Ponad 1,2 mld złotych dla rodzin z regionu z programu 500 plus

Już ponad 1,2 mld złotych trafiło do opolskich rodzin w ramach rządowego programu 500 plus. Wskaźniki demograficzne wskazują, że decyzje rządu PiS idą w dobrym kierunku - powiedział w Opolu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

rodzina
pixabay.com /Creative Commons CC0/sarahbernier3140

Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, uczestniczył w regionalnym podsumowaniu rządowych programów społecznych.

Według wojewody opolskiego Adriana Czubaka, dotychczas do opolskich rodzin w ramach rządowego programu 500 plus trafiło już ponad 1,2 mld złotych.

Zdaniem wiceministra, m.in. dzięki tym pieniądzom udało się powstrzymać negatywne trendy demograficzne. "Po raz pierwszy od dłuższego czasu wskaźnik dzietności wzrósł z 1,29 do 1,46. Żeby uznać efekty za dobre, wskaźnik ten powinien przekroczyć 2, ale już obecne efekty wskazują, że wybrano dobry kierunek działań" - mówił Szwed.

Do sukcesów rządu wiceminister zaliczył także program 300 plus, programy dla seniorów (m.in. budowy domów senioralnych, Opieka 75 plus), a także realizowane przy udziale samorządów programy budowy żłobków. Wyraził uznanie dla wojewody opolskiego za realizację przejętych od marszałka zadań związanych z wypłatą świadczeń 500 plus dla dzieci, których rodzice pracują za granicami Polski.

Jeżeli chodzi o koordynację systemu zabezpieczeń społecznych, czyli te zadania przejęte od marszałka województwa, Opole zdało egzamin na piątkę. Zaległości zostały praktycznie całkowicie zniwelowane, co jest kolejnym dowodem na to, że decyzje dotyczące przejęcia tych zadań przez służby wojewodów były uzasadnione

- powiedział Szwed.

Wiceminister wskazał, że od 2015 roku rośnie pomoc państwa dla najuboższych, czego wymiernym efektem jest zmniejszenie odsetka osób znajdujących się w skrajnym ubóstwie z 6,5 do 4,3 proc., przy czym w woj. opolskim wskaźnik ten wynosi poniżej 3,4 proc.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Stanisław Szwed #5000+ #Opole

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo