Afera korupcyjna w Straży Granicznej

Straż Graniczna, zdjęcie ilustracyjne / facebook.com/STRAZGRANICZNA/

  

Dwaj funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Hrubieszowie (woj. lubelskie) Sławomir M. i Łukasz G. zostali oskarżeni o przyjmowanie łapówek. Pierwszy z nich miał przepuszczać podróżnych bez kontroli, a obaj przekazywać informacje przemytnikom papierosów.

- Śledztwo tej sprawie prowadził Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Akt oskarżenia skierowany został do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie – poinformowała w środę w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Sławomir M. został oskarżony o popełnienie w latach 2016-2017 w sumie 47 przestępstw dotyczących przyjmowania korzyści majątkowych oraz przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w związku z wykonywaniem czynności służbowych kontrolera na drogowym przejściu granicznym w Zosinie. Miał utrzymywać stały kontakt z obywatelami Ukrainy, ułatwiać im przekroczenie granicy, najczęściej w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej lub jej obietnicy.

- Pozwalał na omijanie kontroli, podróżni przejeżdżali granicę bez kolejki i bez odpraw – informuje szef Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, Maciej Florkiewicz.

Sławomir M. oskarżony został również o próbę przekupienia innego funkcjonariusza Straży Granicznej w celu nakłonienia go do współpracy z osobami zajmującymi się przemytem papierosów.

Ponadto Sławomirowi M. oraz Łukaszowi G. zarzucono, iż w kwietniu 2017 r. przekazywali informacje m.in. o rozmieszczeniu patroli Straży Granicznej osobom usiłującym przemycać papierosy z Ukrainy przez graniczną rzekę Bug.

Sławomir M. od stycznia tego roku jest w areszcie; Łukasz G. opuścił areszt po wpłaceniu poręczenia majątkowego w kwocie 30 tys. zł. Zarzucone oskarżonym czyny zagrożone są karą do 10 lat więzienia.

W toku postępowania prokuratorzy zabezpieczyli mienie w wysokości 89 tys. zł na poczet grożącej Sławomirowi M. kary grzywny i przepadku korzyści uzyskanych z popełnienia przestępstw.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Chiny: Nowe przypadki koronawirusa. Niemal wszystkie "zaimportowane"

/ zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Gerd Altman

  

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia podała w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby odnotowano w Chinach 45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 44 z nich dotyczą osób, które przyjechały do Chin z zagranicy. W ostatnich 24 godzinach pięć osób zmarło.

Wszystkie nowe przypadki śmiertelne miały miejsce w centralnej prowincji Hubei, gdzie przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia koronawirusa. W prowincji tej nie zanotowano jednak w ciągu ostatniej doby ani jednego nowego przypadku zakażenia.

W całych Chinach bilans ofiar śmiertelnych wynosi teraz 3300. Liczba osób zainfekowanych wzrosła do 81 439.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts