Czy Rosjanie wreszcie oddadzą Polsce wrak TU-154M? Debata w Strasburgu

  

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy debatuje dziś i głosuje nad rezolucją, wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Informację o tym, że rezolucja będzie przedmiotem obrad, podano na stronie internetowej Zgromadzenia Parlamentarnego RE. Jak wynika z przedstawionego harmonogramu, będzie to drugi i ostatni punkt obrad w piątek, czyli w ostatnim dniu odbywającej się w dniach 8-12 października sesji ZPRE.


12:00

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, która wzywa Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem

11:54

W dyskusji nad poprawkami wskazującymi drogę negocjacji i poszukiwania kompromisu z Rosjanami, Dominik Tarczyński stwierdził wprost:

- Jak dyskutować z kimś, kto kradnie twoją własność? Jak dyskutować ze złodziejem?

11:53

Na posiedzeniu trwa obecnie głosowanie nad poprawkami do rezolucji.

11:37

Przedstawiciele Ukrainy w Radzie Europy jednoznacznie popierają rezolucję.

- Fragmenty wraku są własnością polską i powinny natychmiast wrócić do Polski

- mówi Andrij Łopuszańskij

10:58

Jeśli rezolucja zostanie przyjęta, będzie pierwszym międzynarodowym dokumentem, który będzie wzywał Rosję do tego, aby zwróciła wrak.

10:55

- Spodziewam się po debacie, że Rada Europy w końcu zawalczy o swoja godność i wskaże, że Rosja powinna zwróć wrak, że będziemy tymi, którzy nie tylko zawalczą o pamięć tych, którzy zginęli, ale o honor. To jest głosowanie, które nie dotyczy tylko Rosji, które nie dotyczy tylko Polski, ale wszystkich państw członkowskich. To jest głosowanie o honor Rady Europy – powiedział przed debatą poseł Dominik Tarczyński (PiS).

10:53

Na stronie głównej niezalezna.pl transmitujemy na żywo debatę Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. [ABY OGLĄDAĆ TRANSMISJĘ KLIKNIJ TUTAJ]

10:53

Zgodnie z projektem, rezolucja ma zawierać wezwanie Federacji Rosyjskiej do: zwrotu wraku bez dalszej zwłoki w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiału dowodowego, odpowiednie zabezpieczenie wraku do tego czasu, oraz powstrzymanie się od działań, mogących zostać uznanych za bezczeszczenie miejsca katastrofy.

10:53

Przyjęty jednomyślnie w czerwcu projekt rezolucji stwierdza m.in., że na podstawie załącznika 13 Konwencji Chicagowskiej, od państwa w którym doszło do wypadku, wymaga się zwrotu wraku oraz innych materiałów dowodowych, państwu w którym statek powietrzny był zarejestrowany, po tym, jak badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone. A to stało się w styczniu 2011 r. (wraz z opublikowaniem raportu MAK - PAP) - stwierdza projekt.

    „Ciągła odmowa zwrotu wraku i innych dowodów ze strony władz Rosji, stanowi nadużycie prawa, wzmogła też po stronie polskiej spekulacje, że Rosja ma coś do ukrycia” - czytamy w projekcie.

10:52

Projekt rezolucji został oparty na raporcie posła sprawozdawcy Pietera Omtzigta z Holandii, który opracował go na postawie opinii dwóch ekspertów prawa międzynarodowego - Timothy Brymera z Wielkiej Brytanii i Pablo Mendesa de Leona z Hiszpanii. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego wskazali oni, że w świetle konwencji chicagowskiej, wrak powinien zostać zwrócony Polsce.

10:51

Zgromadzenie Parlamentarne to jeden z dwóch głównych organów statutowych Rady Europy. Zasiada w nim 648 delegatów (324 przedstawicieli parlamentów krajowych i tyle samo zastępców); liczba delegatów zależna jest od liczby mieszkańców państwa. Rada Europy, z siedzibą w Strasburgu, koncentruje się na kwestiach obrony i szerzenia praw człowieka oraz zasad demokracji parlamentarnej i rządów prawa. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy oddziałuje albo przez rekomendacje, kierowane do Komitetu Ministrów, albo przez rezolucje i opinie.

 

10:50

Wrak Tu-154M od ponad ośmiu lat znajduje się na płycie lotniska w Smoleńsku. Władze Rosji twierdzą, że nie mogą przekazać go Polsce, dopóki nie zakończą swojego śledztwa. Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie poruszali kwestię zwrotu samolotu w rozmowach ze stroną rosyjską.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pięciolatek w ciężkim stanie. Spadł na niego konar

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/markusspiske

  

Pięcioletni chłopiec został ranny w czasie wycinki drzew. Jak poinformował oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, jego stan określa się jako ciężki.

Do zdarzenia doszło podczas wycinki w lesie koło Niemodlina. Chłopiec był pod opieką swojego 28-letniego ojca. W pewnym momencie na dziecko spadł konar drzewa. Ojciec wezwał karetkę pogotowia, które przewiozło rannego do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Jak informuje policja, wycinka była legalna, a ojciec był trzeźwy. Obecnie prowadzone jest śledztwo w sprawie nieumyślnego narażenia na utratę życia, zdrowia, bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl