Przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Przysięga / tvp.info/screenshot/@terytorialsi

  

Ponad 70 członków 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło dzisiaj w Katowicach przysięgę wojskową, stając się tym samym żołnierzami tej tworzącej się w całym kraju formacji.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Trwa nabór kandydatów do służby. W woj. śląskim docelowo powstaną cztery bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i w Kuźni Raciborskiej.

W liście do uczestników uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że niedzielna przysięga składana jest w Katowicach – "jednym z najważniejszych miejsc Śląska", a wypowiadając jej słowa, żołnierze obrony terytorialnej składają tym samym "śluby wierności tej pracowitej ziemi i jej mieszkańcom".

Nasza ojczyzna, obchodząca jubileusz stulecia odzyskania niepodległości, wciąż potrzebuje niezawodnych obrońców, gotowych do skutecznego działania wszędzie tam, gdzie wystąpi taka potrzeba

– zauważył minister.

Żołnierzom wojsk obrony terytorialnej powierzone zostało szczególne zadanie – działać w przestrzeni lokalnej oraz chronić swoje rodziny i resztę społeczeństwa. Do wykonania tej szlachetnej misji jesteście dobrze przygotowani i odpowiednio wyposażeni. Rodacy nie mają wątpliwości, że w chwili próby sprostacie wielkiemu wyzwaniu, jakim jest strzeżenie naszej wolności, bezpieczeństwa i państwowości

– napisał w liście szef resortu obrony narodowej.

Niedzielną przysięgę poprzedziło szkolenie podstawowe, tzw. szesnastka. Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk kładziono na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią i zasad zachowania na polu walki, czyli naukę taktyki. Kandydaci uczyli się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

Po 16-dniowym szkoleniu w koszarach i złożeniu przysięgi żołnierze wracają do swoich domów, by później kontynuować szkolenia co najmniej przez jeden weekend w miesiącu. Co roku będą też przechodzić dwutygodniowe szkolenie na poligonie. Zdolność bojową mają uzyskać po trzech latach systematycznych szkoleń.

Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas podkreślił, że dzień przysięgi wojskowej należy do najważniejszych dla żołnierza. "Zakończyliście bardzo intensywne szkolenie wojskowe. Pewnie niejednokrotnie zmagaliście się z własnymi słabościami czy kontuzjami (…), a w głowie kołatało się pytanie: czy dam radę? Dzisiaj z czystym sumieniem mówię wam: daliście" – powiedział dowódca.

Stojąc w tym miejscu czujecie to, co czuje każdy żołnierz po dobrze wykonanym zadaniu: zadowolenie, pewnego rodzaju wewnętrzny spokój, poczucie spełnienia. Macie wrażenie, że osiągnęliście wymarzony cel. To prawda na dziś, ale nie na przyszłość. Za kilka dni poczujecie głód – głód nowych wyzwań i zadań, chęć spotkania nowo poznanych towarzyszy broni. Każde szkolenie będzie dla was jak zdobycie nowego szczytu, za którym stoi następny i następny

– mówił płk Białas.

Nawiązując do czekających żołnierzy kolejnych comiesięcznych szkoleń, dowódca przestrzegał, że będą oni zmagać się z własną słabością, zwątpieniem czy chęcią rezygnacji.

Możecie czasami, spędzając czas z rodziną, pomyśleć: po co mi to, po co się męczyć i tak już dużo zrobiłam czy zrobiłem, wystarczy, teraz czas na innych. Może czasami grill z przyjaciółmi będzie bardziej kuszącą perspektywą niż bieganie z karabinem. Jesienią czy zimą pogoda nie będzie zachęcać do treningów

– mówił pułkownik, uspokajając, że każdy przeżywa takie wewnętrzne rozterki.

"Jednak przypomnijcie sobie wtedy, co powiedział marszałek Piłsudski: być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska" – podsumował płk Białas, przywołując postacie polskich legionistów, powstańców czy żołnierzy Armii Krajowej, którzy także zmagali się z rozterkami, a mimo to szli ku zwycięstwu. "Wierzę i ufam, że tego właśnie chcecie i że zawsze będziecie wierni naszemu hasłu: zawsze gotowi, zawsze blisko" – zakończył pułkownik.

Występując w imieniu składających przysięgę żołnierzy, szeregowy Wojciech Kulik powiedział, że członkowie obrony terytorialnej pochodzą z różnych środowisk społecznych i wykonują różne zawody. "Ale jedno jest pewne: nikt z nas nie znalazł się tutaj przypadkiem. Jako ochotnicy jesteśmy tutaj z wolnego wyboru, z poczucia obowiązku i miłości do ojczyzny. Dla każdego z nas to czas wzięcia odpowiedzialności zarówno za ojczyznę, jak i za lokalne społeczności, z których się wywodzimy" – podkreślił szeregowy.

"Jesteśmy przekonani, że w całości wywiążemy się z tego zadania i spłacimy kredyt zaufania, jakim obdarzyło nas społeczeństwo" – zadeklarował Wojciech Kulik, zapewniając, że żołnierze będą "z dumą nosić oliwkowy beret i odznakę Polski Walczącej".

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Powstały z początkiem 2017 r. Obecnie WOT jest w procesie formowania. Jego zakończenie planowane jest na rok 2021, kiedy liczebność formacji osiągnie zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prof. Legutko nie przebiera w słowach. Ostro dostało się ustępującej Komisji Europejskiej!

na zdjęciu Frans Timmermans i Jean-Claude Juncker / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska i Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

W europarlamencie żywiołowo dyskutowano wokół podsumowania dokonań ustępującej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Calaude'a Junckera. Wypowiadający się w imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów europoseł PiS prof. Ryszard Legutko nie zostawił na unijnych komisarzach kończących swoją kadencję suchej nitki.

Legutko zwrócił uwagę, że odchodzącej Komisji Europejskiej można przypisać co prawda kilka zasług.

Podjęto wysiłki na rzecz większej integracji jednolitego rynku, zwiększenia pewności dostaw energii albo inwestycji w gospodarkę.
- powiedział przewodniczący EKR i docenił też plan na rzecz wzmocnienia małych i średnich gospodarstw.
 
Po chwili jednak eurodeputowany PiS zwrócił uwagę, że kadencja Jean-Calaude'a Junckera cechowała się licznymi rozczarowaniami.

Tracimy jedno z największych i najbardziej wpływowych państw członkowskich. To historyczne rozczarowanie.
- oświadczył prof. Legutko.

Polityk odniósł się do bezrefleksyjności Komisji Europejskiej w związku z brexitem.

Oczekiwałem, że taka refleksja nastąpi przed brexitem, a nie kiedy już praktycznie stał się faktem.
- powiedział.
 
Polski polityk stwierdził także, że niestety zamiast potrzebnych analiz, prowadzona jest polityka pogłębiania różnic.

Dostrzegano łamanie prawa w niektórych państwach członkowskich, mimo że nie były one łamane. Jednocześnie Komisja Europejska udawała, że nie widzi karygodnego łamania praw w tych krajach, które rzeczywiście się tego dopuszczały.
- punktował prof. Legutko.

Jako jeden z przejawów braku chęci współpracy z częścią demokratycznie wybranych rządów państw członkowskich przewodniczący EKR wskazał kwestię migracji.

Traktaty wskazują że sprawy migracji pozostają w gestii państw członkowskich. Pomimo tego, narzucono zasady, których kraje w ogóle nie chciały.
- podkreślił.

Eurodeputowany PiS ocenił, że „tak bezwzględna arogancja musiała doprowadzić do podwójnych standardów”.

UE miała służyć zbliżaniu krajów i obywateli, jednak z przykrością muszę stwierdzić, że aktualnie ustępująca Komisja była pierwszą, która oddaliła kraje i obywateli od siebie.
- skwitował polityk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, EKR

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl