Dziś przed sądem odbyła się rozprawa apelacyjna w tej sprawie.

W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Toruniu skazał 25-letniego Dawida W. na karę 12 lat więzienia. Mężczyźnie grozi dożywocie. Apelację od wyroku wniosła prokuratura, obrońcy oskarżonego oraz pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych.

Do zabójstwa przy użyciu noża doszło 26 grudnia 2015 r. nieopodal jednego z klubów studenckich, który jest obok auli i rektoratu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na toruńskich Bielanach. Po dokonaniu tego czynu Dawid W. ukrywał się przez kilka dni przed śledczymi, ale ostatecznie został zatrzymany w rodzinnym Inowrocławiu.

Prokurator Krzysztof Lipiński mówił w czwartek przed sądem, że wymierzona Dawidowi W. kara 12 lat więzienia jest "rażąco niewspółmierna" do charakteru czynu, jaki popełnił oskarżony.

To nie była - jak twierdzi obrona - żadna bójka i oskarżony działał w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia poszkodowanego. Do tragedii doszło kilkadziesiąt metrów od miejsca awantury. Czyn oskarżonego był przemyślany. To nie był przypadkowy cios, został zadany z dużą siłą 30-centymetrowycm nożem w okolice serca. Ofiara nie miała żadnych szans na przeżycie – mówił prokurator.

Jeden z obrońców Piotr Bartecki argumentował, że oskarżony działał w warunkach obrony koniecznej. Wniósł o uniewinnienie Dawida W. lub nadzwyczajne złagodzenie kary.

W swoim ostatnim słowie oskarżony przeprosił bliskich zabitego mężczyzny.

Chciałbym jeszcze raz przeprosić rodzinę poszkodowanego. Nigdy nie miałem intencji, abym chciał kogoś skrzywdzić. Wręcz przeciwnie: chciałem po prostu pomóc koledze. To jest dramat rodzinny, ale dla mnie też jest to dramat, bo jestem osadzony w zakładzie karnym. Proszę sąd o sprawiedliwy wyrok – powiedział Dawid W.