Spektakl stawia pytania o to, co oznacza dla nas współcześnie słowo niepodległość? Zaproponowałam realizację spektaklu dwójce aktorów, Małgorzacie Goździk i Arkadiuszowi Wójcikowi, którzy od wielu miesięcy w naszym teatrze prowadzą warsztaty z grupą seniorów pochłoniętych pasją do teatru

 - powiedziała dyrektor "Powszechnego" w Łodzi Ewa Pilawska.

Tytuł przedstawienia nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości; spektakl - jak mówią jego twórcy - będzie próbą opowiedzenia o tym, jak rozumiemy wolność i co jest dla nas jej najważniejszym przejawem.

Małogorzata Goździk wyjaśniła, że "Niepodległa" pomyślana jest, jako senna wizja, seria wyobrażonych obrazów, którym nadane są "plastyczne kształty i odniesienia do kulturowych kodów". Przez scenę przejdzie procesja, odśpiewane będą pieśni narodowe, a wśród tekstów odnajdziemy strofy m.in. "Dziadów" Adama Mickiewicza. 

o będzie kompilacja wierszy i prozy, różnych tekstów z obszarów kultury i ulicy. Chcemy opisać wolność - czym ona dla nas jest i jak się do niej współcześnie odnosimy

- powiedziała Goździk. Podczas spektaklu zabrzmi muzyka na żywo – na pianinie grać będzie Marcin Powalski.

Dyrektor Pilawska wyjaśniła, że "Niepodległa" to pierwsza część teatralnego dyptyku. Na marzec przyszłego roku zaplanowano jego drugą odsłonę, która "zderzy poglądy różnych pokoleń" i zaprezentowana zostanie w przestrzeni ul. Legionów, przy której działa teatr. Spektakl, w którym wezmą udział seniorzy oraz młodzież, jest tak pomyślany, by w miarę możliwości wciągnąć w jego akcję mieszkańców ulicy i przechodniów. Opowiadać będzie o mieście i ulicy widzianych oczami jej mieszkańców, co "pozwoli uczynić jego bohaterami łodzian".

Jak poinformowała Justyna Tomczak z "Powszechnego" grupa "Jesteśmy" działa w teatrze od ponad dwóch sezonów - to jedno z wielu przedsięwzięć, które teatr realizuje z myślą o łodzianach w myśl idei "teatr blisko ludzi". Zespół seniorów spotyka się regularnie na warsztatach, których efektem są spektakle prezentowane na profesjonalnej scenie. "Niepodległa" jest kolejnym tytułem przygotowanym przez grupę i Teatr Powszechny. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem było przedstawienie "Ostatni świadkowie", które po raz pierwszy widzowie obejrzeli w lipcu ub. roku. Spektakl powstał w ramach akcji "Dotknij teatru". Opracował go i wyreżyserował Arkadiusz Wójcik, zapraszając do udziału seniorów, młodzież z MONAR-u oraz zawodowych aktorów. Premiera "Niepodległej" odbędzie się w poniedziałek 15 października.