Prezydent mocno o przyszłości integracji europejskiej. Przypomniał coś krajom Europy Zachodniej

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Na Uniwersytecie w Zurychu Prezydent AndrzejDuda wygłasza wykład dotyczący przyszłości integracji europejskiej zorganizowany przez Europa Institut w ramach dorocznego Wykładu Churchillowskiego.

Zwracając się do zebranych Andrzej Duda przypomniał, że na przestrzeni lat sytuacja geopolityczna Polski była niezwykle trudna. Prezydent zwracając się do przedstawicieli krajów Europy Zachodniej przypomniał, że po II wojnie światowej, planując nowy ład i układ sił w Europie „po prostu nas sprzedano”.

Nie obyło się bez incydentu. Przed rozpoczęciem wykładu prezydenta kilka osób zebranych w audytorium wstało z okrzykiem „Wolne sądy, konstytucja”. Po krótkiej chwili zostały one wyprowadzone z sali przez ochronę.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że kiedy rodziły się koncepcje integracji europejskiej, nie wszystkie narody europejskie były w stanie dokonywać swobodnych wyborów dotyczących ich przyszłości.

- Niestety w tym czasie Polska nie była w stanie uczestniczyć w żadnych wysiłkach na rzecz zjednoczenia. Rozciągnięcie „żelaznej kurtyny” oznaczało, że Polsce i innym krajom Europy Środkowej i Wschodniej odmówiono prawa do niezależnych wyborów politycznych - podkreślił Duda.

Prezydent dodał, że to, iż Polska znalazła się po wschodniej stronie „żelaznej kurtyny”, było wynikiem umowy, jaką alianci zawarli ze Związkiem Radzieckim podczas konferencji w Jałcie.

- To nie była decyzja Polski. Została ona podjęta za naszymi plecami [...] po prostu nas sprzedano. Zimna wojna była próbą odcięcia Polski od jej naturalnego europejskiego środowiska politycznego. To była nie tylko strata dla Polski i Europy Wschodniej, ale także dla Europy Zachodniej. „Żelazna kurtyna” oddzieliła Europę Środkowo-Wschodnią od Zachodu tak samo, jak oddzieliła Zachód od Europy Środkowo-Wschodniej. I w ten sposób stworzyła to nienaturalne pęknięcie w europejskim świecie - podkreślił prezydent.

Prezydent podkreślił podczas wykładu na uniwersytecie, że przez dziesięciolecia w społeczeństwach zachodnioeuropejskich zakorzeniło się przekonanie, że to, co pozostało za „żelazną kurtyną”, było „mniej europejskie”.

- Kiedy po 1989 roku Polska i inne kraje regionu wkroczyły na naturalną ścieżkę integracji z instytucjami europejskimi, nie tylko musiały przezwyciężyć geopolityczny rozdźwięk z Zachodem, ale także walczyć z nieporozumieniami i fałszywym stereotypem ich kulturalnej inności - mówił Andrzej Duda.


Zaznaczył, że tym bardziej dla Polski „bolesne” jest „usłyszeć w politycznej retoryce dzisiejszych przywódców echa tych samych stereotypów, które zakorzenione są w Europie z ery „żelaznej kurtyny”.

- To są głosy tych, którzy chcieliby mieć „bardziej zwartą Unię”, albo Unię zbudowaną wokół „twardego jądra”, ograniczoną jedynie do krajów zachodnich, bez bagażu czegoś, co nazywają „peryferyjnymi państwami” Europy Środkowej i Wschodniej [...] Wspólnotę w Europie można zbudować tylko dzięki lojalnej współpracy państw równych w swoich prawach. Każde państwo ma równe prawo do samostanowienia, i to prawo musi być chronione w Europie - oświadczył prezydent.

 
Jak dodał, oznacza to również „konieczność obrony integralności uznanych na arenie międzynarodowej granic państwowych”.

- Granice w Europie nie mogą zostać zmienione siłą - powiedział Duda.

Prezydent przypomniał w tym kontekście wydarzenia z Gruzji i Ukrainy. Zaznaczył, że integracja europejska musi być przede wszystkim oparta na wspólnym wysiłku na rzecz usuwania nierówności i zapewnienia równych szans.

- Historia uczy nas, Europejczyków, że „koncert mocarstw” zawsze prowadzi do konfliktów i rozlewu krwi. Idea integracji europejskiej miała być antidotum na to. Zasada równości, którą popiera Polska, oznacza, że Europa nie może stać się ekskluzywnym klubem - zaznaczył prezydent.

 

TRANSMISJA NA ŻYWO:
 
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, prezydent.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Te sondaże nie pozostawiają złudzeń. Prawo i Sprawiedliwość na prowadzeniu w walce o PE

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Partia Jarosława Kaczyńskiego niezmiennie na prowadzeniu! Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w ten weekend, obóz rządzący zdobyłby 42,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 39,3 proc. głosów, a 6,1 proc. głosów uzyskałaby Wiosna Roberta Biedronia - wynika z najnowszego sondażu. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wzrosło o 3,7 proc.

Najnowszy sondaż Estymator został zrealizowany dla DoRzeczy.pl. [polecam:https://niezalezna.pl/263727-prawo-i-sprawiedliwosc-odjezdza-opozycji-polacy-surowo-ocenili-brak-pomyslow-koalicji-obywatelskiej]

Jak dodano, próg przekracza jeszcze Ruch Kukiz'15, na który chce głosować 5,2 proc. badanych. Oznacza to spadek o 1,8 proc. poparcia w porównaniu z badaniem z lutego.

Wynik koalicji rządzącej stanowi poprawę w stosunku do tych badań, w których PiS uzyskał 38,5 proc. poparcia - ich poparcie wzrosło więc o 3,7 proc. Wynik Koalicji Europejskiej jest wyższy o 6,1 proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. Z kolei Wiosna Biedronia od ostatniego sondażu straciła 4,1 proc. poparcia.[polecam:https://niezalezna.pl/263679-najnowszy-sondaz-prawo-i-sprawiedliwosc-zyskuje-koalicja-europejska-traci]

Pod progiem znalazła się Konfederacja: Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy z wynikiem 3,4 proc. (wzrost o 0,2 proc.), Lewica Razem z poparciem 1,9 proc. (wzrost o 0,1 proc) oraz Polska Fair Play Bezpartyjni, na którą głosować chce 1,1 proc.

"Gdyby wybory potoczyły się zgodnie z tymi prognozami, to Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 24 mandaty, a Koalicja Europejska mogłaby liczyć na 22 mandaty. Trzecia w zestawieniu Wiosna dostałaby 6 mandatów, a ruch Pawła Kukiza 3 mandaty" - czytamy na stronie.

Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 marca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaki komitet wyborczy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl