Paderewski patronem sali, w której obradują radni

Ignacy Jan Paderewski / / Fot. By Herbert A. French (?) - United States Library of Congress, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2070252

  

Wrocławscy radni nadali sali sesyjnej w ratuszu imię Ignacego Jana Paderewskiego. To sposób na uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W sali odsłonięto też popiersie pianisty i kompozytora.

Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jacek Ossowski podkreślił, że w polskiej historii Ignacy Jan Paderewski pozostaje wielkim symbolem patriotyzmu ponad podziałami politycznymi.

„Zabiegał o polską sprawę i przywrócenia państwa polskiego szczególnie w USA. Jego przybycie do Poznania było impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Gdy przybył do Warszawy i powiedział, że szanuje wszystkie stronnictwa, ale dla niego jest tylko jedno stronnictwo, które nazywa się Polska i jemu będzie służył” - mówił Ossowski.

Wrocławscy radni jednogłośnie przyjęli rezolucję o nadaniu imienia Ignacego Jana Paderewskiemu sali sesyjnej w ratuszu. Odsłonięto w niej też popiersie pianisty autorstwa Tomasza Wenklara.

Ignacy Jan Paderewski to nie tylko wybitny kompozytor i światowej sławy pianista, ale też mąż stanu i polityk. Był jednym z najważniejszych twórców polskiej niepodległości po 123 latach zaborów. 16 stycznia 1919 r. został powołany przez Józefa Piłsudskiego na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. W jego gabinecie reprezentowane były wszystkie opcje ówczesnej silnie podzielonej polskiej sceny politycznej. Wraz z Romanem Dmowskim reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu i podpisał Traktat Wersalski. Z funkcji premiera zrezygnował w grudniu 1919 r., kiedy uznał swą misję za wypełnioną.

Paderewski odwiedził Wrocław dwukrotnie. Pierwszy raz na początku swej kariery pianistycznej. Jako trzydziestojednoletni pianista wystąpił w lutym 1891 r. w auli Nowej Giełdy, dziś to hala Gwardii przy ulicy Krupniczej. Drugi wrocławski koncert odbył się 10 lat później 26 października 1901 r. Pianista miał już za sobą znaczne sukcesy i cieszył się statusem gwiazdy o światowym formacie. Wystąpił w najważniejszej sali koncertowej ówczesnego Wrocławia w tzw. Domu Koncertowym na rogu obecnych ulic Piłsudskiego i Zielińskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Brutalne morderstwo polskiego księdza w Brazylii. W parafii doszło do napadu rabunkowego

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

- 71-letni ksiądz Kazimierz Wojno, kapłan z Polski, padł ofiarą zabójstwa podczas napadu rabunkowego dokonanego w sobotę po południu wkrótce po tym, gdy zakończył celebrowanie Mszy świętej w stolicy Brazylii - poinformowała brazylijska policja. Ksiądz Wojno miał ręce i nogi skrępowane drutem, który przywiązany był również do szyi.

Według komunikatu policyjnego grupa sześciu mężczyzn wtargnęła do siedziby parafii Naszej Pani od Zdrowia w willowej dzielnicy Brasilii, związała duchownego oraz świeckiego pracownika parafii, po czym przystąpiła do rabowania co cenniejszych naczyń liturgicznych i innych przedmiotów, które znalazła we wnętrzu świątyni.

Świecki pracownik, mimo zadanych mu ran, zdołał uciec i zaalarmować policję. Jednak gdy na miejsce napadu przybyli policjanci, ksiądz Wojno już nie żył. Ciało zamordowanego znaleźli opodal kościoła, w miejscu, gdzie prowadzone były roboty budowlane. Ksiądz Wojno miał ręce i nogi skrępowane drutem, który przywiązany był również do szyi.

Archidiecezja Brasilii wydała komunikat w sprawie śmierci księdza, wzywając do modłów za jego duszę. Znany był wśród parafian jako "ojciec Casimiro". Służbie kapłańskiej poświęcił 46 lat życia.

Pięć miesięcy temu w Parafii Naszej Pani od Zdrowia doszło już jednego napadu rabunkowego, podczas którego złodzieje skradli m.in. złoty kielich komunijny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl