Nowe karetki dla pogotowia

O 10 nowych karetek, wartych łącznie 5 mln zł, wzbogaciły się pogotowia w woj. małopolskim. Odnowienie taboru ratownictwa medycznego w regionie to inicjatywa małopolskich parlamentarzystów.

Karetka
pixabay.com/PixelHeini/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Siedem nowych, specjalistycznie wyposażonych karetek obsługiwać będzie Kraków i powiat krakowski, dwie – powiat olkuski, jedna – powiat miechowski.

Dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska zaznaczyła, że nowe karetki oznaczają większe bezpieczeństwo i wyższy komfort zarówno dla pacjentów, jak i dla pracowników służby zdrowia.

Karetki to samochody, które nigdy nie stoją w miejscu

– powiedziała dyrektor i dodała, że karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego przejeżdżają rocznie ok. 1,5 mln km.

Karetka jeździ do pięciu, sześciu lat w systemie państwowego ratownictwa medycznego, potem przechodzi do usług transportowych albo staje się karetką rezerwową.

Tylko Krakowskie Pogotowie Ratunkowe ma 60 ambulansów, z tego 32 to karetki ratunkowe pracujące całą dobę, jedna jeździ w godz. od 7 do 19. Pozostałe samochody służą do transportu sanitarnego.

Kiedy rozmawialiśmy, jaka jest największa potrzeba mieszkańców, doszliśmy do wniosku, że mieszkańcy najbardziej byliby zadowoleni z karetek pogotowia

– powiedział na briefingu prasowym w poniedziałek przed Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym poseł PiS i min. infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann podkreśliła, że "bezpieczeństwo i zdrowie Polaków, Małopolan, krakowian jest priorytetem", a "o życiu ludzkim decydują nieraz minuty".

Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik podziękował posłom za inicjatywę zakupu nowych karetek.

- Urząd wojewódzki był instytucją, która przeprowadziła postępowanie przetargowe i zrealizowała zakup 10 ambulansów, ale środki na zakup tych ambulansów to tzw. środki poselskie. (…) Po przegłosowaniu budżetu państwa środki trafiły do budżetu urzędu wojewódzkiego, a dalej to już była procedura przetargowa – mówił na briefingu prasowym wojewoda Małopolski.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jest liderem konsorcjum ratownictwa medycznego, które skupia dziewięć szpitali i cztery samodzielne stacje pogotowia. To właśnie członkowie tego konsorcjum są beneficjentami inicjatywy parlamentarzystów.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#karetka #pogotowie #samochody #bezpieczeństwo

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo