Ubóstwo jest niższe i to fakt! Premier: „Nawet nasi przeciwnicy muszą do docenić”

Mateusz Morawiecki / print screen TVP Info

  

Nawet nasi ideowi, polityczni do pewnego stopnia, adwersarze muszą docenić twarde dane, to, co zrobiliśmy tutaj również na ziemi śląskiej dla społeczeństwa, dla transformacji, dla nadrobienia tych wszystkich zaległości, skompensowania strat, błędów, patologii okresu transformacji - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas regionalnej konwencji samorządowej w Katowicach.

Redukcja o 6 punktów proc. ubóstwa u dzieci i młodzieży to wielkie osiągnięcie, którego nikt nam nie zabierze

 - mówił szef rządu

W 2017 r. zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym było w Polsce 17,9 proc. dzieci; w porównaniu z danymi z zeszłego roku to spadek o 6 punktów procentowych - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Tegoroczny wynik Polski jest nieco lepszy niż Niemiec.

Nawet nasi ideowi, polityczni do pewnego stopnia, adwersarze muszą docenić twarde dane, to, co zrobiliśmy tutaj również na ziemi śląskiej dla społeczeństwa, dla transformacji, dla nadrobienia tych wszystkich zaległości, skompensowania strat, błędów, patologii okresu transformacji

- podkreślił Morawiecki.

Śląsk zawsze tętnił nie tylko w rytm górniczych kilofów, ale też pięknych, patriotycznych polskich serc - z tego jest znany cały Śląsk, historia, historia gospodarcza, historia, która pomogła utworzyć niepodległą Rzeczpospolitą, a później ją gospodarczo wzmocnić i właściwie można powiedzieć - stworzyć. To wszystko Polska zawdzięcza już w tamtych latach zaraz po odzyskaniu niepodległości właśnie ślązakom, zagłębiakom, mieszkańcom tej ziemi. Mieszkańcom tej ziemi, którzy zawsze przy polskości stali, pomimo że historia nie rozpieszczała, pomimo że historia była trudna

- mówił Morawiecki.

Premier podkreślił, że wszystkim, którzy kultywują tradycję, należą się podziękowania. "Bez tego nie byłoby dzisiejszej, współczesnej Polski" - dodał.

Warto uwierzyć, że teraz stoimy przed zupełnie nowymi okolicznościami, przed wielką szansą zmiany, wielką szansą zmiany dla Polski, wielką szansą zmiany dla Śląska, dla Zagłębia, dla Podbeskidzia, dla ziemi częstochowskiej, wielką zmianą dla całego tego województwa

 - mówił. 

Podczas swojego przemówienia premier mówił, że jednym z planów dla Śląska jest budowa drogi S52, która prowadzi przez Cieszyn, Bielsko-Białą i na południe od Krakowa i łączy się z drogą krajową nr 7.

My ją przywróciliśmy na naszą mapę dróg i my ją zbudujemy

- zapowiedział Morawiecki.

To pokazuje, jak my chcemy integrować mniejsze ośrodki, również bardzo ważne, pomiędzy sobą. Jak tworzymy sieć, która daje nowe perspektywy, nowe możliwości w miejscach do tej pory zaniedbywanych

- dodał.

Spotkanie w Katowicach jest jedną z trzech ostatnich konwencji PiS przed wyborami samorządowymi. Wezmą w nich udział - prezes partii Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę politycy PiS będą w Kielcach oraz w niedzielę w Krakowie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rebelianci porwali dwa statki

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Dwa statki należące do Korei Płd. zostały porwane przez rebeliantów Huti na Morzu Czerwonym - podało dzisiaj południowokoreańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Wcześniej powiązana z rebeliantami telewizja Al-Masirah informowała o przejęciu 3 jednostek.

W sumie rebelianci Huti przejęli trzy statki, z czego dwie jednosti to statki holujące platformy wiertnicze należące do Korei Południowej - powiedział agencji Reutera wysoko postawiony przedstawiciel służb dyplomatycznych w Seulu.

Operowały one w południowej części Morza Czerwonego - podał ze swej strony rzecznik międzynarodowej koalicji zwalczającej rebelię Huti pod wodzą Arabii Saudyjskiej.

W poniedziałek siły jemeńskiego rebelianckiego ruchu Huti podały, że "przechwyciły podejrzany statek" na Morzu Czerwonym - jednostkę, holującą południowokoreańską platformę wiertniczą. Lider wspieranych przez Iran Hutich Mohammed Ali al-Huti oświadczył, że "podejrzany" statek zostanie uwolniony, jeżeli uda się potwierdzić, że należy do Korei Południowej.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Wojna trwa tam od 2015 roku. Po stronie popieranego przez Zachód prezydenta al-Hadiego stoi koalicja sunnickich państw Zatoki Perskiej pod wodzą Arabii Saudyjskiej. Siły Huti, którzy pochodzą z północy kraju, wspierane są przez Iran i owarcie zwalczają rząd al-Hadiego.

W marcu 2015 roku, gdy interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska wraz z sojusznikami, konflikt uległ umiędzynarodowieniu. Jest on często postrzegany jako wojna zastępcza, prowadzona przez szyicki Iran i sunnicką Arabię Saudyjską w rywalizacji o dominującą pozycję w regionie.

Jej konsekwencją są zniszczenia i głód w Jemenie. ONZ mówi o najpoważniejszej katastrofie humanitarnej, z jaką mają do czynienia Narody Zjednoczone, w ostatnich latach - właśnie w Jemenie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl