Poznański magistrat poinformował o rozstrzygnięciu przetargu na zakup autobusów elektrycznych. Wszystkie pojazdy powinny trafić na ulice stolicy Wielkopolski do końca lutego 2020 roku. MPK zamierzało przeznaczyć na zakup niecałe 70 mln zł, a oferta Solarisa była wyższa o 4,2 mln zł.

Autobusy, które trafia do Poznania będą niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi, z systemem wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, z klimatyzacją oraz drzwiami odskokowo przesuwnymi, co gwarantuje szersze i łatwiejsze wejście oraz płynną wymianę pasażerów.

Pojazdy wyposażone będą w baterie typu Solaris High Energy. Napęd stanowi oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Autobus może być ładowany za pomocą złącza typu plug-in lub z pantografu.

Sześć z zamówionych autobusów będzie o długości 11,5-12 m, natomiast 15 będzie przegubowych o długości 17,5-18 m. 15 autobusów, według warunków przetargu, ma przyjechać do Poznania do 16 grudnia 2019 roku. Z kolei sześć pozostałych do 28 lutego 2020 roku.

Na zakup 15, dłuższych autobusów Poznań uzyskał dofinansowanie w ramach projektu "Korekta funkcjonowania układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje". Będzie to 38,3 mln zł z pozyskanych wówczas prawie 107 mln zł. Dotacja na sześć krótszych autobusów pochodzi z kolei z programu System zielonych inwestycji - Część 2 - GEPARD - Bezemisyjny transport publiczny.

Poznański przewoźnik sukcesywnie wzbogaca swój tabor: w sierpniu rozpoczęła się dostawa 37 autobusów najnowszej generacji od firmy Solaris. Przed tygodniem Modertrans zaprezentował tramwaj Moderus Gamma. Po otrzymaniu homologacji, w listopadzie zacznie on wozić pasażerów. Poznań kupił 50 takich tramwajów. Miasto przypomniało też, że w ostatnich latach flota MPK wzbogaciła się o 20 Moderusów Beta jednokierunkowych i 10 dwukierunkowych. W 2016 roku na ulice Poznania wyjechało 20 autobusów Solaris Urbino.

W ostatnich latach na zakup nowego taboru lokalny samorząd przeznaczył ponad 0,5 mld zł, z czego prawie 90 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego.