Wreszcie?! Premier obiecał unowocześnienie służby zdrowia i to szybko

Premier: w najbliższych miesiącach unowocześnimy służbę zdrowia / sasint CC0

  

Od lat Polacy mają do czynienia z ogromnymi problemami służby zdrowia. Czy wreszcie uda się chociaż trochę ułatwić korzystanie z niej obywatelom? - Unowocześnimy służbę zdrowia od strony elektronizacji. W najbliższych miesiącach będziemy wdrażać e-usługi – obiecał dziś premier Mateusz Morawiecki.

Podjęliśmy zobowiązanie nie tak dawno temu, żeby przeznaczać coraz więcej środków w proporcji do PKB

- mówił premier w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokółce. Przypomniał, że w przyszłym roku na ten cel będzie przeznaczone nie mniej niż 4,86 proc. PKB.

- 1 proc. (PKB - PAP) to około 21 mld złotych, a więc [jest to] znaczące zobowiązanie do podniesienia naszych wydatków na służbę zdrowia - zauważył. - Ale zrobimy to, podobnie jak unowocześnimy służbę zdrowia od strony elektronizacji - zadeklarował premier.

Wskazał, że w kilku powiatach są już pilotażowe programy dotyczące wystawiania e-recept, które „dają pozytywne rezultaty”.

W najbliższych kilku miesiącach będziemy wdrażać te e-recepty w całym systemie służby zdrowia. Podobnie elektroniczne skierowania i elektroniczne zwolnienia

 - podkreślił Morawiecki. Jak dodał, „po kilku miesiącach uczenia się nowych procedur (...) będziemy mieli lepszą i bardziej nowoczesną służbę zdrowia”.

Premier zaznaczył też, że „o to nam chodzi, żeby służba zdrowia była nowocześniejsza i żeby kolejki się skracały - to jest też nasze zobowiązanie”. - Będziemy działać tak, żeby w tym obszarze poprawiała się sytuacja - zadeklarował.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Litwa zabiega o tekę unijnego komisarza. Wskazano dziedziny w kręgu zainteresowań rządu

/ pixabay.com/CC0/dimitrisvetsikas1969

  

Litwa w nowej Komisji Europejskiej będzie ubiegała się o tekę komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic zewnętrznych – przekazał dzisiaj premier Saulius Skvernelis po spotkaniu w Wilnie z wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem.

- Litwa będzie ubiegała się o ważną tekę w tych dziedzinach, w których ma znaczący dorobek i kompetencje

 - cytuje Skvernelisa komunikat prasowy rządu. Zaznacza się w nim, że dla Litwy „priorytetowymi dziedzinami pozostają dziedziny związane z gospodarką i energetyką” i że „konieczny jest przełom w sprawie ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej”.

Premier wskazał, że Litwa „poprze ambitny plan przejścia Europy do neutralnej dla klimatu gospodarki do 2050 r.”.

- Powinniśmy jednak obronić konkurencyjność swego przemysłu, uwzględnić możliwości oraz różnice ekonomiczne i społeczne państw Unii Europejskiej

 - zaznaczył.

Według niego priorytetem Litwy jest synchronizacja do 2025 r. sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich, które obecnie są połączone pierścieniem przesyłowym z Białorusią i Rosją z Europą Zachodnią przez Polskę.

Skvernelis podkreślił też, że elektrowania atomowa na Białorusi, powstająca ok. 50 km od litewskiej stolicy, „jest wyznawaniem dla całej Unii Europejskiej”.

- Celowe jest przygotowanie szerszego planu w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego w państwach sąsiadujących z Unią

 - zaznaczył w komunikacie.

Tematy projektów energetycznych zdominowały również piątkowe spotkanie Szefczovicza z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Prezydent zaproponował m.in. powołanie w Unii Europejskiej koordynatora ds. synchronizacji sieci elektroenergetycznych. Zapowiedział, że tę kwestię zamierza omówić z nowym prezydentem Łotwy. Spotkanie obu prezydentów, Gitanasa Nausedy i Egilsa Levitsa, zaplanowane jest w najbliższy wtorek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl