Uniwersytecki Szpital Kliniczny to największy szpital w regionie i najbardziej specjalistyczny, jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Inwestycję sfinansowano z budżetu państwa; inwestorem był Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB).

"Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że mamy nowoczesny szpital XXI wieku" - podkreślił rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski. Zaznaczył, że w szpitalu "znacząco" poprawiły się warunki leczenia, możliwości diagnostyki chorób, leczenia zabiegowego, ale też warunki do prowadzenia badań naukowych i dydaktyki studentów. Dziękował wszystkim zaangażowanym przez lata w tę inwestycję.

Rektor wskazał także, że powstała także "najnowocześniejsza w zakresie badań klinicznych jednostka naukowa" - Centrum Badań Klinicznych, które zajmuje się m.in. badaniami nad ludzkim genomem, tzw. medycyną spersonalizowaną i chorobami cywilizacyjnymi.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że takie przedsięwzięcia jak rozbudowa szpitala uniwersyteckiego to "nie są koszty, ale inwestycje". Mówił, że to ważna inwestycja dla pacjentów z całego makroregionu.

"Wszędzie na świecie tendencje są takie, że szpitale są scalane w jeden organizm, że infrastruktura budowlana jest scalana, budowana od nowa" - mówił minister. Wyjaśnił, że nie chodzi o to, by funkcjonować w "pięknych wnętrzach", ale o to, że "jest to inwestycja w bezpieczeństwo pacjentów". Podkreślał, że nowoczesna infrastruktura potrafi wpływać na ograniczenia powikłań leczenia, ich ryzyko jest mniejsze. Podkreślał, że nowe bloki operacyjne są bezpieczniejsze, a szanse na powikłań "znacznie, znacznie mniejsze". "To jest szybkość i optymalizacja procesów" - dodał Szumowski.

"(...)Inwestycje budowlane, inwestycje w nowy sprzęt, w nowe terapie są ważne, ale to nie są koszty, tylko to są inwestycje, bo dzięki temu naprawdę spadają koszty" - mówił Szumowski wymieniając np. koszty świadczeń. Minister zdrowia zauważył także, że ważne są też inne funkcje jakie pełni szpital uniwersytecki: badawcza i dydaktyczna. Wskazał przy tym, że UMB to jeden z najlepszych uniwersytetów medycznych w Polsce, który także "zaczyna być dostrzegany na świecie".

Rektor UMB Adam Krętowski poinformował, że zakończona rozbudowa i modernizacja była pierwszym etapem rozwoju szpitala, uczelnia liczy na kolejne. Mówił, że UMB liczy na budowę na terenie szpitala Centrum Psychiatrii dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Rektor przypomniał, że na część prac są zagwarantowane pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, potrzebne są jeszcze decyzje w ministerstwie zdrowia na pozostałe finansowanie. Krętowski przypomniał, że budowa Kliniki Psychiatrii była pierwotnie planowana w ramach zakończonej obecnie rozbudowy.

W ramach modernizacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dobudowano nową część szpitala i zmodernizowano starą. Placówka zwiększyła swoją powierzchnię dwukrotnie. Obecnie to 60 tys. metrów kwadratowych. Jest tam 820 łóżek dla pacjentów w 26 klinikach. Szpital dysponuje 26 salami operacyjnymi, w tym jedną tzw. hybrydową. W ramach modernizacji powstał nowy szpitalny oddział ratunkowy z lądowiskiem dla śmigłowców na dachu budynku, izba przyjęć, przybyło łóżek intensywnej terapii, działa stacja dializ, komora hiperbaryczna. Pacjenci mają w większości do dyspozycji sale jedno- lub dwuosobowe z łazienkami.

"Szpital zmienił się kompletnie nie do poznania" - powiedział dyrektor placówki Marek Karp. Podczas uroczystości podkreślano, że szpital w trakcie inwestycji cały czas normalnie przyjmował pacjentów. Niektóre kliniki przeprowadzały się w trakcie prac dwukrotnie. W 2018 r. szpital przyjmie ok. 32,8 tys. pacjentów (hospitalizacje). Marek Karp poinformował, że roczne koszty utrzymania szpitala po rozbudowie to ok. 27 mln zł i są dwukrotnie wyższe niż przed rozbudową