Nowy zakład w Kostrzynie nad Odrą

Spółka ECO RAVEN w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) rozpoczęła budowę elektrociepłowni na biomasę drzewną. Wartość tej inwestycji to 65 mln zł. Z kolei spółka RAVEN zainwestuje 9,36 mln zł w nową halę z linią do produkcji opakowań drewnianych - poinformował dyr. ds. technicznych Raven Sp. z o. o. Andrzej Chodyniecki.

zdjęcie ilustracyjne
/ pixabay.com; jarmoluk

We wtorek odbyła się uroczystość związana z wmurowaniem kamieni węgielnych pod budowę nowych obiektów.

Paliwem dla elektrociepłowni o mocy elektrycznej 6 MW i cieplnej 15 MW będzie, biomasa drzewna pochodząca z produkcji podstawowej firmy RAVEN. Nadwyżki energii elektrycznej i cieplnej będą trafiały do innych zakładów przemysłowych i odbiorców komunalnych. Zakończenie budowy elektrociepłowni jest planowane na pierwszą połowę 2020 r.

„Nowa elektrociepłownia jako jednostka zaliczana do Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) wpisuje się w politykę klimatyczną redukcji emisjami CO2 w oparciu o rozproszone źródła energii. Z uwagi na fakt, że paliwem będzie biomasa drzewna, ceny ciepła i energii elektrycznej będą konkurencyjne w stosunku do źródeł opalanych gazem ziemnym, olejem opałowym czy węglem” – zaznaczył Chodyniecki.

Budowa hali produkcyjnej oraz zakupu specjalistycznej, wysoko zaawansowanej infrastruktury technologicznej i nowatorskiego systemu dla spółki RAVEN są realizowane w ramach projektu, który uzyskał dofinansowanie z funduszy europejskich.

Oprócz hali powstanie wiata magazynowa, zespół suszarń tarcicy (do 2020 r.) oraz wydział przetarcia surowca drzewnego (do 2022 r.). Dzięki temu zostanie podwojona wielkość produkcji zakładu.

RAVEN to polska firma rodzinna zajmująca się produkcją opakowań drewnianych tj. palet i nadstawek paletowych. Obecnie zakład w Kostrzynie nad Odrą zatrudnia 180 osób. W nowej lokalizacji spółka będzie działa na obszarze Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a zatrudnienie zwiększy się do prawie 200 osób.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Kostrzyn nad Odrą #ECO RAVEN #elektrociepłownia

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo