SoDA – Szansa na Polską Dolinę Krzemową?

/ geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Jaka jest przyczyna sukcesu Doliny Krzemowej? Pieniądze, inwestorzy, ulgi w podatkach? – nie, nic bardziej mylnego. Tajemnica Doliny Krzemowej polega na swobodnej wymianie myśli, koncepcji i współpracy pomiędzy firmami. W Polsce powstała właśnie organizacja SoDA – Software Development Association, mająca na celu rozwijanie współpracy pomiędzy firmami tworzącymi oprogramowanie. To pierwszy tego typu Związek Pracodawców Usług IT w Polsce.

- W naszym kraju od lat funkcjonują parki technologiczne, akceleratory czy inkubatory przedsiębiorczości. Wszystkie te instytucje to wartościowe miejsca jednak ich inicjatorami nie są same społeczności, a raczej instytucje rządowe, samorządowe, czy prywatni inwestorzy. To wpływa na charakter i cele tego typu przedsięwzięć – mówi Bartosz Majewski, CEO Organizacji oraz krakowskiej spółki Codibly.

Czym zatem różni się SoDA od obecnych rozwiązań mających na celu wspierać przedsiębiorczość?

- SoDA działa w stosunkowo wąskim, jednak niezwykle szybko rozwijającym się sektorze, jakim jest branża IT. Tu najbardziej widać potrzebę wymiany informacji pomiędzy firmami. SoDA powstała jako oddolna inicjatywa firm informatycznych, aby wymieniać się doświadczeniami, wspólnie realizować większe projekty, i przede wszystkim użyczać sobie pracowników na partnerskich zasadach – wyjaśnia CEO Organizacji Pracodawców Usług IT.

W ramach sieci partnerskiej współdziała ponad 300 przedstawicieli firm IT z całej Polski. Do Związku Pracodawców Usług IT SoDA zapisuje się coraz więcej przedsiębiorstw, a krystalizująca się struktura, daje spore możliwości zarówno większym, jak i mniejszym software house’om.

- Wyobraźmy sobie sytuację, w której duża firma IT wygrywa kontrakt, a jego elementem jest jeden mniejszy jednak niezwykle specjalistyczny projekt. Poszukiwanie i zatrudnienie odpowiedniego pracownika mogą trwać miesiącami, dzięki SoDA taki pracownik jest do pozyskania na zasadzie współpracy znacznie szybciej, a w dodatku posiada on niezbędne doświadczenie. Firma, będąca członkiem SoDA, wypożycza takiego specjalistę albo czasami nawet cały zespół. Po skończonym projekcie zespół czy osoba wraca do macierzystej firmy i wszyscy są zadowoleni z przebiegu całego procesu - tłumaczy Robert Strzelecki – jeden ze współzałożycieli organizacji oraz Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej TenderHut.

Członkowie organizacji od lat realizują projekty dla klientów z całego świata, jednak ich zaplecze programistyczne znajduje się w polskich ośrodkach. Według danych GUS na koniec 2017 r. w Polsce brakuje 50 tys. specjalistów IT. Komisja Europejska szacuje, że do 2020 roku w całej Europie będzie brakować 800 tys. specjalistów IT, a programiści znad Wisły są uznawani za jednych z lepszych na świecie. Jednak znalezienie i zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika jest czasochłonne i kosztowne. Propozycja Związku, czyli międzyfirmowa współpraca i tworzenie zespołów ponad podziałami jest unikalna dla całego rynku IT.

 – SoDA zrzesza firmy o precyzyjnie określonym profilu, co sprawia, że jest to znakomite forum do wymiany doświadczeń na wszelkie tematy związane z działalnością przedsiębiorstw produkujących oprogramowanie. Dzięki temu dowiedziałem się na przykład, jak w praktyce wygląda zarządzanie turkusową organizacją. Często też korzystamy z wiedzy i kompetencji specjalistów pracujących w innych firmach, którzy należą do organizacji – mówi Konrad Weiske, prezes wrocławskiej spółki SpyroSoft, pełniący funkcję COO w SoDA.


Polski biznes różni się od zachodniego poziomem otwartości – rodzimi przedsiębiorcy są jeszcze dosyć hermetyczni i niechętnie dzielą się wiedzą praktyczną, doświadczeniami czy specjalistami. Jednak są wyjątki, takie jak branża IT, która ideę open-source (swobodny dostęp do oprogramowania dla wszystkich jego użytkowników), przeniosła na kanwę działań biznesowych. Firmy programistyczne częściej współpracują ze sobą niż rywalizują. Rynek potrzeb IT jest tak duży, że ciężko jest mówić o faktycznej konkurencji. Polskie spółki IT, pozyskujące klientów za granicą, rzadko spotykają się jako realni konkurenci przy tym samym projekcie. Klienci oczekują dostępu do najlepszych specjalistów, a taki mogą zapewnić albo bardzo duże podmioty, albo grupa współpracujących ze sobą software house’ów. Na ten wariant różnorodności i wysokiej jakości stawia Związek.
 
SoDA jako oddolna inicjatywa ma pełnić dla przedstawicieli firm tworzących oprogramowanie pole do współpracy zarówno w skali lokalnej, jak i międzynarodowej. Im grupa jest liczniejsza, tym działa sprawniej i efektywniej. Dlatego założyciele Związku zapraszają wszystkie software house’y z Polski do przyłączenia się i zaangażowania w ich działalność. Spółki komunikują się ze sobą na zamkniętej grupie na portalu Facebook: Software Houses Community (powered by SoDA)- Wiedza/Giełda/Projekty.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, sodapl.com , tenderhut.pl, media.synertime.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Walka z koronawirusem w liczbach. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dane

Mateusz Morawiecki / twitter.com/KancelariaSejmu

  

Wiele działań musi dopasować się do epidemii. Musimy starać się budować nowy model życia gospodarczego, żeby gospodarka ucierpiała jak najmniej – mówił dziś w Sejmie premier Mateusz Morawiecki przedstawiając informację dotyczącą sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

Jeżeli dalej będziemy podchodzili z tak żelazną dyscypliną jak do tej pory to jestem przekonany, że będziemy mogli sobie lepiej poradzić z pandemią niż wiele innych krajów – ocenił Morawiecki.

Szef rządu podał dziś, że nikt na świecie nie wie, jaki będzie dalszy przebieg koronawirusa. „To powoduje, że musimy starać się ograniczać rozprzestrzenianie epidemii i jednocześnie przywracać wiele form życia gospodarczego tak, żeby zostało w jak najmniejszy sposób zakłócone” – mówił.

Rękawiczki, maseczki, płyn do szpitali

Rozdysponowano 3 mln rękawiczek i pół mln litrów płynu do szpitali. Do Polski przyjechało 165 respiratorów z 1000 zamówionych.

„Staramy się wyprzedzać bieg wydarzeń” – podkreślił premier dodając, że utworzono 20 szpitali jednoimiennych.

„Przygotowujemy się na dłuższą walkę z epidemią” - dodał podając, że zakłady szwalnicze przekształciły swoje linie produkcyjne. Ocenił, że musimy trwale przebudować struktury produkcji w naszym kraju.

Testy na koronawirusa

„Mamy ogromny  zapas testów. 800 tys. testów jest zakontraktowanych, 150 tys. dostępnych, 150 tys. już jest w drodze, w ciągu najbliższych paru dni będzie w Polsce. Z całą odpowiedzialnością chcę podkreślić, że te państwa, które miały taką liczbę zachorowań jak Polska obecnie, testowały o wiele mniej na milion mieszkańców

– mówił premier.

Dodał, że przeprowadzana jest taka liczba testów, która pozwala wykrywać więcej niż w krajach, które były na tym etapie rozwoju pandemii.

„Spowalniamy przyrost zachorowań w porównaniu do tego, co dzieje się w Europie Zachodniej, w porównaniu do tego, co dzieje się w wielu innych krajach świata, również w USA” – podkreślił szef rządu.

Tarcza Antykryzysowa

Mateusz Morawiecki podał, że kryzys jest nietypowy, bo uderza w stronę popytową i podażową gospodarek.

„Z dużą dozą ostrożności musimy podchodzić do wielu działań. Trzeba konsolidować podejście w ramach polityk gospodarczych, z ostrożnością podchodzić do podejmowanych działań”

– mówił.

Kryzys zdrowotny przepoczwarza się w kryzys gospodarczy wielu krajów świata. Dlatego zaproponowaliśmy nasz pakiet Tarczy Antykryzysowej 200 tys. firm w Polsce złożyło odpowiedni wniosek. Na koniec tygodnia spodziewamy się 280 tys. wniosków – podkreślił Morawiecki.

Podał, że do zrobienia jest jeszcze wiele. Na długiej liście składników Tarczy Antykryzysowej znajdują się wszystkie instrumenty gospodarcze, finansowe, fiskalne. Staramy się z ogromną pieczołowitością zarządzać dostępnymi środkami.

Koronawirus, a Unia Europejska

Premier ocenił, że musimy wrócić do poprzednich pomysłów jak podatek cyfrowy, podatek od śladu węglowego czy podatek od wielkich korporacji międzynarodowych.

Do budżetu Unii może wpłynąć dziesiątki mld euro. Koniec z rajami podatkowymi. Raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla wszystkich krajów. Chcemy, żeby świat był bez rajów podatkowych. To wielkie wyzwanie

– mówił.

Szef rządu stwierdził, że potrzebujemy nowych środków w ramach UE. „Polska jest gotowa uczestniczyć w mechanizmach gwarancyjnych po to, żeby pozyskać nowe środki z emisji i żeby te środki służyły walce z koronawirusem” – ocenił.

Wszystkie kraje upominały się o to, o co my się upominamy - wspólną, solidarną politykę. Muszą pojawić się nowe środki. Podkreślam, że mierzymy się z sytuacją dramatyczną – powiedział Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts