Ministerstwo na remont dachu i wnętrza zabytkowego kościoła filialnego pw. św. Marka w Nakonowie w ciągu dwóch lat (2018 i 2017) przekazało łącznie 310 tys. zł. Dodatkowego wsparcia z Funduszu Kościelnego udzieliło również MSWiA.

W czwartek pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa w kościele odbyła się uroczysta Eucharystia dziękczynna. Uczestniczył w niej wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

- Na ręce ks. proboszcza składam serdeczne podziękowanie za zaangażowanie w działania mające na celu przywrócenie świetności kościoła filialnego w Nakonowie. Pragnę również wyrazić uznanie dla dokonań na rzecz ochrony zabytków sakralnych na terenie Diecezji Włocławskiej Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Wiesławowi Meringowi

 – powiedział minister kultury.

Dodał, że "wszystkim, którzy podjęli trud opieki nad tym cennym zabytkiem budownictwa drewnianego i wytrwali w dążeniu do utrzymania go w jak najlepszym stanie, najgoręcej dziękuję".

Pierwszy kościół w Nakonowie pochodził z II poł. XVI wieku. Został wybudowany przez miejscowego młynarza w pobliżu młyna zwanego "Diabełkiem". Nazwa ta wywodzi się od miana, jakim określano dawną osadę młyńską - Diabełek. Obecny kościół filialny stoi na miejscu pierwotnej świątyni od 1765 r. Został gruntownie odnowiony w 1958 r. (dobudowano wówczas zakrystię i kruchtę), a trzydzieści lat później zmieniono pokrycie dachowe nad prezbiterium z eternitu na blachę ocynkowaną.

Kościół jest orientowany. Usytuowany na wzniesieniu, po południowej stronie drogi, w zachodnim końcu wsi.