Nowe dworce na Dolnym Śląsku

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com ; analogicus

  

Ponad 10 mln zł kosztował remont trzech dworców kolejowych na Dolnym Śląsku – w Smardzowie Wrocławskim, w Świętej Katarzynie i Siechnicach. W regionie w ramach programu inwestycji dworcowych PKP SA wyremontują łącznie 17 dworców.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podkreślił, że oddawane w poniedziałek do użytku dworce to małe obiekty dedykowane ruchowi aglomeracyjnemu. „Przewozy Regionalne i Koleje Dolnośląskie będą mogły korzystać z tej infrastruktury i pozyskać jeszcze więcej klientów” - mówił.

Bittel zwrócił przy tym uwagę, że zarząd województwa dolnośląskiego nie przystąpił do tej pory do kolejowego Wspólnego Biletu. „Chcemy, by zarząd województwa się do tego przychylił, bo wówczas klienci Kolei Dolnośląskich będą mogli skorzystać z tej taryfy” - powiedział wiceminister.

Prezes zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński podkreślił, że program inwestycji dworcowych obejmie w całej Polsce 200 dworców, a na Dolnym Śląsku – 17. Wyremontowane zostaną m.in. dworce w: Wałbrzychu, Jaworze, Strzelinie, Chojnowie czy Zgorzelcu.

Otwarte w poniedziałek trzy dworce w okolicach Wrocławia przeszły gruntowną modernizacje. Mamiński podkreślił, że zastosowano w nich ekologiczne rozwiązania – zainstalowano pompę ciepła i kotłownie gazowe. Koszt remontu trzech obiektów to 10 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl