Tajemnice dostępu do sądowych akt

  

Wyrażenie zgody dziennikarzom Onet.pl na zapoznanie się i kopiowanie akt afery taśmowej to niemal precedens. Sądy w Polsce od dłuższego czasu nie chcą udostępniać dziennikarzom całości dokumentów poszczególnych spraw. Wynika to z orzeczenia… Sądu Najwyższego, który stwierdził, że akta sprawy sądowej nie są informacją publiczną.

Sam wielokrotnie przekonałem się, jakie to poważne ograniczenie. Dlatego za każdym razem, składając wniosek o dostęp do akt konkretnej sprawy sądowej, musiałem precyzować, z jakiego typu znajdującymi się w nich dokumentami (np. protokołami przesłuchań, aktem oskarżenia itp.) chciałbym się zapoznać. Dopiero wówczas taka zgoda na wgląd (z reguły) była wyrażana. Ciekawe, że Sąd Najwyższy w sprawie akt afery taśmowej postąpił inaczej, idąc na rękę dziennikarzom. Oby inne sądy również poszły tą drogą!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts