Pomnik Wolności po 79 latach znów stanął w Czechowicach-Dziedzicach

Samorząd Czechowic-Dziedzic odbudował Pomnik Wolności, który Niemcy wysadzili w powietrze we wrześniu 1939 r. Monument stanął w centrum miasta, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości – podał czechowicki magistrat.

pomnik wolności
fot. czecho.pl/screenshot

Odsłonięcie pomnika zostało zaplanowane na 10 listopada. „Uroczystość będzie jednym z głównych elementów obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości” – powiedział Łukasz Piątek z wydziału promocji czechowickiego urzędu miejskiego.

Jak dodał, zakończyły się już prace montażowe przy pomniku. Obecnie trwają ostatnie prace brukarskie, a wkrótce w otoczeniu posadzone zostaną drzewa i kwiaty.

Nowy obelisk powstał w pracowni prof. Karola Badyny z krakowskiej ASP. Jest niemal identyczny jak pierwszy Pomnik Wolności dłuta rzeźbiarza Jana Raszki, który został odsłonięty w 1924 r. naprzeciw dworca kolejowego w ówczesnych Dziedzicach. Dzieło przypominało wówczas o wymarszu 10 lat wcześniej Legionistów z Dziedzic i Czechowic, a także upamiętniało przyłączenie ziemi śląskiej do odrodzonej Rzeczypospolitej. O 6-metrowy wysokości obelisk wspierały się postacie legionisty oraz górnika-powstańca śląskiego. Znajdowało się na nim m.in. także godło narodowe. Niemcy zniszczyli go 7 września 1939 r.

Obecnie z tyłu monumentu umieszczony został dodatkowo herb Czechowic-Dziedzic oraz napis "Pro Memoria. Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. A.D. 2018".

Koszt odbudowy wraz ze stworzeniem placu i skweru wyniósł ok. 1,5 mln zł. Miasto na monument otrzymało wsparcie finansowe w wysokości ponad 130 tys. z ministerstwa kultury.

Nowy pomnik nie stanął w miejscu dawnego, wzniesionego na pl. Wolności przy dworcu. Uniemożliwiły to zmiany urbanistyczne w mieście. Monument został ustawiony natomiast w eksponowanym miejscu w ścisłym centrum miasta. Urzędnicy magistraccy podkreślili, że nowa lokalizacja pozwoli m.in. na organizację tam uroczystości państwowych.

Miasto Czechowice-Dziedzice liczy ok. 35 tys. mieszkańców. Położone jest tuż przy Bielsku-Białej.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Czechowice-Dziedzice #Pomnik Wolności

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo