Ubóstwo jest niższe i to fakt! Premier: „Nawet nasi przeciwnicy muszą do docenić”

Mateusz Morawiecki / print screen TVP Info

  

Nawet nasi ideowi, polityczni do pewnego stopnia, adwersarze muszą docenić twarde dane, to, co zrobiliśmy tutaj również na ziemi śląskiej dla społeczeństwa, dla transformacji, dla nadrobienia tych wszystkich zaległości, skompensowania strat, błędów, patologii okresu transformacji - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas regionalnej konwencji samorządowej w Katowicach.

Redukcja o 6 punktów proc. ubóstwa u dzieci i młodzieży to wielkie osiągnięcie, którego nikt nam nie zabierze

 - mówił szef rządu

W 2017 r. zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym było w Polsce 17,9 proc. dzieci; w porównaniu z danymi z zeszłego roku to spadek o 6 punktów procentowych - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Tegoroczny wynik Polski jest nieco lepszy niż Niemiec.

Nawet nasi ideowi, polityczni do pewnego stopnia, adwersarze muszą docenić twarde dane, to, co zrobiliśmy tutaj również na ziemi śląskiej dla społeczeństwa, dla transformacji, dla nadrobienia tych wszystkich zaległości, skompensowania strat, błędów, patologii okresu transformacji

- podkreślił Morawiecki.

Śląsk zawsze tętnił nie tylko w rytm górniczych kilofów, ale też pięknych, patriotycznych polskich serc - z tego jest znany cały Śląsk, historia, historia gospodarcza, historia, która pomogła utworzyć niepodległą Rzeczpospolitą, a później ją gospodarczo wzmocnić i właściwie można powiedzieć - stworzyć. To wszystko Polska zawdzięcza już w tamtych latach zaraz po odzyskaniu niepodległości właśnie ślązakom, zagłębiakom, mieszkańcom tej ziemi. Mieszkańcom tej ziemi, którzy zawsze przy polskości stali, pomimo że historia nie rozpieszczała, pomimo że historia była trudna

- mówił Morawiecki.

Premier podkreślił, że wszystkim, którzy kultywują tradycję, należą się podziękowania. "Bez tego nie byłoby dzisiejszej, współczesnej Polski" - dodał.

Warto uwierzyć, że teraz stoimy przed zupełnie nowymi okolicznościami, przed wielką szansą zmiany, wielką szansą zmiany dla Polski, wielką szansą zmiany dla Śląska, dla Zagłębia, dla Podbeskidzia, dla ziemi częstochowskiej, wielką zmianą dla całego tego województwa

 - mówił. 

Podczas swojego przemówienia premier mówił, że jednym z planów dla Śląska jest budowa drogi S52, która prowadzi przez Cieszyn, Bielsko-Białą i na południe od Krakowa i łączy się z drogą krajową nr 7.

My ją przywróciliśmy na naszą mapę dróg i my ją zbudujemy

- zapowiedział Morawiecki.

To pokazuje, jak my chcemy integrować mniejsze ośrodki, również bardzo ważne, pomiędzy sobą. Jak tworzymy sieć, która daje nowe perspektywy, nowe możliwości w miejscach do tej pory zaniedbywanych

- dodał.

Spotkanie w Katowicach jest jedną z trzech ostatnich konwencji PiS przed wyborami samorządowymi. Wezmą w nich udział - prezes partii Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę politycy PiS będą w Kielcach oraz w niedzielę w Krakowie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kim jest Jo Swinson? Twierdzi, że zatrzyma brexit

zdjęcie ilustracyjne / stux; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

39-letnia Jo Swinson została wybrana na nową liderkę brytyjskich proeuropejskich Liberalnych Demokratów. Jest pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku. Zapowiada „walkę życia” przeciwko planowanemu wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W głosowaniu wśród członków partii Swinson pokonała byłego ministra ds. energii i zmian klimatu w koalicyjnym rządzie premiera Davida Camerona, Eda Daveya, zdobywając aż 63 proc. z 76,4 tys. oddanych głosów. Jest pierwszą w historii osobą urodzoną w latach 80., która stanęła na czele któregokolwiek z największych brytyjskich ugrupowań politycznych.
 
Nowa szefowa liberałów zapowiedziała w pierwszym przemówieniu na nowym stanowisku, że jest „gotowa na walkę życia” w celu zatrzymania procesu opuszczania Wspólnoty. Jak oceniła, krytykowana przez niektórych polityków idea liberalizmu „żyje i rozkwita w obliczu nacjonalizmu, populizmu i katastrofy brexitu”.
 
Stoję przed wami nie tylko jako liderka Liberalnych Demokratów, ale jako kandydatka na stanowisko premiera. Moje ambicje dotyczące naszej partii, ruchu i kraju nie mają ograniczeń. Jestem gotowa poprowadzić moje ugrupowanie do wyborów i zwyciężyć.
- podkreśliła.
 
Jo Swinson oceniła jednocześnie, że faworyt do objęcia urzędu premiera Wielkiej Brytanii, były minister spraw zagranicznych Boris Johnson, „nie nadaje się na szefa rządu”.
 
Zatrzymanie Borisa i brexitu jest moim pierwszym priorytetem jako liderki. Ta praca zaczyna się od zwycięstwa w (zaplanowanych na 1 sierpnia – przyp. red.) wyborach uzupełniających w Brecon i Radnorshire (...), osłabieniu cienkiej większości parlamentarnej Johnsona i przybliżeniu nas o krok do powstrzymania wyjścia z UE.
- zapowiedziała.
 
Liderka Liberalnych Demokratów zaapelowała także do posłów rządzącej Partii Konserwatywnej i opozycyjnej Partii Pracy o wspólną walkę przeciwko „nacjonalizmowi i populizmowi”, zapewniając, że „jej drzwi są zawsze otwarte”.

Nadeszła pora na wspólną pracę, a nie plemienne zachowania.
- przekonywała.
 
Liberalni Demokraci mają 12 posłów i są najbardziej proeuropejskim ugrupowaniem na brytyjskiej scenie politycznej. W ostatnich miesiącach poparcie tej partii znacząco wzrosło. W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego zajęła drugie miejsce z poparciem 20 proc. Wyborców, tuż za za eurosceptyczną Partią Brexitu, ale przed obu największymi ugrupowaniami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl