Afera korupcyjna w Straży Granicznej

Straż Graniczna, zdjęcie ilustracyjne / facebook.com/STRAZGRANICZNA/

  

Dwaj funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Hrubieszowie (woj. lubelskie) Sławomir M. i Łukasz G. zostali oskarżeni o przyjmowanie łapówek. Pierwszy z nich miał przepuszczać podróżnych bez kontroli, a obaj przekazywać informacje przemytnikom papierosów.

- Śledztwo tej sprawie prowadził Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Akt oskarżenia skierowany został do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie – poinformowała w środę w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Sławomir M. został oskarżony o popełnienie w latach 2016-2017 w sumie 47 przestępstw dotyczących przyjmowania korzyści majątkowych oraz przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w związku z wykonywaniem czynności służbowych kontrolera na drogowym przejściu granicznym w Zosinie. Miał utrzymywać stały kontakt z obywatelami Ukrainy, ułatwiać im przekroczenie granicy, najczęściej w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej lub jej obietnicy.

- Pozwalał na omijanie kontroli, podróżni przejeżdżali granicę bez kolejki i bez odpraw – informuje szef Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, Maciej Florkiewicz.

Sławomir M. oskarżony został również o próbę przekupienia innego funkcjonariusza Straży Granicznej w celu nakłonienia go do współpracy z osobami zajmującymi się przemytem papierosów.

Ponadto Sławomirowi M. oraz Łukaszowi G. zarzucono, iż w kwietniu 2017 r. przekazywali informacje m.in. o rozmieszczeniu patroli Straży Granicznej osobom usiłującym przemycać papierosy z Ukrainy przez graniczną rzekę Bug.

Sławomir M. od stycznia tego roku jest w areszcie; Łukasz G. opuścił areszt po wpłaceniu poręczenia majątkowego w kwocie 30 tys. zł. Zarzucone oskarżonym czyny zagrożone są karą do 10 lat więzienia.

W toku postępowania prokuratorzy zabezpieczyli mienie w wysokości 89 tys. zł na poczet grożącej Sławomirowi M. kary grzywny i przepadku korzyści uzyskanych z popełnienia przestępstw.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wymiana więźniów USA-Iran. Trump podziękował władzom w Teheranie za "bardzo uczciwe negocjacje"

/ Donald Trump / flickr.com/Chairman of the Joint Chiefs of Staff/CC BY-SA 2.0

  

Amerykański prezydent Donald Trump podziękował na Twitterze władzom w Teheranie a "bardzo uczciwe negocjacje", które jego zdaniem dowodzą, że obie strony są w stanie wypracować porozumienie. Dziś doszło do wymiany więźniów między Iranem i USA.

Wymiana dotyczyła Xiyue Wanga, studenta Uniwersytetu w Princeton skazanego w Iranie na 10 lat więzienia za szpiegostwo i irańskiego naukowca profesora Masusa Solejmianiego zatrzymanego w USA za próbę wywiezienia materiałów biologicznych do Iranu.

Wcześniej w sobotę irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif podziękował, również na Twitterze, wszystkim, który brali udział w negocjacjach, "w szczególności szwajcarskiemu rządowi". Władze Szwajcarii pośredniczyły w rozmowach w sprawie wymiany więźniów.

Po wymianie Wang udaje się do Landstuhl w Niemczech. Tam przejdzie badania lekarskie; w Niemczech pozostanie przez kilka dni.

Wang, urodzony w Pekinie obywatel USA w 2016 roku w Iranie prowadził badania do swojej rozprawy doktorskiej na temat dynastii Kadżarów, która władała tym państwem od XVIII do początku XX wieku. Został zatrzymany i oskarżony przez Iran o szpiegostwo. W 2017 roku skazano go na 10 lat więzienia.

Solejmani, który zajmuje się badaniami nad komórkami macierzystymi, został zatrzymany na lotnisku w Chicago w 2018 roku za rzekomą próbę wywiezienia materiałów biologicznych do Iranu, co jest niezgodne z sankcjami nałożonymi na to państwo przez USA. Prawnicy naukowca twierdzili, że pojechał do USA, żeby kupić materiały potrzebne mu do badań za ułamek tego, co zapłaciłby za nie w swojej ojczyźnie.

Obaj więźniowie nie przyznawali się do zarzutów.

Interesy USA w Iranie reprezentuje Szwajcaria. Stany Zjednoczone i Iran nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od 1980 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl