Wreszcie?! Premier obiecał unowocześnienie służby zdrowia i to szybko

Premier: w najbliższych miesiącach unowocześnimy służbę zdrowia / sasint CC0

  

Od lat Polacy mają do czynienia z ogromnymi problemami służby zdrowia. Czy wreszcie uda się chociaż trochę ułatwić korzystanie z niej obywatelom? - Unowocześnimy służbę zdrowia od strony elektronizacji. W najbliższych miesiącach będziemy wdrażać e-usługi – obiecał dziś premier Mateusz Morawiecki.

Podjęliśmy zobowiązanie nie tak dawno temu, żeby przeznaczać coraz więcej środków w proporcji do PKB

- mówił premier w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokółce. Przypomniał, że w przyszłym roku na ten cel będzie przeznaczone nie mniej niż 4,86 proc. PKB.

- 1 proc. (PKB - PAP) to około 21 mld złotych, a więc [jest to] znaczące zobowiązanie do podniesienia naszych wydatków na służbę zdrowia - zauważył. - Ale zrobimy to, podobnie jak unowocześnimy służbę zdrowia od strony elektronizacji - zadeklarował premier.

Wskazał, że w kilku powiatach są już pilotażowe programy dotyczące wystawiania e-recept, które „dają pozytywne rezultaty”.

W najbliższych kilku miesiącach będziemy wdrażać te e-recepty w całym systemie służby zdrowia. Podobnie elektroniczne skierowania i elektroniczne zwolnienia

 - podkreślił Morawiecki. Jak dodał, „po kilku miesiącach uczenia się nowych procedur (...) będziemy mieli lepszą i bardziej nowoczesną służbę zdrowia”.

Premier zaznaczył też, że „o to nam chodzi, żeby służba zdrowia była nowocześniejsza i żeby kolejki się skracały - to jest też nasze zobowiązanie”. - Będziemy działać tak, żeby w tym obszarze poprawiała się sytuacja - zadeklarował.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ekipy ratunkowe poszukują ocalałych z tajfunu

Zdjęcie ilustracyjne Nagano / twitter.com/koris84192501

  

Ekipy ratowników przeszukują dziś w Nagano w środkowej Japonii błotnistą, wysoką do pasa wodę w nadziei na odnalezienie zaginionych osób w następstwie przejścia w sobotę przez ten kraj jednego z najgroźniejszych tajfunów od ponad 60 lat.

W Nagano rzeka Chikuma zalała całe połacie ziemi, w tym głównie dzielnice mieszkalne; woda sięga do drugiego piętra. Na miejscu jest ponad 110 tys. ratowników, w tym 31 tys. żołnierzy samoobrony. Synoptycy przewidują jednak dalsze opady w ciągu dnia.

Według najnowszego bilansu w wyniku tajfunu Hagibis śmierć poniosło 35 osób, ok. 20 osób zaginęło, a 186 zostało rannych.

Pod wodą znalazły się ogromne obszary miast w środkowej i wschodniej Japonii - poinformował japoński nadawca publiczny NHK. Deszcz ma powrócić w tych regionach, gdzie gleba i tak już jest poluzowana w wyniku przejścia tajfunu, budząc obawy przed dalszymi powodziami i lawinami błotnymi.

Tajfun Hagibis uderzył w sobotę w główną japońską wyspę Honsiu, a następnie w niedzielę rano skierował się w stronę morza.

Ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu poinformowało, że w poniedziałek ponad 92 tysiące gospodarstw domowych pozostawało bez prądu, przy czym jeszcze w południe w niedzielę elektryczności pozbawionych było 262 tys. gospodarstw. Około 120 tys. ludzi nie ma dostępu do wody bieżącej.

Hagibis sparaliżował także transport w regionie metropolitalnym Tokio, ale większość połączeń kolejowych i lotniczych została w poniedziałek przywrócona.

Media podkreślają, że Hagibis to najsilniejszy tajfun od 1958 r., jaki nawiedził Japonię; wówczas wskutek przejścia potężnego tajfunu Ida zginęło ponad 1000 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl