Sąd z Warszawy nie wyda wyroku ws. byłego senatora PO. Akta trafiły do Wrocławia, skąd polityk pochodzi

Józef Pinior / Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

W lipcu 2018 roku były senator Platformy Obywatelskiej Józef P. został oskarżony m.in. o przestępstwa korupcyjne. Po zakończeniu śledztwa przez poznańską prokuraturę akt oskarżenia trafił do sądu w Warszawie. Jak jednak ustalił portal Niezalezna.pl, w stolicy nie chcieli zajmować się sprawą polityka - akta powędrowały do wydziału karnego Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieścia. Termin pierwszej rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

Śledztwo w sprawie byłego senatora PO przez trzy lata prowadził Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

W lipcu akt oskarżenia przeciwko Józefowi P., jego asystentowi Jerzemu W. i trzem biznesmenom trafił do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. 

Józef P. został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej korzystnego rozstrzygnięcia sprawy Tomasza G. W toku postępowania administracyjnego Józef P. podjął się załatwienia upoważnienia dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju do wyrażenia zgody na prawnie dopuszczalne odstąpienie od przepisów techniczno-budowlanych dla projektowanej galerii handlowej "Nowy Rynek" w Jeleniej Górze, po uprzednim uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Straży Pożarnej

– tłumaczyła wówczas prok. Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koniec śledztwa w sprawie korupcji byłego senatora PO. Akt oskarżenia przeciwko Józefowi P.

Jak ustalił portal Niezalezna.pl w sekretariacie II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieście tam postępowanie nie będzie prowadzone, a akta przekazano do Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieście. Powód - tzw. "ekonomia procesowa"

Sprawę przekazano 13 września 2018 r. na podstawie art. 36 Kodeksu Postępowania Karnego: 

Sąd wyższego rzędu nad sądem właściwym może przekazać sprawę innemu sądowi równorzędnemu, jeżeli większość osób, które należy wezwać na rozprawę, zamieszkuje blisko tego sądu, a z dala od sądu właściwego.

W biurze rzecznika prasowego Sądu Okręgowego we Wrocławiu dowiedzieliśmy się, że faktycznie akt oskarżenia wobec Józefa P. trafił do wydziału karnego Sądu Rejonowego Wrocław – Śródmieście. Nie wyznaczono jeszcze terminu pierwszej rozprawy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Izrael: około 200 turystów czeka kwarantanna

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/1662222

  

Izrael może poddać kwarantannie około 200 turystów z Korei Płd. w bazie wojskowej w żydowskim osiedlu na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu w obawie przed rozprzestrzenieniem się nowego koronawirusa - podał izraelski portal informacyjny Ynet.

Baza w Har Gilo, znajdująca się ok. 5 km na południe od Jerozolimy, jest obiektem wojskowym wykorzystywanym do prowadzenia kursów i seminariów edukacyjnych Sił Obronnych Izraela (IDF).

Służby bezpieczeństwa „badały możliwości przyjęcia grupy turystów z Korei Południowej zgodnie z dyrektywami ministra zdrowia w tej sprawie” - przekazał izraelski urzędnik agencji Reutera, zapytany o doniesienia portalu Ynet.

Izraelski minister spraw wewnętrznych Arie Deri powiedział w niedzielę, że nakazał dodanie Korei Południowej i Japonii do listy krajów azjatyckich, do których zakazano podróży do i z Izraela. Przypomniał, że inne kraje na liście to Chiny i Tajlandia.

Mieszkańcy Har Gilo protestowali w niedzielę przeciwko rządowym planom poddania tam kwarantannie turystów z Korei Płd. z obawy, że mogą zostać zakażeni koronawirusem - poinformował Ynet.

Ministerstwo zdrowia Izraela poinformowało, że 18 obywateli Korei Płd., którzy odwiedzili w lutym Izrael i Zachodni Brzeg, jest zakażonych Covid-19. Resort ogłosił trasę koreańskiej wycieczki i zalecił izolację tym, którzy mieli kontakt z turystami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts