Olsztynie podał w piątek, że 111 tys. zł to odszkodowanie, a 500 tys. zł - zadośćuczynienie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie. Motywów orzeczenia nie podano, ponieważ jak poinformował PAP rzecznik prasowy sądu okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski, sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności.

Zenon P. to dawny prezes spółdzielni mieszkaniowej "Pojezierze" w Olsztynie, którego przed laty oskarżano m.in. o fałszowanie spółdzielczych wyborów, niegospodarność przy zakupie podzielników ciepła dla spółdzielców, czy zbudowanie domu "dla prominentów" - w sumie ciążyło na nim kilkanaście zarzutów. Prezes "Pojezierza" był aresztowany od maja 2005 roku do stycznia 2006 roku.

Procesy w jego sprawie (wyroki częściowo uchylano do ponownego rozpoznania - PAP) trwały w sumie 16 lat, Zenon P. został ostatecznie oczyszczony z zarzutów.

Postępowanie, w którym Zenon P. został aresztowany prowadziła przed laty Prokuratura Okręgowa w Elblągu. Zarówno P. jak i jego żona przez cały czas utrzymywali, że sprawa jest efektem nagonki i pomówień.