Zbiory nasion dla leśnych „szkółek”

zbiór nasion leśnych / DikeAsh CC0

  

Na Podkarpaciu trwa się zbiór nasion drzew i krzewów leśnych. - Znakomicie obrodził dąb. Dobrze też zapowiadają się zbiory jodły, sosny i modrzewia. Tylko buki w tym roku słabo obrodziły - powiedział dziś rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

W wyznaczonych drzewostanach dębowych leśnicy zebrali już 50 ton żołędzi. Posłużą one do hodowli młodych drzewek przez najbliższe lata

- poinformował Marszałek.

W tym roku brakuje bukwi, ale jej zapasy zgromadzone w Leśnym Ośrodku Nasiennym Nadleśnictwa Dukla w Beskidzie Niskim pozwolą na hodowanie sadzonek w potrzebnej wielkości.

Ponieważ buk owocuje obficie raz na kilka lat, konieczne jest gromadzenie zapasów bukwi i przechowywanie jej w komorach chłodniczych. To pozwala zachować coroczny rytm zalesień i odnowień w drzewostanach, zwłaszcza w tak bardzo „chudy rok” dla buka, jak obecny

- wyjaśnił rzecznik krośnieńskiej RDLP.

W lasach południowo-wschodniej Polski zebrano już także 12 ton szyszek sosny. Po ich wyłuszczeniu będzie blisko 1200 kg nasion tego drzewa.

Jodła wykształca szyszki, które w jesieni rozsypują się zupełnie, dlatego trzeba je zbierać na przełomie sierpnia i września. Żeby je zerwać z wierzchołka jodły, zbieracze muszą używać specjalistycznego sprzętu alpinistycznego, który daje im asekurację podczas pracy.

Najwyższe jodły mają nawet 45 metrów wysokości, a ich pnie do 30 metrów są pozbawione gałęzi. Dotarcie do korony drzewa wymaga zmontowania specjalnej drabinki

- wyjaśnił Marszałek.

Szyszki z sosen, świerków i modrzewi zbierane będą dopiero w grudniu.

Natomiast od wielu dni podkarpaccy leśnicy gromadzą także nasiona m.in. brzozy, olszy czarnej, wiązu, lipy, grabu i jawora. Zbierane są też niewielkie ilości nasion kaliny, tarniny, głogu, jabłoni czy jarzębu, które posłużą do hodowli gatunków, sadzonych jako domieszki biocenotyczne w uprawach leśnych.

Zbiory odbywają się wyłącznie w wytypowanych drzewostanach nasiennych. Najcenniejsze nasiona pochodzą z drzew matecznych, mających najlepsze dla danego gatunku walory genetyczne. W drzewostanach nasiennych krośnieńskiej RDLP jest ponad 500 takich drzew.

Na wiosnę nasiona, po odpowiednim przygotowaniu, trafią do szkółek leśnych. Część z nich będzie także przekazana do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy (Dolnośląskie); tam przechowuje się zasoby z najlepszych genetycznie krajowych drzew leśnych.

Tegoroczny urodzaj niektórych gatunków drzew i krzewów leśnicy wykorzystują też do inicjowania obsiewu naturalnego. Poprzez odpowiednie przygotowanie gleby oraz dopuszczenie światła umożliwiają siewkom przetrwanie. Odnowiony w ten sposób las jest zdrowszy i nie wymaga dużych nakładów pielęgnacyjnych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zła restauracja nie otrzyma odszkodowania

zdjęcie ilustracyjne / suetot CC0

  

Amerykański portal turystyczny TripAdvisor wygrał dziś proces wytoczony mu w Barcelonie przez hiszpańskiego właściciela dwóch restauracji. Przedsiębiorca twierdził, że na portalu było zbyt dużo negatywnych opinii klientów o jego placówkach.

Sąd w Barcelonie orzekł, iż właściciel restauracji Marina Beach Club oraz Panorama w Walencji nie miał prawa żądać odszkodowania od władz portalu TripAdvisor, gdyż nie doszło do ingerencji administratorów w opinie zamieszczane na jego stronie o obu lokalach.

Sędzia zaznaczył, że nie doszło do złamania prawa, ponieważ „wszystkie filtry portalu działały poprawnie”. Oczyścił też amerykański portal z zarzutu o działanie w „złej wierze”.

W orzeczeniu sędzia wskazał, że restaurator miał możliwość zgłaszania poprawek dotyczących informacji o swoich placówkach. Wskazał, iż wycofanie opinii na ich temat byłoby działaniem na niekorzyść klientów.

Właściciel obu restauracji domagał się od portalu „odszkodowania za straty moralne” w wys. 660 tys. euro. Przedsiębiorca twierdził, że opinie internautów pojawiające się na portalu osłabiły wizerunek jego lokali.

W pozwie restaurator z Walencji oskarżył władze portalu o brak kontrolowania negatywnych komentarzy na temat swoich placówek gastronomicznych, a także o uniemożliwienie mu usunięcia swoich restauracji z grona lokali ocenianych przez użytkowników strony TripAdvisor.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl