18-metrowe, przegubowe autobusy są wyposażone m.in. w monitoring, klimatyzację, ładowarki USB oraz tzw. "ciepły guzik". Ponadto są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy autobus będzie mógł przewieźć ponad 150 pasażerów, w tym blisko 40 na miejscach siedzących.

Autobusy zostały pozyskane na zasadzie 10-letniego leasingu. Ich koszt to ponad 8,5 mln złotych. MPK zastrzegło sobie prawo wykupu autobusów za kwotę odpowiadającą 1 proc. wartości netto przedmiotu leasingu.

Zdaniem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego nowoczesna i bezpieczna komunikacja publiczna to jeden z elementów budowanej w mieście Strefy Wygodnego Ruchu. "Chcemy bilansować potrzeby rowerzystów, pieszych i kierowców. Tych sześć nowych pojazdów zapewnią radomianom korzystającym z komunikacji publicznej europejskie warunki do przemieszczania się po Radomiu" – stwierdził Witkowski w czwartek podczas odbioru autobusów od producenta.

Wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak zapowiedział, że kupowane będą kolejne autobusy. "Lada moment ogłosimy przetarg na zakup 10 pojazdów elektrycznych, a to spowoduje, że średni wiek taboru spadnie poniżej 10 lat. To oznacza, że dorównujemy normom europejskich państw" – podkreślił Frysztak.

Zakupy odbędą się w ramach programu dot. transportu multimodalnego (przewóz osób przy użyciu dwóch lub więcej rodzajów transportu - PAP), na który miasto pozyskało ponad 56 mln zł z funduszy unijnych.