Papież zza żelaznej kurtyny

Zakończyła się krakowska część międzynarodowej konferencji naukowej „Papież zza żelaznej kurtyny. Wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku sowieckiego”, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i węgierski Komitet Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának) z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na głowę Kościoła. Przez dwa dni obradowali eksperci z wielu krajów. Głównym tematem wykładów była sytuacja kościołów chrześcijańskich w dyktaturach komunistycznych drugiej połowy XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Jana Pawła II.

ipn.gov.pl

W dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża „Manifest komunistyczny” przegrał z Ewangelią. To było zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad nienawiścią, zwycięstwo prawdy nad kłamstwem.

– powiedział w wystąpieniu otwierającym konferencję prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Szczególnie ciekawa była polemika dr. Andrzeja Grajewskiego, historyka, publicysty, autora książek, zastępcy redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny”, z przedmówcą, dr. hab. Momchilem Metodievem z Bułgarii. Polemika dotyczyła tzw. bułgarskiego tropu w zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r.

Nie twierdzę, że Bułgarzy uknuli plan zamordowania papieża. Nie mamy także dokumentów potwierdzających zlecenie z Moskwy dla Bułgarów. Natomiast wiadomo, że była operacja służb obu krajów, że w kwietniu odbyło się spotkanie wywiadów sowieckiego i bułgarskiego. Nie mamy dokumentów, ale co robią służby po takiej wpadce jak nieudany zamach? Niszczą wszystkie dokumenty.

– przekonywał dr Grajewski, autor licznych publikacji na temat zamachu, m.in. książki „Agca nie był sam. Wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”, napisanej wspólnie z prokuratorem Michałem Skwarą z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, który prowadził śledztwo IPN w sprawie zamachu na Jana Pawła II.

Dwa dni obrad podsumował prof. Jan Żaryn (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), który wygłosił wykład, zatytułowany „Jan Paweł II – znaczenie pontyfikatu dla Polski i świata”. Jutro uczestnicy konferencji przejadą do Budapesztu, gdzie na 12 października zaplanowano ostatnie panele dyskusyjne i uroczyste zakończenie obrad w siedzibie węgierskiego parlamentu.

 

 

 


Źródło: ipn.gov.pl

#konferencja #IPN #węgierski Komitet Pamięci Narodowej #papież #kościoły

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo