Msza św. w intencji ofiar Smoleńska. Kapłan przywołał ważne słowa Jana Pawła II. "Tym bardziej są aktualne"

Ks. infułat Jan Miazek / screen Telewizja Republika

  

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro są obecni podczas mszy św. w intencji ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r., która odbywa się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. - Słowa papieża-Polaka, by otwierać drzwi Chrystusowi tym bardziej stają się dziś naglące i aktualne - powiedział podczas homilii ks. Jan Miazek.

W wieczornej mszy uczestniczą także przewodniczący podkomisji smoleńskiej, były minister obrony Antoni Macierewicz, przedstawiciele Sejmu, Senatu i samorządowcy.

W czasie homilii ks. infułat Jan Miazek przypomniał o zbliżającej się 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

- Czym było dla nas to wydarzenie, mogą powiedzieć tylko ci, którzy to przeżyli. (...) Przypomnijmy sobie ten niepowtarzlany klimat tamtych dni. Nikt nie odda tego zdumienia, radości ducha panującej tego wyjątkowego październikowego wieczora

- wspomniał ks. Miazek.

- Moglibyśmy teraz wiele mówić o tych 40 latach, gdy cieszyliśmy się obecnością Jana Pawła II, gdy Rzym stał nam się bliski

- dodał.

Ks. Jan Miazek przypomniał słowa Jana Pawła II, by "otworzyć na oścież drzwi Chrystusowi".

- Jan Paweł II zwracał się tak i do Kościoła i do świata. Świat był wówczas inny, nie znaliśmy przyszłości, odbieraliśmy te słowa o otwarciu drzwi inaczej, żyliśmy w innej polskiej rzeczywistosci, w której drzwi do Chrsytusa były zamkniete. Dzisiaj z zadumą patrzymy na te 40 lat polskiej historii. Wtedy myślieliśmy, że wystarczy samo otwarcie drzwi, że wtedy Ewangelia obejmie nasze życie, że przemieni wiele spraw, że wszystko będzie szło względnie łatwo. Okazuje się, że rzeczywistość była bardziej skomplikowana i wszystko wymagało czasu i wytrwałości

- stwierdził duchowny

- Otworzywszy drzwi Chrystusowi, trzeba je nieustannie otwierać w swoich własnym życiu i we wszystkich dziedzinach naszego wspólnego życia. (...) Wiele lat minęło od papieskiego wołania, coraz trudniej dziś przyznawać się do Chrystusa w Europie i w Polsce, coraz trudniej przyznawać się do Kościoła, świat idzie innymi drogami. Ale te słowa papieża, tym bardziej stają się naglące i aktualne

- dodał.


Dziś rano msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odbyła się w kościele seminaryjnym. Po mszy delegacja polityków PiS, w tym prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Joachim Brudziński i b. szef MON Antoni Macierewicz, złożyła wieniec przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. przy pl. Piłsudskiego w Warszawie.

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha złożył w czwartek w kaplicy Pałacu Prezydenckiego wieniec przed tablicą upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich, ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracowników Kancelarii Prezydenta, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Władze znoszą ograniczenia w Kaszmirze

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/NomanSaeed492

  

Władze w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru przywróciły łączność telefoniczną w niektórych częściach regionu, złagodzono też ograniczenia dotyczące przemieszczania się mieszkańców. W ocenie policji w regionie obecnie panuje spokój.

Administrator stanu Dżammu i Kaszmiru Shahid Choudhary przekazał, że restrykcje są łagodzone w przeważającej części regionu i że jeszcze w sobotę pracę wznowią tam urzędy. Na Twitterze uspokajał też, że Kaszmir dysponuje znaczącymi zapasami żywności i innych towarów.

Agencja prasowa PTI przekazała, że naziemna łączność została przywrócona w 17 z ponad 100 centrali telefonicznych w Śrinagarze, stolicy regionu, a także w innych jego częściach.

Wysoki rangą przedstawiciel władz indyjskich w Kaszmirze, B.V.R. Subrahmanyam zapowiedział, że w poniedziałek zostaną otwarte szkoły, a transport publiczny będzie przywracany stopniowo, w zależności od oceny sytuacji bezpieczeństwa.

Siły bezpieczeństwa w regionie w sobotę pozostawały w stanie gotowości po tym, jak dzień wcześniej w Śrinagarze setki osób po modłach wyszły na ulicy w antyrządowym proteście. Wśród haseł, jakie widniały na niesionych przez nich transparentach, przeczytać można było m.in. "Powstrzymajcie ludobójstwo w Kaszmirze, niech świat się obudzi". Część demonstrantów obrzuciła policjantów kamieniami i starła się z nimi; funkcjonariusze w odpowiedzi użyli gazu łzawiącego.

5 sierpnia Indie unieważniły artykuł 370. konstytucji, zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, co formalnie zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

W reakcji Pakistan, który podobnie jak Indie rości sobie prawa do całego Kaszmiru, obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Indiami; odwołał swojego ambasadora z Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl