Pomnik Wolności po 79 latach znów stanął w Czechowicach-Dziedzicach

pomnik wolności / fot. czecho.pl/screenshot

  

Samorząd Czechowic-Dziedzic odbudował Pomnik Wolności, który Niemcy wysadzili w powietrze we wrześniu 1939 r. Monument stanął w centrum miasta, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości – podał czechowicki magistrat.

Odsłonięcie pomnika zostało zaplanowane na 10 listopada. „Uroczystość będzie jednym z głównych elementów obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości” – powiedział Łukasz Piątek z wydziału promocji czechowickiego urzędu miejskiego.

Jak dodał, zakończyły się już prace montażowe przy pomniku. Obecnie trwają ostatnie prace brukarskie, a wkrótce w otoczeniu posadzone zostaną drzewa i kwiaty.

Nowy obelisk powstał w pracowni prof. Karola Badyny z krakowskiej ASP. Jest niemal identyczny jak pierwszy Pomnik Wolności dłuta rzeźbiarza Jana Raszki, który został odsłonięty w 1924 r. naprzeciw dworca kolejowego w ówczesnych Dziedzicach. Dzieło przypominało wówczas o wymarszu 10 lat wcześniej Legionistów z Dziedzic i Czechowic, a także upamiętniało przyłączenie ziemi śląskiej do odrodzonej Rzeczypospolitej. O 6-metrowy wysokości obelisk wspierały się postacie legionisty oraz górnika-powstańca śląskiego. Znajdowało się na nim m.in. także godło narodowe. Niemcy zniszczyli go 7 września 1939 r.

Obecnie z tyłu monumentu umieszczony został dodatkowo herb Czechowic-Dziedzic oraz napis "Pro Memoria. Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. A.D. 2018".

Koszt odbudowy wraz ze stworzeniem placu i skweru wyniósł ok. 1,5 mln zł. Miasto na monument otrzymało wsparcie finansowe w wysokości ponad 130 tys. z ministerstwa kultury.

Nowy pomnik nie stanął w miejscu dawnego, wzniesionego na pl. Wolności przy dworcu. Uniemożliwiły to zmiany urbanistyczne w mieście. Monument został ustawiony natomiast w eksponowanym miejscu w ścisłym centrum miasta. Urzędnicy magistraccy podkreślili, że nowa lokalizacja pozwoli m.in. na organizację tam uroczystości państwowych.

Miasto Czechowice-Dziedzice liczy ok. 35 tys. mieszkańców. Położone jest tuż przy Bielsku-Białej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Doradca Donalda Trumpa odwołuje wizytę w Izraelu! Zamiast do Jerozolimy, poleci... do Waszyngtonu

Jared Kushner (z lewej) / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Jeden z najbliższych doradców, a prywatnie zięć Donalda Trumpa Jared Kushner nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu. Taką informację z ostatniej chwili podaje Times of Israel.

Według mediów, powodem odwołania wizyty jest pogoda w Davos, gdzie obecnie przebywa Kushner, uczestnicząc w Światowym Forum Ekonomicznym. Kushner zamiast polecieć do Jerozolimy, ma wrócić do Waszyngtonu

W czwartek w Yad Vashem w Jerozolimie odbędzie się Światowe Forum Holokaustu w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Na forum nie przyjedzie też prezydent Andrzej Duda, dla którego organizatorzy nie przewidzieli wystąpienia. Głos ma zabrać natomiast m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który w ostatnim czasie oskarżał Polskę o udział w Holokauście i rozpętanie II wojny światowej.

[polecam:https://niezalezna.pl/307312-nie-dano-mu-glosu-lecz-na-pewno-go-uslysza-swiatowe-media-opublikuja-przeslanie-a-dudy]

Z wyjazdu do Izraela zrezygnował również prezydent Litwy Gitanas Nauseda. 

- Udam się do miejsca symbolicznego – obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, by złożyć hołd milionom Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej w Holokauście. Chylę też czoła przed 200 tysiącami Żydów, którzy byli naszymi rodakami”

- napisał we wtorek w komunikacie prasowym. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts