Warsztaty dla uczniów o cyberprzestępczości

Cyberbezpieczeństwo / pixabay.com/fancycrave1creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Bezpłatne warsztaty na temat m.in. cyberprzestępczości dla uczniów szkół średnich z Kielc, zajęcia dla ich rodziców i nauczycieli, konsultacje psychologa, warsztaty z samoobronny dla kobiet – to część inicjatyw prowadzonych w ramach drugiej edycja "Akademii Bezpieczeństwa".

Przedsięwzięcie realizują wspólnie Komenda Miejska Policji w Kielcach i Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej "Passa" z Kielc

Jak mówiła podczas konferencji prasowej koordynator projektu, prezes stowarzyszania "Passa" Katarzyna Banasik, w przedsięwzięciu będzie mogło wziąć udział 11 kieleckich szkół, a warsztaty, które potrwają do końca roku, obejmą ok. 10 tys. osób.

Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, podinsp. Aneta Litwin poinformowała, że prelekcje i warsztaty skierowane do uczniów będą dotyczyły głównie cyberprzestępczości i odpowiedzialności karnej.

Zajęcia poświęcone bezpieczeństwu, skierowane będą także do rodziców uczniów i do kadry szkół, a w placówkach będzie można skorzystać z konsultacji psychologa. W ramach projektu zorganizowane zostaną także: multimedialne konkursy dla uczniów, przeprowadzone będą symulacje ewakuacji szkół. Placówki otrzymają profesjonalne torby medyczne wraz z wyposażeniem oraz kilka tysięcy elementów odblaskowych. Powstaną też filmy dotyczące cyberbezpieczeństwa i zagrożeń, jakie niosą dopalacze. Zorganizowane zostaną także warsztaty z samoobrony dla kobiet.

Do projektu przystąpiło kieleckie I Liceum Ogólnokształcące. Dyrektor placówki Waldemar Pukalski ocenił, że obecnie uczniowie mają niewiele godzin przedmiotu "edukacja dla bezpieczeństwa", dlatego udział w dodatkowych zajęciach podejmujących podobną tematykę jest istotny.

- Ta problematyka jest tak samo ważna, jak wychowanie fizyczne, dlatego bo młodzi ludzie nie potrafią dbać o swoje bezpieczeństwo. Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że najwięcej wypadków mamy w szkołach podstawowych, przedszkolach, ale są to wypadki mało urazowe. Natomiast im starsza młodzież, ma większe możliwości intelektualne, świetnie funkcjonuje społecznie, ale nie potrafi dbać o swoje bezpieczeństwo. W kategorii powyżej 15 lat mamy mniej wypadków niż w podstawówkach, ale są coraz bardziej urazowe i śmiertelne - analizował.

Projekt "Akademia bezpieczeństwa - edukacja dla bezpieczeństwa placówek oświatowych w Kielcach" jest współfinansowany z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka.

Partnerami projektu są: Komenda Miejska i Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Kielcach i Europejskie Centrum Bezpieczeństwa.

Ubiegłoroczna edycja przedsięwzięcia była skierowana do uczniów kieleckich szkół podstawowych. Obejmowała m.in. zajęcia dla dzieci z bezpieczeństwa ruchu drogowego i konsekwencji stosowania przemocy. Natomiast rodzice brali udział w warsztatach z zakresu cyberprzemocy i profilaktyki uzależnień, a nauczyciele mieli zajęcia z procedur działania w sytuacji zagrożenia. Kobiety i seniorzy mogli brać udział w warsztatach samoobrony. W programie wzięło udział ok. 10 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy będą mieli droższy prąd

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

W Niemczech w 2020 roku znowu wzrosną rachunki za prąd. Gospodarstwa domowe zapłacą od około 20 euro do ponad 50 euro więcej w skali roku. Ceny prądu w Niemczech dla klientów indywidualnych i tak należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

Powodem kolejnej podwyżki jest planowane zwiększenie opłaty na wsparcie odnawialnych źródeł energii (tzw. EEG-Umlage). Jest ona uiszczana przez odbiorców w rachunkach za prąd i stanowi ok. 25 proc. całej ceny. O planowanym wzroście poinformowali we wtorek operatorzy największych sieci przesyłowych energii.

Obecnie wysokość EEG-Umlage za kilowatogodzinę wynosi 6,41 eurocenta. W 2020 roku będzie to o 5,5 proc. więcej - 6,76 eurocenta. Nie jest to jednak jedyny składnik podwyżki. Średnio o 9 proc. wzrosnąć ma też opłata sieciowa, która składa się na kolejną jedną czwartą końcowego rachunku.

Decyzja, czy przerzucić wyższe opłaty na odbiorców indywidualnych, należy co prawda do dostawców prądu, ale eksperci są zgodni, że do tego dojdzie.

Jak wyliczył tygodnik "Der Spiegel", jednoosobowe gospodarstwo domowe zapłaci w 2020 roku średnio o około 21 euro więcej w skali rocznej, gospodarstwo trzyosobowe - około 37 euro, a czteroosobowe - 53 euro.

Roczne rachunki za prąd czteroosobowego gospodarstwa domowego wynoszą w RFN około 1200 euro. Ceny energii elektrycznej w Niemczech i Danii należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

Tabloid "Bild" w środę z oburzeniem skomentował zapowiedziane podwyżki.

"Wielka koalicja reklamowała swój pakiet klimatyczny, mówiąc o sprawiedliwości społecznej. Tymczasem wychodzi na to, że zapowiadane ulgi będą nic nie warte. Coś podobnego można życzliwie nazwać naginaniem liczb. Albo po prostu kłamstwem. Takie eksperymenty księgowe nie przekonają obywateli do ochrony klimatu. Nie może tak być, że na końcu to zawsze obywatel budzi się z ręką w nocniku"

- przekonuje najpoczytniejszy dziennik w RFN.

W ubiegłym tygodniu rząd Niemiec przyjął tzw. pakiet klimatyczny, czyli szereg projektów ustaw dotyczących ochrony klimatu. Wprowadza on m.in. wiążący prawnie cel ograniczenia emisji CO2 oraz zobowiązuje wszystkie ministerstwa, by do tego celu dążyły.

Zgodnie z przyjętymi projektami ustaw do 2030 roku Niemcy mają emitować o 55 proc. mniej gazów cieplarnianych niż w roku 1990. Do 2050 roku RFN ma stać się "neutralna klimatycznie", czyli osiągnąć zerowe emisje netto.

Oprócz promowania podróży transportem publicznym przewiduje się podniesienie cen biletów samolotowych oraz kosztów emisji CO2. Wszystkie zyski z nowego systemu wyceny emisji CO2 zgodnie z zapowiedziami mają być przeznaczone na ochronę klimatu lub wracać do obywateli w postaci ulg podatkowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl