Kandydat Zjednoczonej Prawicy zapowiada wsparcie innowacyjnych firm

/ Pixabay/ AndreasGa

  

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna Michał Wypij zapowiedział wspieranie innowacyjnych firm w mieście, m.in. produkujących sprzęt medyczny. Wypij chce promować Olsztyn jako miasto zdrowia.

Michał Wypij przekonywał w środę, że Olsztyn powinien zmierzać w kierunku miasta słynącego z dobrej medycyny, z leczenia na wysokim poziomie.

"Olsztyn może i powinien szukać nowych impulsów rozwojowych, bo mamy piękne warunki przyrodnicze, mamy Collegium Medicum i młodych lekarzy, którzy najlepiej w kraju zdają egzamin końcowy lekarski. Mamy na miejscu wybitnych lekarzy i ich osiągnięcia, i mamy plan rządowy i Plan Morawieckiego, które mówią o tym, by szukać swoich ścieżek rozwojowych przy użyciu nowych technologii" - mówił Wypij, który zorganizował konferencję w siedzibie firmy Dramińsk produkującej urządzenia medyczne, w tym ultrasonografy.

"Co najważniejsze, mamy w Olsztynie przedsiębiorców lokalnych, którzy są liderami w swojej klasie na całym świecie w zakresie usług medycznych. Dlatego ważne, by wykorzystać okazję, przed którą stoi Olsztyn i zdecydować się na krok do przodu i szukanie okazji rozwojowej” - zaznaczył polityk. W ostatnim czasie firma ta wyprodukowała i opatentowała ultrasonotomograf, który służy do badań w kierunku raka piersi u kobiet.

Firma Dramiński mieści się w olsztyńskiej dzielnicy domków jednorodzinnych Dajtki. Firma, w której pracuje 60 osób zajmuje 3 domki jednorodzinne, a nowoczesne i cenione przez medyków urządzenia produkowane są w piwnicach przystosowanych do produkcji aparatury oraz w garażach. Wiceprezes firmy Andrzej Wiktorowicz powiedział PAP, że firma chciała kupić działkę, by zbudować nową siedzibę, ale okazało się to niemożliwe, ponieważ w tym miejscu miały stanąć bloki. W efekcie firma kupiła działkę poza Olsztynem i tam buduje halę produkcyjną. Wiktorowicz przyznał, że takie firmy jak Dramiński potrzebują wsparcia samorządu.

Wypij zadeklarował, że jako prezydent będzie współpracował z uczelnią, by wspierać kształcenie kadr dla takich firm, ja Dramiński oraz wspierał rozwój samych firm wykorzystujących nowoczesne technologie.

"Olsztyn może leczyć siebie, ale i całą Polskę, a firma, w której gościmy pokazuje, że może eksportować produkty, które pozwalają leczyć ludzi i zwierzęta na całym świecie. Olsztyn może być miastem, które będzie się opierało na medycynie. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma mechanizmy, które pozwalają samorządowi wspierać takie ambitne projekty a Michał Wypij wie, jak to zrobić" - powiedział obecny na konferencji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Wypij na wcześniejszych spotkaniach deklarował, że będzie dążył do rozwoju olsztyńskiej medycyny.


W wyborach na prezydenta Olsztyna startuje ośmiu kandydatów: Beata Bublewicz (Koalicja Obywatelska); Monika Falej z Komitetu Wyborczego Wyborców "Wspólny Olsztyn", Michał Wypij (Zjednoczona Prawica); miejski radny Krzysztof Kacprzycki (SLD); poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz'15); Czesław Małkowski (własny komitet), Tomasz Pitura (Komitet Wyborczy Wyborców Olsztyn Kocham), a także obecny prezydent Piotr Grzymowicz (własny komitet, popierany przez PSL).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


W Finlandii ruszyła fala zwolnień grupowych. Ponad 300 tys. osób zostanie bez pracy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/Tumisu

  

W Finlandii około 303 tys. osób z różnych sektorów gospodarki jest już objętych procedurą zwolnień grupowych. To znacznie więcej, niż obecna liczba bezrobotnych - wynika z zebranych na koniec marca danych resortu zatrudnienia i gospodarki.

Przez rynek pracy przejdzie istne "tsunami" - pisze lokalna prasa, komentując codziennie uaktualniane przez resort dane o zatrudnieniu i podkreśla, że liczba bezrobotnych w kraju wkrótce może znacząco wzrosnąć.

Ministerstwo gospodarki i zatrudnienia (TEM) zaczęło zbierać i publikować dane o sytuacji na rynku pracy, w tym o liczbie urlopowanych pracowników czy objętych procedurą zwolnień grupowych w przedsiębiorstwach w połowie marca, tj. w czasie kiedy w Finlandii ogłoszono stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa.

Wtedy w kręgu osób zagrożonych utratą zatrudnienia w związku z zapowiadanymi zwolnieniami grupowymi było niespełna 160 tys. osób.

Granica 200 tys. została przekroczona tydzień później. Na koniec marca - jak podaje we wtorek TEM - planowanymi zwolnieniami jest objętych już ponad 303,5 tys. osób, a procedura została uruchomiona przez ponad 3,2 tys. pracodawców.

Według danych Centralnego Urzędu Statystycznego (Tilastokeskus) na koniec lutego stopa bezrobocia w Finlandii wynosiła 6,9 proc. (bezrobotnych było ok. 187 tys. przy marginesie błędu - 19 tys.). Jednocześnie, jak wynika z danych lokalnych urzędów pracy, poszukujących zatrudnienia było na koniec ubiegłego miesiąca ponad 248 tys. osób.

Centralna Izba Handlowa (Keskuskauppakamari) opublikowała we wtorek wyniki sondażu, na który odpowiedziało prawie 3400 przedsiębiorstw. Wynika z niego, że dwie na trzy firmy zamierzają urlopować lub zwolnić pracowników.

"W ciągu dwóch tygodni sytuacja pogorszyła się znacząco" - podano w komunikacie izby. Jak tłumaczy jej dyrektor Juho Romakkaniemi, z poprzedniego badania wynikało, że dla połowy przedsiębiorstw sytuacja związana z koronawirusem nie miała negatywnego przełożenia na obroty. Obecnie potwierdza to już tylko dla jedna czwarta podmiotów.

Z badania izby wynika również, że dwie trzecie przedsiębiorstw zaczęło już albo zamierza skorzystać z rozwiązań kryzysowych zaproponowanych przez rząd.

Ministerstwo zatrudnienia i gospodarki ogłosiło we wtorek plan przyznania dotacji w wysokości 2 tys. euro dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Kwota ta jest przeznaczone dla drobnych przedsiębiorców, którzy wykażą, że od początku 2020 r. w związku z epidemią koronawirusa kondycja ich firmy pogorszyła się, a obroty spadły. Aplikacje będą rozpatrywać poszczególne gminy, a pula środków na ten cel to 100 mln euro, zaplanowana na wypłaty od marca do końca sierpnia. Oferta skierowana jest także do freelancerów. Niezależnie od tego samozatrudnieni, których sytuacja pogorszyła się w związku z kryzysem koronawirusowym, mają prawo wystąpić o zasiłki dla bezrobotnych.

Wcześniej fiński parlament zaakceptował przyznanie dodatkowej pomocy w wysokości 1 mld euro dla małych i średnich firm. Ogłoszony przez fiński rząd finansowy pakiet ratunkowy dla gospodarki przewiduje również podniesienie do 12 mld euro (o 10 mld więcej w związku z kryzysem) kapitału państwowej agencji, zajmującej się udzielaniem gwarancji pożyczkowych i zabezpieczeniami transakcji eksportowych dla podmiotów gospodarczych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts