Suwerenność gazowa

  

Obecne wydobycie gazu w Polsce (ok. 5 mld m sześc.) pozwala na zaspokojenie jednej trzeciej potrzeb kraju. To jest sytuacja gorsza niż w sektorze węgla, gdzie moglibyśmy praktycznie nie importować tego surowca, pod warunkiem że byłby on atrakcyjny ekonomicznie.

Od importu gazu jesteśmy i będziemy uzależnieni. Jednak ważne jest, by to uzależnienie nie rosło, czyli by w miarę wyczerpywania się złóż móc eksploatować kolejne. Rozwój technologiczny – nowe metody prognozowania złóż, wykorzystujące modele trójwymiarowe, nowe technologie wydobywcze nie tylko gazu łupkowego, ale też złóż gazu ściśniętego czy złóż konwencjonalnych, które są trudno dostępne – pozwala wykorzystać gaz ze złóż, które dotychczas stały niewykorzystane. Na Podkarpaciu może się pojawić taki potencjał i tak należy rozumieć komunikat PGNiG o tym, że zwiększa wydobycie ze złóż, które do tej pory wydawały się nieosiągalne albo już wyczerpane. Drugim mechanizmem, dzięki któremu jesteśmy w stanie unikać uzależnienia gazowego, jest dywersyfikacja dostaw – tu także sytuacja zmienia się bardzo na korzyść Polski.


Autor jest redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts