W teatrze zawisła kurtyna zaprojektowana przez... Wyspiańskiego

Kurtyna ma 11,9 metra u podstawy i 8,7 metra wysokości / fot. Grzegorz Mart/facebook.com/TeatrSlowackiego/

  

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zawisła we wtorek nowa kurtyna wykonana według projektu Stanisława Wyspiańskiego. Jak mówił dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski to "zadośćuczynienie i hołd wobec wielkiego mistrza".

Kurtyna będzie używana zamiennie z istniejącym od 124 lat słynnym dziełem Henryka Siemiradzkiego. W 1892 r. autor "Wesela" stanął do ogłoszonego przez Radę Miejską konkursu na kurtynę dla teatru i przedłożył pracę o nazwie "Z moich fantazyj". Nagrodzono dwa projekty: Jadwigi Boguckiej i Tomasza Lisiewicza, ale wykonanie dzieła i tak powierzono Siemiradzkiemu.

Projekt Wyspiańskiego zachował się w zbiorach Muzeum UJ. Dyrekcja Teatru im. Juliusza Słowackiego przy wsparciu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego postanowiła go zrealizować. 

Wyspiański jest dla nas duchowym przewodnikiem, dlatego ten pomysł, żeby mieć w Teatrze artefakt związany ze Stanisławem Wyspiańskim. Tutaj nic nie pozostało. Stoję teraz na deskach, gdzie była prapremiera "Wesela", "Wyzwolenia", "Nocy Listopadowej", "Warszawianki", prapremiera "Dziadów" Adama Mickiewicza w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego czy wreszcie osławionej "Klątwy", gdzie kordon wojska otaczał teatr, bo był skandal. W ten sposób chcieliśmy zadośćuczynić i złożyć hołd naszemu wielkiemu mistrzowi

 - mówił we wtorek dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Głuchowski.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa powiedział, że mamy naoczny dowód na to, że w teatrze krąży "duch Stanisława Wyspiańskiego" – jego artystycznego patrona. 

Prace przy malowaniu kurtyny trwały kilka miesięcy. Kierował nimi artysta, malarz, rzeźbiarz, scenograf i projektant wnętrz Tadeusz Bystrzak, autor m.in. kopii "Pochodni Nerona". Do zespołu należeli także absolwenci ASP: Alicja Wójcik, Marta Wojtuszek i Stanisław Juszczak. 

Staraliśmy się wykonać kurtynę jak najwierniej. Stanisław Wyspiański zrobił projekt w temperze, wykończył olejem. Wiemy, że on farbami olejnymi z reguły nie malował, bo miał na nie uczulenie. Ta kurtyna jest wykonana w podobny sposób: akrylami i wykończona farbami olejnymi

– mówił Tadeusz Bystrzak. Dodał, że towarzyszyły mu ogromne emocje, a wyzwaniem było przełożenie szkicu na dużych rozmiarów materię. Ogromne było także tempo pracy. "Było policzone nie na dni, ale na godziny" – mówił. Kurtyna ma 11,9 metra u podstawy i 8,7 metra wysokości.

Wyspiański od swojego debiutu w 1898 r. związany był z Teatrem Miejskim w Krakowie (obecnie Teatrem im. J. Słowackiego), kształtował go artystycznie, pisał, tworzył scenografię do prapremier własnych dzieł i reformował myślenie o teatrze. To tutaj w 1901 r. wystawił swoje "Wesele", a po jego sukcesie powierzono mu inscenizację "Dziadów" Adama Mickiewicza. Było to pierwsze w Polsce wystawienie tego dramatu, Wyspiański połączył wszystkie części dzieła Mickiewicza w całość, z jego adaptacji korzystano przez kolejnych 20 lat. 

Nową kurtynę będzie można oglądać przed wybranymi spektaklami – najbliższą okazją będzie premiera "Wyspiański. Koncert" 19 października

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Program Polska-Białoruś-Ukraina wsparł 400 projektów

/ 889520

  

W ciągu 15 lat istnienia program transgraniczny Polska-Białoruś-Ukraina wsparł prawie 400 projektów na kwotę ok. 400 mln euro. Zaangażowanych było ok. tysiąca beneficjentów.

Prezentacja programu odbyła się w sobotę podczas konferencji "Europa Karpat" w Krasiczynie (Podkarpackie).

"Jest to największy pod względem budżetu program transgraniczny na lądowych granicach UE”

- powiedziała kierownik biura programu w Rzeszowie Alicja Wosik-Majewska.

Jak podkreśliła, objęty programem obszar "zarówno po stronie polskiej, ukraińskiej i białoruskiej łącznie równa się praktycznie powierzchni Polski".

W obecnej perspektywie finansowej na granty z tego programu przeznaczone zostanie ponad 170 mln euro. Będą one stanowiły dofinansowanie projektów dotyczących ochrony i promocji przygranicznego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, zwiększenia dostępności regionów, poprawy infrastruktury i obsługi przejść granicznych oraz rozwoju służby zdrowia i usług socjalnych.

Z programu korzystają mieszkańcy czterech polskich województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i wschodniej części woj. mazowieckiego oraz czterech obwodów z Białorusi i sześciu z Ukrainy

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl