Sukces polskiej firmy medycznej

Stół do obrazowania medycznego i chirurgii małoinwazyjnej, który pozwala użyć mniejszej dawki promieniowania, by wykonać zdjęcie RTG, stworzyła polska firma Famed Żywiec. Jak zapewniają twórcy, dzięki temu produkt jest bezpieczniejszy dla pacjentów i lekarzy.

Pixabay/Rawpixel

Stół został już przetestowany w Szpitalu Grochowskim w Warszawie.

„Jestem przekonany, że stół przyczyni się m.in. do polepszenia warunków pracy chirurgów i radiologów, którzy mimo ograniczonej dawki promieniowania, wciąż będą korzystali z wyraźnych i pozbawionych zakłóceń zdjęć. (…) Dobra jakość rentgenogramów zwiększa szansę postawienia trafnej diagnozy” – powiedział Michał Grossy z Famedu Żywiec.

Ograniczenie dawki promieniowania zmniejsza też ryzyko wystąpienia u lekarzy i pielęgniarek zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem, do czego przyczynia się częsta ekspozycja na radiację.

Służby prasowe żywieckiej spółki podały, że blat stołu charakteryzuje się najlepszym na świecie parametrem przepuszczalności promieniowania RTG. Osiągnięty wynik jest lepszy od uzyskiwanego przez wytwórcę skandynawskiego, dotychczasowego lidera w tej dziedzinie.

Blat został wykonany w oparciu o technologie kompozytowe z wykorzystaniem materiałów stosowanych w lotnictwie i przemyśle wojskowym.

Nowy stół Famedu Żywiec został przetestowany w Szpitalu Grochowskim w Warszawie. Zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kułakowskiego przeprowadził na nim szereg operacji i zabiegów kardiologicznych m.in. wszczepień stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów.

„Wykonany przez nas eksperyment porównawczy potwierdził, że obrazowanie na stole Famed Flare wymagało niższej dawki promieniowania niż w przypadku innego modelu, który był obiektem porównania. (...) Co istotne mamy wrażenie, że obniżony parametr przezierności stołu i zmniejszona dawka promieniowania nie zakłóciły jakości obrazów rentgenowskich” – powiedział cytowany w komunikacie prof. Kułakowski.

Michał Grossy dodał, że pomiary wykazały niższe o 10 proc. promieniowanie. „Wynik oznacza kolejne 10 proc. mniej promieniowania dla pacjenta i personelu, co przy kilkunastu czy kilkudziesięciu zdjęciach wykonywanych w trakcie jednego tylko zabiegu nabiera realnego znaczenia” – wskazał.

Famed Żywiec działa w branży medycznej od 1947 r. Firma specjalizuje się w produkcji stołów operacyjnych, łóżek na oddziały intensywnej terapii, wózków do przewożenia chorych, łóżek porodowych oraz foteli zabiegowych. Dostarcza sprzęt do odbiorców krajowych i eksportuje do ponad 80 państw. W 2017 roku, liczona rok do roku, krajowa sprzedaż zwiększyła się o przeszło 50 proc. Roczna sprzedaż stołów operacyjnych generuje średnio ok. 40 proc. przychodów firmy.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polska firma #sukces #stół medyczny

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo